• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: افزایش قیمت زغال‌سنگ در جلسه کمیته پیشتیبانی زغال‌سنگ و با حضور وزیر محترم صنعت و معدن تصویب شد که بر این اساس، قیمت هر تن زغال‌سنگ کُک‌شو، به 4 میلیون و 500 هزار ريال افزایش یافت و این افزایش نرخ، روی محصولات تولیدشده از ابتدای سال 95 محاسبه می‌شود. شرکت ذوب آهن اصفهان نیز به‌عنوان خریدار عمده زغال‌سنگ طی اعلامیه‌ای اجرای مصوبه فوق را از ابتدای سال 95 تأیید کرد اما با وجود گذشت چند ماه، هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.

به گزارش اخبار فلزات، دراواخر سال 1376 بخشی از معادن زغال‌سنگ طبس برای بهره برداری و توسعه به مزایده گذاشته شد که با توجه به شرایط شرکت‌کنندگان در مزایده، بهره‌برداری از معادن به شرکت تکادو واگذار شد. این شرکت طی یک قرارداد، اختیارات قرارداد بهره‌برداری را به شرکت زغال‌سنگ نگین طبس واگذار کرد. سهام‌دار عمده زغال‌سنگ نگین طبس، شرکت تکادو است که حدود 48 درصد از سهام شرکت را در اختیار دارد.

شرکت زغال‌سنگ نگین طبس از تولید‌کنندگان زغال‌سنگ خام در کشور است که عمده محصولات تولید شده این شرکت، به مصرف شرکت ذوب آهن اصفهان می‌رسد. محصولات تولید شده شرکت به‌طور مستقیم به کارخانه‌های زغال شویی منتقل می‌شود. نرخ فروش محصولات نیز براساس نسبتی از قیمت زغال‌سنگ کک‌شو، طی توافق با شرکت ذوب آهن اصفهان تعیین می‌شود. قیمت محصولات شرکت، معادل 24 درصد قیمت زغال کک‌شو تعیین شده که طی مصوبه سال گذشته و توافق با شرکت ذوب آهن اصفهان، نرخ هر تن زغال کک‌شو 4 میلیون و 500 هزار تن اعلام شد. براساس مصوبه فوق، زمان اعمال افزایش نرخ، ابتدای سال 95 تعیین شد اما زمزمه‌هایی مبنی بر اِعمال افزایش قیمت از ابتدای شهریور ماه وجود دارد. به‌همین دلیل شرکت اعلام کرد که به‌منظور حفظ منافع سهام‌داران، فروش شرکت براساس زمان اعمال افزایش نرخ، در 3 سناریو اعلام می‌شود. فروش شرکت در سال 95 با درنظر گرفتن افزایش نرخ از ابتدای شهریور ماه سال 95، حدود 301 میلیارد ريال و درصورت اعمال افزایش نرخ از ابتدای سال 95، حدود 327 میلیارد ريال در نظر گرفته شده است. درصورت عدم افزایش نرخ در سال 95 نیز شرکت درآمد 285 میلیارد ريالی را محقق می‌کند.

نمودار 1 سود هر سهم شرکت را در سناریو‌های مختلف نشان می‌دهد. براساس این نمودار، در صورت اعمال افزایش نرخ از ابتدای شهریور ماه، سود هر سهم حدود 200 درصد افزایش می‌یابد و درصورت محاسبه افزایش نرخ از ابتدای سال 95، افزایش سود هر سهم به بیش از 350 درصد خواهد رسید.

                             
 
شرکت زغال‌سنگ نگین طبس با نماد کطبس در بورس اوراق بهادار تهران حضور دارد. نماد شرکت پس از توقف بیش از 4 ماهه، به‌دنبال ارائه اطلاعات به سازمان بورس و پیش‌بینی افزایش سود هر سهم، در دوم اردیبهشت ماه سال جاری بازگشایی شد. قیمت سهام شرکت در زمان توقف به‌علت تعدیل پیش‌بینی درآمد، 2 هزار و 900 ريال بود که در همین روز پس از بازگشایی، تا 25 درصد افزایش قیمت را هم تجربه کرد، اما پس از فروکش هیجان معاملات، در نهایت قیمت سهم با حدود 21 درصد افزایش، به 3 هزار و 485 ريال رسید.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family