• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

پس از آزادسازی سقف رقابت، عرضه‌های فولادی که با دستورالعمل‌های گوناگون سرگردان شده بودند، از سر گرفته شد و مجددا این محصول با دست پر به بازار بازگشت. در نتیجه مقرر شد در روزهای معین، محصولات فولادی عرضه شوند. البته تا جا افتادن کامل این شیوه عرضه باید کمی صبر کرد و اثرات آن را در بازار دید.

به گزارش فلزات آنلاین، عرضه‌های فولادی با دستورالعمل جدید یعنی برداشتن سقف رقابت مجددا از سر گرفته شده است و در روزهای مجزا شاهد عرضه محصولات مختلف بودیم. نمودار 1 نشان می‌دهد که در هفته نخست مهر ماه، 189 هزار تن محصول فولادی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 314 هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت 169 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرا گرفتند و به فروش رفتند. در روز شنبه  31 شهریور ماه، 21 هزار تن شمش بلوم توسط 3 تولیدکننده بزرگ یعنی فولاد خراسان، ذوب آهن اصفهان و فولاد کاوه جنوب کیش در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 21 هزار و 500 تن تقاضا وجود داشت و همه این محصولات مورد معامله قرار گرفتند.

محصولات طویل نیز در بورس کالا عرضه شدند که تیرآهن و میلگرد از جمله آن‌ها بودند. هر چند که با وجود عرضه 15 هزار و 800 تنی تیرآهن توسط ذوب آهن و انجام معاملات آن در بورس کالا، این معاملات مورد تأیید ناظر قرار نگرفت و ملغی شد. علاوه بر تیرآهن، 32 هزار و 700 تن میلگرد از سوی تولیدکنندگان متنوع در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 89 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 27 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند؛ زیرا عرضه میلگرد ذوب آهن پس از انجام معامله، از سوی ناظر مورد تأیید قرار نگرفت و ثبت نشد.

با این حال شرکت‌های فولاد آذربایجان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مجتمع فولاد خراسان، پرشین فولاد آریا، فولاد ظفر نوین گستر بناب، مجتمع فولاد ظفر بناب و ذوب آهن عرضه‌کنندگان میلگرد در بورس کالا بودند که به‌جز ذوب آهن، سایر تولیدکنندگان توانستند محصولات خود را با رقابت به‌فروش برسانند. علت افزایش عرضه‌کنندگان میلگرد را نیز می‌توان در آزادسازی سقف رقابت دانست؛ زیرا در اسامی عرضه‌کنندگان، برخی از آن‌ها نسبتا کوچک و تا حدی گمنام هستند و حتی برای نخستین بار است که در بورس کالا عرضه می‌کنند. بنابراین آزادسازی سقف رقابت، فرصت بسیار خوبی را برای عرضه‌کنندگان فراهم ساخته است.

ورق نیز دیگر محصول عرضه شده در بورس کالا بود. در این میان فولاد مبارکه 100 هزار تن ورق گرم را روانه بازار کرد و این محصول با 170 هزار تن تقاضا مواجه شد که تماما مورد معامله قرار گرفت. ورق سرد مبارکه نیز به میزان 13 هزار تن عرضه شد که 21 هزار تن تقاضا داشت و این محصول نیز مورد معامله قرار گرفت. ورق گالوانیزه نیز به میزان 4 هزار و 400 تن عرضه شد که 9 هزار تن تقاضا داشت و مورد معامله قرار گرفت. ورق قلع‌اندود نیز به میزان 2 هزار و 200 تن عرضه شد که با تقاضای 3 هزار و 700 تنی مواجه شد و تماما به فروش رفت.

                                       

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family