• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مقامات ارشد سازمان بورس تهران که از چهل و دومین نشست کنفرانس سالانه "سازمان بین المللی کمیسیون های اوراق بهادار یا آیسکو" که به جاماییکا رفته بودند از سفری فشرده اما پر از نتایج سودمند برای بازار سرمایه ایران بازگشتند.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از عصر بازار، از مهمترین نتایجی که نمایندگان سازمان بورس طی جلساتی فشرده با دبیرکل و رئیس هیئت مدیره و دیگر مقامات سازمان آیسکو به آن دست یافتند، ارتقاء عضویت ایران از پیوسته به عادی بود که می تواند بازار سرمایه ایران را به جایگاهی جدید از نظر مدیریتی در این سازمان برساند.

پایگاه خبری «عصر بازار» درباره روند صعود جایگاه ایران از پیوسته به عادی و منافعی که برای بازار سرمایه ایران به دنبال دارد، با جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل گفتگویی داشته است که در ادامه می خوانید.

- آقای دکتر بیژنی برای ورود به بحث لطفا درباره جلسات فشرده ایی که با اعضای آیسکو داشتید، توضیح بدهید؟

در سلسله نشست های مقامات ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار با مقامات و مسئولان دیگر بورس های حاضر در این کنفرانس، دیدارهایی با نهادهای ناظر بازار سرمایه کشورهای آلمان، یونان، کره جنوبی، آفریقای جنوبی، کبک کانادا، هند و نیز بریتانیا با هدف ارتقای سطح روابط همکاری دوجانبه و همچنین ارتقای عضویت سازمان بورس از وابسته به عادی صورت پذیرفت.
درباره تغییر عضویت ایران از پیوسته به عادی، جلسه هایی با هیئت مدیره آیسکو، رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه هنگ کنگ، دبیرکل آیسکو و تیم مدیریتی داشتیم و در این جلسات آمادگی ایران را برای عضویت عادی در آیسکو اعلام کردیم و خواستار تسریع در رسیدگی به این موضوع شدیم.

- چند نهاد باید به پرونده ایران رسیدگی کنند؟

5 نهاد ناظر از یونان، کره جنوبی، انگلیس، آفریقای جنوبی و کبک کانادا در حال بررسی پرونده ایران هستند که تیم اعزامی از سازمان بورس در جاماییکا با تمام این نهادها جلساتی را برگزار و به سوالات و ابهامات در این باره پاسخ داد. همچنین از میان این 5 نهاد، دو نهاد کره جنوبی و یونان به عنوان Pen holder  تعیین شدند و مقرر شد به صورت مشترک نظرات و سوالات خود را به این دو نهاد ارسال کنیم.

-  تبدیل عضویت ایران از پیوسته به عادی برای ایران چه منافعی دارد؟
ببینید، عضویت عادی در آیسکو از بالاترین رده های عضویت در این سازمان محسوب می شود، ما در سایه چنین عضویتی می توانیم موافقت های چند جانبه یا mou  را با دیگر اعضا امضا کنیم تا بدین ترتیب تبادل اطلاعات بین بورس ایران و سایر اعضا تسهیل شود.

- در حال حاضر هم چنین موافقت نامه هایی با بعضی از اعضا دارید؟

بله موافقت های دوجانبه ایی با بعضی از کشورها مانند آلمان و یونان داریم اما با تبدیل عضویت ایران به عادی، می توانیم روند تبادل اطلاعات را با تمامی نهادهای ناظر تسهیل کنیم.

- این موضوع چه کمکی به بورس و بازار سرمایه ایران می کند؟

پیشبرد بازار سرمایه در جهت اجرای بهینه استانداردهای بین المللی و عملکرد بهینه بازار سرمایه مهمترین دستاوردی است که برای ما به همراه دارد. از سوی دیگر با تبدیل عضویت ایران از پیوسته به عادی، ایران می تواند تصدی پست های مدیریتی در کمیته های آیسکو و هیئت مدیره را برعهده بگیرد و در فرآیندهای تصمیم گیری در نهادهای بین المللی نقش پر رنگ تری داشته باشد. البته هم اکنون ایران در دو کمیته نوظهور، آفریقا و خاورمیانه و سران عضو است اما برای داشتن پست مدیریتی تبدیل عضویت ایران به عادی الزامی است.

- پروسه رسیدگی به پرونده ایران چقدر طول می کشد؟

این پروسه برای کشورها متفاوت است، اما امید است با همکاری های دوجانبه بتوانیم فرآیند عضویت ایران را سرعت ببخشیم. ازسوی دیگر بازار سرمایه ایران در مقایسه با بازار دیگر اعضا بسیار پیشرفته تر است و این موضوع می تواند نقطه قوتی در این راستا باشد.

- بدین ترتیب پیشبرد بازار سرمایه ایران با استانداردهای دنیا و تسهیل در تبادل اطلاعات با اعضا و دریافت پست های مدیریتی در این سازمان مهمترین دستاورد محسوب می شود؟

آیسکو خانواده ایی است 700 نفره که با استانداردهای خود 95 درصد بازار سرمایه دنیا را پوشش می دهد، به همین دلیل عضویت ایران و حضور قوی در این سازمان می تواند بازار سرمایه ایران را به خوبی به دنیا معرفی کند. بازاری که با استانداردهای روز دنیا و تعیین شده از سوی آیسکو همگام است و بدین ترتیب سرمایه گذاران خارجی و داخلی با آرامش خاطر در این بازار فعالیت می کنند.

- برای سرمایه گذاران داخلی نیز منافعی به همراه  دارد؟

به طور حتم؛ به عنوان مثال یکی از استانداردهای آیسکو رسیدن به شفافیت در بازارهاست،  در حالی که هر روز بر تعداد سهامداران بورس ایران افزوده می شود، به طور حتم عمل کردن به استانداردهای آیسکو می تواند برای سرمایه گذاران داخلی نیز بسیار مثمر ثمر باشد. به زبان ساده در سایه استانداردهای پیشرفته، سرمایه گذاران داخلی نیز بیشترین سود را از اجرای آنها می برند و از سویی، سرمایه گذاران خارجی نیز می دانند که سرمایه های خود را به بورسی می برند که پیشرفته بوده و مطابق با دنیا حرکت می کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family