• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در فصل تابستان معاملات خوبی در مورد فولاد انجام شده است و این بازار شور و هیجان خاصی دارد. هر چند که هیجان اصلی به بازار فولاد از سوی مسئولان و با ارز 4200 تومانی تزریق شده است و تقاضای 2 میلیون و 400 هزار تنی برای دریافت تنها 800 هزار تن فولاد نیز حکایت از روی دیگر بازار دارد.

به گزارش اخبار فلزات، هیجان در بازار فولاد به تیترهای تکراری بسیاری از سایت‌ها، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها تبدیل شده است و همه آن‌ها تنها یک نتیجه‌گیری کلی را برای بازار فولاد و همه فلزات اساسی دارند و آن قیمت‌گذاری ارزان فلزات اساسی در بورس کالا است. متأسفانه با وجود گذشت 5 ماه از فرمان تاریخی مسئولان مبنی بر تثبیت نرخ ارز در 4200 تومان و اثرات بسیار شدید و منفی آن بر اقتصاد و بازارهای کشور، هنوز قیمت‌گذاری محصولات فلزی با ارز ارزان انجام می‌شود و همه هیجان بازارهای فلزات مربوط به آن است و از همه بدتر، همه اذعان دارند این تقاضاها واقعی نیستند؛ چرا که در سال گذشته قیمت محصولات فولاد حتی از قیمت‌های کنونی هم بسیار ارزان‌تر بودند، اما هرگز چنین هیجانی در بازار رخ نداد.

اگر قیمت‌گذاری محصولات فلزی در بورس کالا با ارز دولتی به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسید، جای بسی امیدواری برای گردش اقتصاد کشور و صنایع نهایی و پایین‌دست بود. اما همه می‌دانند که حتی یک کیلوگرم از محصولات فلزی با قیمت‌گذاری دولتی به دست مصرف‌کنندگان نهایی و حتی صنایع پایین‌دست نمی‌رسند و از فاصله بین قیمت بازار بورس و بازار آزاد، تنها عده‌ای خاص قادر به بهره‌برداری هستند.

                                                         

نمودار 1 حاکی از آن است که در مرداد ماه سال جاری حدود 877 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالای ایران عرضه شدند که در مقابل آن رقم عجیب 2 میلیون 441 هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت نیز تنها 792 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. شمش بلوم شرایط بسیار عجیبی را تجربه کرد. این محصول با وجود آنکه تنها به میزان 145 هزار تن عرضه شد، اما بیش از یک میلیون تن تقاضا داشت. تختال نیز شرایط نامتعادلی داشت. این محصول در ابتدای ماه پس از عرضه با تقاضاهای چشم‌گیری مواجه می‌شد، اما در پایان ماه عرضه‌ها بدون متقاضی باقی می‌ماندند.

در مجموع تختال به میزان 219 هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 233 هزار تن داشت و در نهایت 142 هزار تن معامله شد. ورق گرم مبارکه نیز به میزان 343 هزار تن عرضه شد که با تقاضای 480 هزار تنی مواجه شد و 340 هزار تن از این محصول نیز به فروش رفت. ورق سرد مبارکه نیز در مقابل عرضه 83 هزار تنی، تقاضای 112 هزار تنی داشت و کل آن به فروش رفت. تیرآهن نیز به میزان 24 هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 145 هزار تن داشت و 21 هزار تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت. میلگرد نیز در مقابل عرضه 21 هزار تنی، با تقاضای 74 هزار تنی مواجه شد و به میزان 18 هزار تن به فروش رفت. سبد مخلوط ذوب آهن نیز در حدود 17 هزار تن عرضه شد و 200 هزار تن تقاضا داشت و این محصول نیز تماما مورد معامله قرار گرفت. ورق گالوانیزه و ورق قلع‌اندود نیز به میزان 11 هزار تن و 6 هزار تن معامله شدند.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family