• آخرین های بورس
  • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته نیز به رشد خود ادامه داد و توانست ۵/ ۰ درصد دیگر به متوسط بازدهی معامله‌گران در سال جاری اضافه کند. در بازار دیروز معامله‌گران تحت تاثیر بازگشایی مثبت بازار جهانی، تداوم رشد ارزش دلار و همچنین گزارش‌های مناسب شرکت‌ها از عملکرد بهمن‌ماه، شاهد رشد شاخص بودند.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از دنیای اقتصاد، در صحنه بازار جهانی دیروز قیمت نفت توانست در کانال 67-66 دلار برای هر بشکه برنت پیشروی کند؛ بهای سه فلز مس، روی و سرب نیز به ترتیب 6هزار و 529دلار، 2هزار و 734دلار و 2هزار و 87دلار معامله شد تا شرکت‌های تولیدکننده این فلزات در بازار سهام شرایط مثبتی را تجربه کنند. در این شرایط دیروز شاخص کل با رشد 763واحدی توانست به رقم 166هزار و 793واحد برسد. شاخص کل هم‌‌وزن- با اثر یکسان نمادها- نیز با افزایش 130 واحدی عدد 30 هزار و 402 واحد را به نمایش گذاشت. نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، ملی مس ایران، گل‌گهر و صنایع پتروشیمی خلیج فارس در این روز بیشترین نقش را در رشد شاخص کل داشتند.

دیروز بحث در مورد تبعات لایحه بودجه نیز در بازار به چشم می‌خورد چراکه برخی از تصمیمات لایحه بودجه به افزایش هزینه شرکت‌های بورسی منجر خواهد شد. در همین رابطه دیروز رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد خواستار تجدیدنظر در مصوبه افزایش نرخ گاز برای فولاد‌سازان، اجرای آن بعد از تاریخ تصویب و تقسیط مبالغ افزوده شده در صورت‌حساب‌های سال آتی شد. بهرام سبحانی در نامه‌ای خطاب به اسحاق جهانگیری اعلام کرد: هیات‌وزیران در تصویب نامه 11 آذر سال جاری قیمت گاز مصرفی صنایع فولاد را تقریبا دو برابر کرده و به 260 تومان به ازای هر مترمکعب افزایش داده و تاریخ اجرای آن را از اول مهر سال جاری قرار داده است.این در حالی است که هم اکنون زنجیره فولاد با چالش‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کند که باعث افزایش شدید هزینه‌های تولید در این صنعت شده که از آن جمله می‌توان به کاهش 22 درصدی صادرات در سال 97 نسبت به هدف‌گذاری سالانه، افزایش شدید قیمت الکترود گرافیتی از سایر مواد مصرفی، افزایش 2 تا 3 برابری قیمت قطعات یدکی و تجهیزات و کاهش شدید تقاضا اشاره کرد.

اساس فرآیند تولید فولاد در ایران با توجه به فراوانی گاز طبیعی به‌عنوان مزیت نسبی بر پایه احیای مستقیم و کوره قوس الکتریکی بنا شده است. اکنون فولادسازان داخلی علاوه بر اعتراض به افزایش قیمت گاز طبیعی صرفا برای فولادسازان به عطف بماسبق کردن تاریخ اجرای مصوبه نیز معترض هستند.همچنین نمایندگان مجلس ضمن موافقت با افزایش 97 درصدی قیمت سوخت پتروشیمی‌ها برای تخصیص 1500 میلیارد تومان به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مورد سود سهام صندوق فولاد هم تصمیم‌گیری کردند.در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 98، الحاق یک بند به اصل تبصره یک و بند الحاقی 3 تبصره 2 این لایحه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و پرداخت حقوق و درمان بازنشستگان صندوق فولاد تصویب شد. طبق بند الحاقی به اصل تبصره یک، وزارت نفت مکلف است قیمت سوخت تحویلی به پتروشیمی‌ها را از 132 تومان به ازای هر مترمکعب به 260 تومان افزایش دهد و منابع حاصله پس از واریز به درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل تا سقف 1500 میلیارد تومان، صرف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موضوع بند (ج) تبصره 12 شود. همچنین به موجب بند الحاقی 3 تبصره 2، سود سهام صندوق بازنشستگی فولاد در شرکت دخانیات تا سقف 100 میلیارد تومان پس از واریز، صرف پرداخت حقوق و درمان بازنشستگان این صندوق می‌شود.

در گروه پتروشیمی، وزارت نفت موافقت اصولی ساخت اولین طرح پتروالفین صنعت پتروشیمی را در قدیمی‌ترین هاب پتروشیمی با اجرای زیرمجموعه تاپیکو به‌عنوان سهامدار اصلی صادر کرد. انجمن صنعت پتروشیمی اعلام کرد شمارش معکوس عملیات اجرایی و ساخت اولین طرح پتروالفین صنعت پتروشیمی در قالب طرح توسعه شرکت بورسی پتروشیمی فن‌آوران آغاز شد. بر این اساس، اجرای طرح GTO/ GTP پتروالفین «شفن» در دستور کار سهامداران این شرکت قرار گرفته و در راستای تحقق استراتژی تاپیکو، ساخت طرح توسعه با عنوان پترو‌الفین فن‌آوران در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر به زودی آغاز خواهد شد.

هدف از اجرای این طرح جدید پتروشیمی تکمیل زنجیره ارزش متان و متانول و تولید محصولاتی همچون اتیلن، پروپیلن، پلی‌اتیلن سنگین، پلی‌پروپیلن کوپلیمر و هموپلیمر است.در این راستا از ابتدای سال جاری تاکنون مجوز خوراک از دو شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و ملی گاز و موافقت اصولی طرح اولیه از وزارت نفت اخذ شده است. علاوه بر این، مجوز واگذاری زمین برای ساخت طرح جدید پتروشیمیایی صادر شده و قرار است خوراک این طرح به میزان 1631 میلیون مترمکعب در سال گاز طبیعی (متان) از خط لوله سراسری ششم تامین شود. بنابر این گزارش، شرکت پتروشیمی فن‌آوران در این طرح به‌عنوان سهامدار اصلی با 60 درصد، پترو فرهنگ 20 درصد و شرکت طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی 20 درصد سهام را در اختیار دارند. همچنین در روز گذشته 096/ 1 درصد از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سهام سایپا از‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سوی توسعه سرمایه رادین وابسته به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سرمایه‌گذاری رنا به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قیمت پایه هر سهم 375 تومان در بازار معاملات بلوکی بورس تهران روانه میز فروش شد که در نهایت با همین قیمت به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کد شرکت‌های تابعه سرمایه‌گذاری سایپا منتقل شد.گفته می‌شود رنا خریدار این بلوک بود. در گروه بیمه‌ای دیروز بلوک سرمایه‌گذاری غدیر به تعداد 710میلیون سهم به پرتفوی بیمه کوثر منتقل شد.

در گروه خودرویی نیز قطعه‌سازها افزایش نرخ دریافت کردند. دیروز محورسازان در گزارشی خاطر‌نشان کرد با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های تولیدی از جمله مواد اولیه و افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر بهای تمام شده، بر اساس توافق با شرکت زامیاد و تصویب هیات‌مدیره، نرخ‌های فروش محصولات به شرکت زامیاد، به میزان بیش از 10 درصد برای مجموعه کامل اکسل نیسان افزایش یافته است.در مجموع بازار دیروز بازاری مثبت بود که در آن ارزش معاملات در بورس به 872میلیارد تومان (با احتساب معاملات عمده و اوراق مشارکت) و در فرابورس به 504میلیارد تومان بالغ شد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family