• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: دهمین نمایشگاه بین‌المللی فاینکس ۲۰۱۷ (بورس، بانک و بیمه) با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی، ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران، شاپورمحمدی رئیس سازمان بورس و جمعی از فعالان و شرکت‌های حوزه مالی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. از غرفه‌های مختلف این نمایشگاه که به مدت ۴ روز تا ۲۹ فروردین درحال برگزاری است شخصیت‌های سیاسی، مقامات اقتصادی، کارشناسان و متخصصان و میهمانان خارجی بازدید کردند. ۳۶۰ شرکت و مجموعه اقتصادی در ۱۶هزار مترمربع فضای نمایشگاهی حضور دارند. در حاشیه برگزاری این آیین از تمبر یادبود دهمین نمایشگاه فاینکس ۲۰۱۷ رونمایی شد.

افزایش ارزش سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه 
به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، وزیر امور اقتصادی و دارایی در آیین گشایش دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با یادآوری اینکه در پایان سال ۹۱ اقتصاد ایران با افت تولید به میزان منفی ۶/۸درصدی روبه‌رو بود، گفت: سطح عمومی قیمت‌ها از شتابی افسارگسیخته برخوردار بود و تورم مرز ۴۰درصد را رد کرده بود. در چنین شرایطی سطح رفاه عمومی به ویژه در دهک‌های پایین با چالش جدی روبه‌رو بود و قدرت خرید دهک متوسط هم به سمت پایین می‌رفت. طیب‌نیا با اشاره به اینکه این افول و بی‌ثباتی به بازار ارز نیز رسیده بود و دولت تدبیر و امید توانست به بحران‌ها خاتمه دهد، گفت: در سال ۹۲ رشد اقتصادی منفی ۶/۸درصد بود و حالا برآورد می‌شود تا پایان سال ۹۶ به بیش از مثبت ۸درصد برسد. وی تاکید کرد: شاخص فلاکت در ۴سال گذشته از ۴۲درصد به ۲۱درصد رسید. ثبات و آرامش به اقتصاد بازگشت و بحران رکود تورمی و حرکت به سمت فلاکت توقف یافت که اگر کاهش شدید نرخ نفت در سال ۹۳ و طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای و تحریم‌های اقتصادی را نداشتیم بهبود اقتصاد زودتر رخ می‌داد. طیب‌نیا با اشاره به اینکه بهبود طیف گسترده‌ای از شاخص‌های متداول اقتصادی که از سوی مجامع بین‌المللی اعلام شده، گواه بهبود شرایط است، اظهار کرد: بهبود ۱۸ رتبه‌ای شاخص آزادی اقتصادی، ۱۴ رتبه‌ای کنترل فساد و ۱۰ رتبه‌ای حقوق مالکیت نشانه بهبود شرایط است. وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: خرابی‌های گذشته، فاصله ما را با سند چشم‌انداز بسیار زیاد کرد و نگرانی‌های معیشتی مردم را افزایش داد. وی با تاکید بر اینکه سال ۹۶ سال تعیین‌کننده‌ای است، ادامه داد: سال جدید از این نظر تعیین‌کننده است که با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مسیر حرکت و نقشه راه اقتصاد را مشخص می‌کند. نام‌گذاری امسال با عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، ضرورت سرعت‌بخشی در دو حوزه مهم را مورد تاکید قرار داده است. 
طیب‌نیا تاکید کرد: دولت در سال ۹۶ کار خود را بر این مبنا آغاز کرد که سهم تولید غیرنفتی و اشتغالزا در رشد اقتصادی ۸درصدی افزایش یابد که یکی از ضرورت‌های رسیدن به این هدف ارتقای کارآیی نظام تامین مالی است. در بازار سرمایه شاخص‌ها نشان‌دهنده جهت‌گیری مثبت است. جمع تامین مالی از بازارهای اولیه و ثانویه از ۱۳۷هزار میلیارد ریال در پایان سال ۹۱ به ۵۲۸هزار میلیارد ریال در اسفند ۹۵ رسید که رشد ۲۸۵درصدی را نشان می‌دهد؛ اگر نقش نهادهای مالی هم به این رقم اضافه شود تامین مالی از رقم هزار میلیارد می‌گذرد. به گفته طیب‌نیا اندازه بازار در زمان اعلام شده از ۲۴۴هزار میلیارد تومان به ۴۹۰هزار میلیارد تومان رسید که رشد ۱۰۳درصدی را ثبت کرد. ارزش بازار از ۱۰۹ به ۱۹۹۰هزار میلیارد تومان رسید که رشد ۷۳درصدی داشت. شاخص ضریب نفوذ از مجموع تعداد کدهای سهامداری و واحدهای صندوق‌ها از ۶/۵میلیون نفر در پایان سال ۹۱ به بیش از ۱۱میلیون نفر در پایان سال ۹۵ رسید و رشد ۶۵درصدی را ثبت کرد. وی با تاکید بر رشد چشمگیر سرمایه‌گذاری خارجی ادامه داد: سرمایه‌گذاری خارجی در انتهای سال ۹۱ حدود ۸۷میلیارد تومان بود که در پایان سال ۹۵ با ۱۳۲۸درصد رشد به ۱۲۵۳میلیارد تومان رسید که البته با حد مطلوب همچنان فاصله دارد.

اصلاح ساختار نظام بانکی در دستور کار بانک مرکزی 
ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی در آیین افتتاحیه دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: در دنیای امروز کارکرد صحیح بانک‌ها، ضرورت چرخه اقتصادی است. سیف با تایید بر اینکه متغیر کلیدی دیگر اقتصاد کشور، میزان نرخ بهره بانکی است، گفت: کاهش نرخ بهره بانکی، سودآوری و عملکرد بهتر نظام بانکی و توسعه بنگاه‌های اقتصادی را به همراه دارد و به همین علت در ماه‌های گذشته بانک مرکزی نرخ بین بانکی را از ۲۸درصد به حدود ۱۷درصد کاهش داد. وی افزود: هرچند کاهش نرخ بهره تا ۱۵درصد نیز پیش بینی شده بود، اما پرداخت سودهای بدون ریسک با نرخ بهره بالا روند اجرایی این اقدام را با مشکل روبه‌رو کرد که اصلاح این روند نیز ضروری است. وی با اشاره به اینکه نظام بانکی کشور با مشکلات انباشته گذشته همراه است، اظهار کرد: با وجود مشکلات موجود، نظام بانکی کشور نقش مهمی در اقتصاد ایفا می‌کند و به‌عنوان نمونه، تامین مالی صنایع کوچک و متوسط موفق‌ترین و مهم‌ترین اقدام بازار پول کشور در سال گذشته بود. 
سیف به برخی از برنامه‌های امسال بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: اصلاح ساختار نظام بانکی در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد و مطالعات لازم در این‌باره انجام شده است. رئیس کل بانک مرکزی افزود: نظام بانکی کشور با دو مشکل عمده شامل نداشتن تعادل دارایی، بدهی و درآمد و هزینه روبه‌رو است که نیاز به اصلاح دارد. برای برقراری تعادل لازم، اقدام موازی اصلاح کسب‌وکار در راستای نام‌گذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب با محور اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، امری ضروری است.

آیین‌نامه حاکمیت شرکتی برای حمایت از سهامداران جزء
رئیس کل بیمه مرکزی درباره کاهش نرخ سود سپرده بانکی گفت: با کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم معتقد بودیم که بیمه عمر با رشد روبه‌رو خواهد شد اما با بالاتر رفتن نرخ سپرده بانکی، بیمه‌ها با رشد مناسبی روبه‌رو نشدند. اما باید گفت با همین محدودیت با رشد ۴۰درصدی بیمه عمر رو به رو بودیم و امید داریم در برنامه ششم این رشد به ۱۰۰درصد افزایش یابد. توسعه بازارهای مالی مهم‌ترین نقش در تحول اقتصادی هر کشوری را برعهده دارد و اگر می‌خواهیم شاخص‌های توسعه اقتصادی دچار تحول شود باید بازارهای مالی کارآ باشد. رئیس کل بیمه مرکزی به‌عنوان یکی از سخنرانان آیین افتتاحیه دهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه (فاینکس۲۰۱۷) نقش بازار پول را در توسعه و تامین منابع اقتصادی بسیار پررنگ دانست و افزود: بازار مالی کشور ما برای رسیدن به توسعه نیازمند این است که سایر تامین‌کنندگان منابع نیز همکاری‌های لازم را داشته باشند تا با تامین منابع جدید بتوانیم بازاری کارآ و پر رونق داشته باشیم. عبدالناصر همتی، در ادامه با اشاره به خالی بودن جایگاه صندوق‌های بازنشستگی در فاینکس ۲۰۱۷میلادی گفت: صندوق‌های بازنشستگی با قدرت در عرصه اقتصادی ظهور یافتند و امیدواریم در سال‌های آینده شاهد حضور این نهاد موفق نیز باشیم. رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه درباره صنعت بیمه اظهار کرد: پس از بررسی‌های فراوان «آنکتاد» درباره کشورهای توسعه‌یافته، این نتیجه حاصل شد که صنعت بیمه در ایران نیازمند تقویت است. در تمامی دنیا یک‌سوم اوراق بلندمدت را بیمه‌ها خریداری می‌کنند اما در کشور ما نقش بیمه در این‌باره بسیار کم‌رنگ است. همتی با اشاره به نقش بیمه در ایران خاطرنشان کرد: نقش بیمه در کشور ما باید به سمتی برود که ارزش‌افزوده بازار سرمایه و بیمه را در بازار مالی تقویت کند. وی درباره عملکرد این صنعت در دولت یازدهم بیان کرد: نفوذ بیمه در دولت یازدهم افزایش یافت و به استانداردهای بین‌المللی نزدیک شد. رئیس کل بیمه مرکزی درباره کاهش نرخ سود سپرده بانکی گفت: با کاهش نرخ تورم در دولت یازدهم معتقد بودیم که بیمه عمر با رشد رو به رو خواهد شد اما با بالاتر رفتن نرخ سپرده بانکی بیمه‌ها با رشد مناسبی روبه‌رو نشدند. اما باید گفت با همین محدودیت با رشد ۴۰درصدی بیمه عمر رو به رو بودیم و امید داریم در برنامه ششم این رشد به ۱۰۰درصد افزایش یابد. وی درباره ایجاد کمیته ثبات در بازار مالی گفت: نیازمند ایجاد کمیته ثبات مالی هستیم تا تمامی صنایع و نهادهای بازار مالی بتوانند با تصمیم جمعی نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کنند و از ورود وجوه قابل تکیه به بازار مالی استفاده کنیم. رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به فعالیت شرکت‌های بیمه در سال ۹۵ گفت: ۳۲ شرکت فعال در بیمه داریم و تا پایان سال ۹۵ با رشد ۲۳درصدی حق بیمه تولیدی روبه‌رو بودیم.

لزوم فراهم کردن زیرساخت برای ایده
سورنا ستاری، معاون فناوری رئیس‌جمهور نیز در نمایشگاه فاینکس گفت: ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در حالی مطرح می‌شود که برای تحول در این زمینه باید اقتصاد کشور به دانشگاه متصل شود، در غیراین صورت تمرکز اقتصاد نفت‌محور می‌تواند همواره به استراتژی‌های اشتباه بینجامد.معاون فناوری رئیس‌جمهور در فاینکس ۲۰۱۷میلادی عنوان کرد: ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان از ۳۰هزار میلیارد تومان فراتر رفت. موضوع اقتصاد دانش‌بنیان در حالی همواره مطرح می‌شود که برای تحول در این زمینه باید اقتصاد کشور به دانشگاه متصل شود، زیرا اگر تنها به فروش نفت فکر کنیم که اقتصاد کشور به جایی خواهد رسید، استراتژی اشتباهی خواهد بود.وی با بیان اینکه قرار است صنعت داشته باشیم و نه کارخانه گفت: کشورهای پیشرفته در دنیا که همواره رتبه‌های برتر اقتصادی را به خود اختصاص داده‌اند با گریز از وابستگی به یک منبع درآمدی، همواره تلاش کرده‌اند تا به جای تکیه بر چند تکنسین بررسی ارتقای دانش متمرکز شوند. ستاری با بیان اینکه در سال گذشته فروش شرکت‌های دانش‌بنیان به ۳۰هزار میلیارد تومان رسید، گفت: به‌زودی استارت‌آپ‌ها بزرگترین شرکت‌های اقتصاد خواهند شد؛ در حالی که از سرمایه فیزیکی بر مبنای ساختمان و دارایی ثابت برخوردار نیستند.معاون فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به تجربه خرید ۴۸میلیون دلاری شرکت واتس‌آپ از سوی شرکت فیسبوک، گفت: هم‌اکنون ۵ شرکت استارت آپ در کشور وجود دارد که از فروش بیش از ۲هزار میلیارد تومانی برخوردار هستند.ستاری بر لزوم فراهم شدن زیرساخت‌ها از سوی دولت برای شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد و گفت: بازار «سین تک‌ها» در حالی باید توسعه یابد که به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه‌چندان دور چیزی شبیه بازار «نزدک» برای آن دسته از شرکت‌هایی ایجاد شود که از سرمایه مالی برخوردار نیستند، اما به جای آن دارای سرمایه دانش و فناوری هستند.

امسال باید سال رفع محدودیت‌های بازار سرمایه باشد
شاپور محمدی در آیین افتتاحیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه گفت: امسال باید برای بازار سرمایه سال رفع محدودیت‌ها باشد. محدودیت‌های معاملات را باید برای پرسنل کارگزاری کم کنیم. 
وی با اشاره به توقف طولانی‌مدت نمادهای بورسی، اظهار کرد: باید برای توقف طولانی‌مدت نمادهای بورسی چاره‌ای برای همیشه به‌دست آوریم. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به راه‌اندازی معاملات اختیار فروش و اختیار خرید، ادامه داد: امسال معاملات آپشن به بیش از ۳۰ شرکت در بورس تسری پیدا خواهد کرد و به دامنه نوسان پویا تبدیل خواهد شد. محمدی با اشاره به معاملات بورس انرژی، اظهار کرد: امسال شرکت‌های فعال در بورس انرژی به ۱۵۰ شرکت رسید و محصولات نفتی با همکاری وزیر نفت در بورس انرژی معامله شد. وی ادامه داد: یکی از اقدام‌های خیلی مهم در بازار سرمایه فرهنگ‌سازی و گرفتن ارتباط با مخاطبان بازار سرمایه است در نتیجه یکی از اهداف نمایشگاه این موضوع است. ۱۷ کارگزاری، ۱۶ بیمه، ۵۰ صندوق سرمایه‌گذاری و ۱۰ بانک در این نمایشگاه حضور دارند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family