• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شاید بتوان گفت اگر نرخ ارز بتواند برای چند ماه ، سطح با ثباتی را در سه ماهه پایانی امسال و سه ماهه ابتدای سال آینده نشان دهد آن وقت تورم به یک عامل مهم در رشد سود آوری شرکت های ریالی تبدیل شده و خود می تواند عقب ماندگی شرکت های این بخش را جبران کند.
بخش عمده بازار در ماه های باقیمانده از سال همچنان بر محور صنایع صادرات محور حرکت خواهد کرد؛ این امر البته ممکن است با تغییر فاز بازار همراه باشد.

همایون دارابی کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: برآیند چند ماه اخیر بازار سرمایه شرایط خوبی را نمایش می دهد؛ واقعیت این است که اقتصاد ما در ماه های گذشته دچار یک "بیش واکنشی "به ویژه در مورد نرخ ارز و سکه شد و بهای این دو بیش از حد طبیعی رشد کرد.

وی افزود: همین امر باعث شد که تن به یک اصلاح دردناک در آن بازارها داده شود و قیمت های نزدیک به 20هزار ریال دلار اینک به کمتر از 12هزار ریال رسیده است.

دارابی یادآور شد: مساله ای که در بازار سرمایه در یک ماهه اخیر رخ داده ، البته برای سرمایه گذاران سنگین است. اما باید در نظر داشته باشیم بازار سرمایه یک بازار بلند مدت ارزیابی می شود و با دید بلند مدت نوسان های کوتاه مدت بازار را می توان در نظر نگرفت.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور شد: سرعت رشد تقریبا 100درصدی بازار در مدت کوتاه 5ماهه خیلی سریع بود و به همین خاطر این رشد سریع تحت تاثیر توقف بازارهای ارز و سکه و همچنین کاهش قیمت جهانی نفت و البته نگرانی از تاثیرات تحریم قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر عمده توجه بازار به سمت چند مساله و ابهام پیش روی بازار است، نخستین ابهام جدی را در مورد لایحه بودجه سال آینده کشور و المان های مهم آن از جمله نرخ پیش بینی شده برای ارز، میزان خصوصی سازی،مالیات ها و عوارض قانونی دانست و گفت: لایحه بودجه مهمترین سند اقتصادی دولت است و گرایش دولت به سمت اقتصاد متمرکز ممکن است در لایحه بودجه به مشکلاتی برای بازار منجر شود.

دارابی افزود: موضوع دیگر بحث در مورد نفت و قیمت کالاهای بازار جهانی است این فاکتور هم به دلیل سهم مهم گروه های پتروشیمی – پالایشی – فلزی و معدنی در بازار سرمایه ما از اهمیت برخودار است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به نظر می رسد بازار پس از به جمع بندی رسیدن در این دو مورد که خود آنها موضوع تحریم ها و نرخ ارز را نیز روشن خواهند ساخت می تواند برای دور بعدی حرکت به جمع بندی برسد.

وی خاطرنشان کرد: یک نکته دیگر را هم باید اضافه کرد و آن مساله گرایش به صف نشینی در بورس است ؛چه در رشد بازار و چه در افت آن بازار شاهد حاکمیت جو صف فروش و صف خرید است و به صورت مشخص با صف خرید یا فروش شدن چند نماد خاص کل بازار در مدار این حرکت قرار می گیرد که این البته همان مشکل قدیمی فقدان یا کمبود تحلیل و معضل دامنه نوسان کوچک و حجم مبنا در بازار است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص گزارش های 9 ماهه هم اظهار داشت: هنوز برای ارزیابی گزارش های 9ماهه زود است، چون تحریم ها در میانه آبان شروع شده است ولی تحریم ها قطعا برخی شرکت های بزرگ بورس را مورد تاثیر قرار می دهد.

دارابی با اشاره به تقسیم بندی بازار سهام به سه دسته شرکت های بسیار بزرگ،متوسط و کوچک در موضوع تحریم گفت: در بخش بسیار بزرگ ها که میزان ارتباط و تبادلات آنها با اقتصاد جهانی زیاد است قطعا تحریم تاثیراتی را خواهد داشت که طیف وسیعی از تاثیرات مثبت و منفی خواهند بود؛ کما اینکه پیش از دور اخیر تحریم ها مثلا گروه خودرویی تاثیراتی را شاهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: بازار منتظر است دریابد ارزیابی از تاثیرات مثبت و منفی تحریم چه نتیجه ای را برای شرکت ها به همراه می آورد.

وی افزود: در همین حال موضوع مهم دیگر تورم است؛ تورم 5.5 درصدی مرداد ماه و 6.1درصدی شهریور ماه باعث شده است نقطه به نقطه تورم به 31.4 درصد در شهریور ماه برسد که قطعا این تورم یک وضعیت متورم را در صورت های مالی ایجاد می کند که تاثیرات آن در گزارش فصل پاییز و زمستان، مهم ارزیابی می شوند.

دارابی در ادامه گفتگو با سنا، در پاسخ به سوالی درخصوص صنایع برتر در سه ماهه پایانی سال اظهار داشت: بخش عمده بازار همچنان بر محور صنایع صادرات محور حرکت خواهد کرد؛ این امر البته ممکن است با تغییر فاز بازار همراه باشد. یعنی شاید بازار در این زمینه رفتار متفاوتی را نسبت به شرکت های بزرگ و متوسط نشان دهد . در همین حال در بخش شرکت های ریالی نیز بحث تورم مهم است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: شاید بتوان گفت اگر نرخ ارز بتواند برای چند ماه ، سطح با ثباتی را در سه ماهه پایانی امسال و سه ماهه ابتدای سال آینده نشان دهد آن وقت تورم به یک عامل مهم در رشد سود آوری شرکت های ریالی تبدیل شده و خود می تواند عقب ماندگی شرکت های این بخش را جبران کند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چگونه می توان بورس را به عنوان گزینه اول سرمایه‌گذاری و محل جذب نقدینگی ها حفظ کرد، گفت: بخش عمده تحقق این هدف در حوزه مدیریت بازار قرار دارد که در رایزینی با دولت در بحث هایی نظیر اجرای اصل 44 و خصوصی سازی،عدم تحمیل فشار غیر عادی به شرکت های بورسی نظیر آنچه در مورد نرخ خوراک پتروشیمی ها یا گاز واحدهای صنعتی رخ داده و همچنین فرهنگ سازی برای حضور بلند مدت و تشویق این نوع حضور در بازار قرار می گیرد.

دارابی در پایان تاکید کرد: سیاست های کلان مدیریت بازار و دولت باید چنین هدف گیری را داشته باشد که نقدینگی در بازار سرمایه حضور پیدا کند؛ البته در حال حاضر محور اصلی در اقتصاد کشور بانک ها هستند اما یک تفاوت نسبت به گذشته وجود دارد و آن اینکه در گذشته بانک ها بخشی از منابع را به بورس تزریق می کردند، اما اینک با توجه به سیاست های دولت در واگذاری دارایی ها و عدم سرمایه گذاری جدید بانک ها این بخش جای خود را به فروش دارایی داده است؛ از این رو جبران مسیر خروجی نقدینگی از بازار و ایجاد بازیگران جدید به جای بازیگران قبلی داری اهمیت است.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family