• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: پس از کش و قوس‌های فراوان و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های پیاپی از سوی ارگان‌ها و نهادهای مسئول و غیر مسئول، سرانجام با پذیرش سقف رقابت 10 درصدی، فولادی‌ها محصولات خود را در بورس کالا عرضه کردند و 108 هزار تن معامله در یک روز صورت گرفت.

به گزارش اخبار فلزات، همه صنایع کشور از بازار ارز، سامانه نیما و دستوری شدن نرخ دلار  4200 تومان متأثر شدند و این اثرات تا مدت‌ها بر صنایع مختلف باقی می‌ماند. صنعت فولاد نخستین صنعتی بود که تثبیت نرخ ارز را تجربه کرد و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده فولاد باید تولیدات خود را در بورس کالا با ارز 4200 تومانی عرضه می‌کردند. استدلال مسئولان برای این امر نیز آن بود که با عرضه ارزان محصولات فلزی در بورس کالا، گرانی ناشی از افزایش نرخ ارز در صنایع مولد و پایین‌دست جبران می‌شود. اما متأسفانه بازار روی دیگر خود را به مسئولان نشان داد و بار دیگر ثابت شد که بازار از دستورات و بخشنامه‌های فرمایشی تبعیت نمی‌کند.

نرخ ارز در بازار آزاد به‌جای 4200 تومان بیش از 10 هزار تومان قیمت خورد و همه محصولات فلزی نیز با این نرخ در بازار آزاد قیمت‌گذاری شدند. به‌طور مثال قیمت شمش فولاد در بورس کالا در هنگام نگارش این گزارش یعنی 30 مرداد 1397، با وجود رقابت 10 درصدی برای معامله حدود 2400 تومان در هر کیلوگرم بود. در حالی که در بازار آزاد شمش فولاد با نرخ 3600 تا 3800 تومان معامله می‌شود. بنابراین خرید شمش از بورس کالا و فروش آن در بازار آزاد، بدون هیچ زحمتی از سوی خریداران، سود 50 درصدی ایجاد می‌کند، درحالی که خود تولیدکننده شمش به این میزان از تولید سود نمی‌برد.

متأسفانه این کشمکش طی دو سه هفته گذشته باعث عدم عرضه محصولات فلزی در بورس کالا شده بود و حتی به‌دلیل مغایرت نرخ ارز دولتی با نرخ ارز در بازار آزاد و در نتیجه کشف قیمت‌ها، بورس کالا اعلام کرد که تا زمان رفع این مغایرت عرضه انجام نمی‌شود. اما سرانجام با پذیرش سقف رقابت 10 درصدی، الزام شرکت‌های خریدار به ثبت کد از طریق سامانه بهین‌یاب و نیز الزام همین شرکت‌ها به عرضه برخی از محصولات خود در بورس کالا، سرانجام فولاد در 30 مرداد عرضه شد.

                                                       

نمودار 1 نیز نشان می‌دهد که 159 هزار تن انواع محصولات فولادی در 30 مرداد عرضه شد که در مقابل آن 208 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 108 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند. باز هم اغلب عرضه‌ها توسط فولاد مبارکه انجام شد. اما با پالایش صورت گرفته در مورد خریداران، تقاضای کلی ورق کاهش پیدا کرد. ورق گرم مبارکه به میزان 49 هزار تن عرضه شد که تقاضای 53 هزار تنی داشت و همه این محصول به فروش رفت. ورق سرد مبارکه نیز به میزان 9800 تن عرضه شد که 10 هزار تن تقاضا داشت و این محصول نیز تماما مورد معامله قرار گرفت. اما شمش بلوم از سوی فولاد خوزستان و فولاد کاوه جنوب کیش به میزان 30 هزار تن در بورس عرضه شدکه 125 هزار تن تقاضا داشت. تختال فولاد خوزستان به میزان 70 هزار تن عرضه شد که تنها 20 هزار تن تقاضا داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. اما عرضه محصولات طویل یعنی میلگرد و تیرآهن ذوب آهن و تولیدی فولاد سپید فراب کویر به‌دلیل عدم ثبت به‌موقع کد متقاضیان در سامانه بهین‌یاب لغو شد. امید می‌رود با اتخاذ یک تصمیم عاقلانه، در نهایت معضل عرضه فلزات در بورس کالا حل شود.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family