• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

پس از آزادسازی سقف رقابت، عرضه‌های فولادی که با دستورالعمل‌های گوناگون سرگردان شده بودند، از سر گرفته شد و مجددا این محصول با دست پر به بازار بازگشت. در نتیجه مقرر شد در روزهای معین، محصولات فولادی عرضه شوند. البته تا جا افتادن کامل این شیوه عرضه باید کمی صبر کرد و اثرات آن را در بازار دید.

به گزارش فلزات آنلاین، عرضه‌های فولادی با دستورالعمل جدید یعنی برداشتن سقف رقابت مجددا از سر گرفته شده است و در روزهای مجزا شاهد عرضه محصولات مختلف بودیم. نمودار 1 نشان می‌دهد که در هفته نخست مهر ماه، 189 هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 314 هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت 169 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرا گرفتند و به فروش رفتند. در روز شنبه  31 شهریور ماه، 21 هزار تن شمش بلوم توسط 3 تولیدکننده بزرگ یعنی فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان و فولاد کاوه جنوب کیش در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 21 هزار و 500 تن تقاضا وجود داشت و همه این محصولات مورد معامله قرار گرفتند.

محصولات طویل نیز در بورس کالا عرضه شدند که تیرآهن و میلگرد از جمله آن‌ها بودند. هر چند که با وجود عرضه 15 هزار و 800 تنی تیرآهن توسط ذوب آهن و انجام معاملات آن در بورس کالا، این معاملات مورد تأیید ناظر قرار نگرفت و ملغی شد. علاوه بر تیرآهن، 32 هزار و 700 تن میلگرد از سوی تولیدکنندگان متنوع در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 89 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 27 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند؛ زیرا عرضه میلگرد ذوب آهن پس از انجام معامله، از سوی ناظر مورد تأیید قرار نگرفت و ثبت نشد.

با این حال شرکت‌های فولاد آذربایجان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مجتمع فولاد خراسان، پرشین فولاد آریا، فولاد ظفر نوین گستر بناب، مجتمع فولاد ظفر بناب و ذوب آهن عرضه‌کنندگان میلگرد در بورس کالا بودند که به‌جز ذوب آهن، سایر تولیدکنندگان توانستند محصولات خود را با رقابت به‌فروش برسانند. علت افزایش عرضه‌کنندگان میلگرد را نیز می‌توان در آزادسازی سقف رقابت دانست؛ زیرا در اسامی عرضه‌کنندگان، برخی از آن‌ها نسبتا کوچک و تا حدی گمنام هستند و حتی برای نخستین بار است که در بورس کالا عرضه می‌کنند. بنابراین آزادسازی سقف رقابت، فرصت بسیار خوبی را برای عرضه‌کنندگان فراهم ساخته است.

ورق نیز دیگر محصول عرضه شده در بورس کالا بود. در این میان فولاد مبارکه 100 هزار تن ورق گرم را روانه بازار کرد و این محصول با 170 هزار تن تقاضا مواجه شد که تماما مورد معامله قرار گرفت. ورق سرد مبارکه نیز به میزان 13 هزار تن عرضه شد که 21 هزار تن تقاضا داشت و این محصول نیز مورد معامله قرار گرفت. ورق گالوانیزه نیز به میزان 4 هزار و 400 تن عرضه شد که 9 هزار تن تقاضا داشت و مورد معامله قرار گرفت. ورق قلع‌اندود نیز به میزان 2 هزار و 200 تن عرضه شد که با تقاضای 3 هزار و 700 تنی مواجه شد و تماما به فروش رفت.

                                       

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family