• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: دولت هند، یادداشت تفاهم همکاری های اقتصادی میان سازمان های بورس و اوراق بهادار هند و ایران را تایید کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بر اساس تفاهم نامه سازمان بورس و اوراق بهادار ایران و نهاد ناظر بازار سرمایه هند که در جلسه کابینه دولت هند با حضور'نارندرا مودی' نخست وزیر این کشور تایید شد، همکاری های دو کشور در خصوص مسائل مربوط به بازار سرمایه گسترش خواهد یافت.
این تفاهم نامه پیرو توافقی است که طی سفر ریاست وقت نهاد ناظر بازار سرمایه هندوستان به ایران حاصل شد.
 
تمرکز اصلی این تفاهم نامه اتصال بورس های دو کشور به ویژه بورس های کالایی است و به واسطه این تفاهم نامه بورس های کالای ایران و هند با همکاری دوجانبه موضوع صادرات قیر را در دستور کار خود قرار می دهند.
یکی از اهداف اصلی این تفاهم نامه صادرات قیر از طریق بورس کالای ایران به کشور هند است. 
پس از امضای این تفاهم نامه، هندوستان به عنوان یکی از بزرگترین مشتریان قیر ایران می تواند قیر خریداری شده را از طریق بورس کالای ایران با ضمانت کیفیت و تحویل بالاتری دریافت کند.
سوراب کومار در بازدید از سازمان بورس گفت به طور کامل از تفاهم نامه سازمان بورس ایران و هند حمایت خواهد کرد و معتقد است که اتصال بازارهای سرمایه هند و ایران می تواند برای هر دو طرف سودمند باشد.
یادآور می شود نهاد ناظر هند یکی از اعضایی است که تغییر عضویت سازمان بورس ایران را در آیسکو بررسی می کند و این تفاهم نامه می تواند موقعیت بازار سرمایه ایران در آیسکو را ارتقا دهد.
 
بررسی وضع بازار سرمایه و پیش بینی آینده بازار
شاخص بورس اوراق بهادار تهران در هفته ای که گذشت با 0.1 دهم درصد افت از رقم 80513 به 79759 رسید.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ بهنام بهزادفر، مدیر امور اعضای کانون کارگزاران و مدرس دانشگاه در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) با بیان این مطلب گفت: بخش عمده ای از افت بورس در این هفته به دلیل حوادث روز چهارشنبه گذشته بود.
در واقع این روز منفی ترین روز بازار سرمایه در سال جاری بوده که در آن شاخص های بازار سرمایه منفی شدند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: در یک سال گذشته اتفاقاتی مانند کاهش و افزایش قیمت جهانی نفت، بازگشایی نماد ها پس از توقف طولانی مدت، موضوع ترامپ در انتخابات آمریکا، بازگشایی نمادهای بانکی، ورود به فصل مجامع شرکت ها، ورود به فصل تسویه اعتباذی کارگزاران، ایجاد تغییراتی در صندوق های سرمایه گذاذی با درآمد ثابت، انتخابات ریاست جمهوری ایران و ... مواردی بودند که موجب تحت تاثیر قرار دادن کلیت بازار سرمایه شدند اما به جز عامل نفت تقریبا اکثر موارد تاثیرات هیجانی کوتاه مدت محسوب می شوند.
وی در این خصوص ادامه داد: باید علت تاثیر این اخبار بر بازار سرمایه در سال های گذشته را مورد بررسی قرار داد تا رفتارهای هیجانی از واکنش های بنیادی متمایز شوند.
به گفته بهنام بهزادفر بروز رفتارهای هیجانی اثرات کوتاه مدت و زودگذری بر معاملات بازار سرمایه دارد.
مدیر امور اعضای کانون کارگزاران در تحلیل آینده بازار سرمایه گفت: در پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در بازه زمانی کوتاه مدت و میان مدت انتظار می رود در کوتاه مدت افت روز چهارشنبه بازار سرمایه جبران شود و در میان مدت هم در فصل مجامع که تا پایان تیر ماه ادامه دارد، بازار حرکت شارپ نزولی نداشته باشد.
وی افزود : محرک های رشد بازار سرمایه در حال حاضر، کاهش نرخ سود بانکی، افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور، افزایش معقول نرخ ارز و گزارشات مثبت شرکت ها می تواند باشد و پیش بینی می شود که تغییرات آرامی داشته باشند، و این فرآیند برای روند میان مدت بازار سرمایه نیز صادق خواهد بود.
این استاد دانشگاه در پایان با بیان که پیش بینی می شود معاملات در هفته پیش رو با آرامش و تعادل انجام شود تاکیدکرد: هیجان زدگی آفت بازار سرمایه است و بر این اساس در شرایط بحرانی لازم است تا سهامداران خبرها را از منابع موثق پیگیری کنند و عجولانه اقدام به فروش سهام نکنند.

مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در یک هفته

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر انجام برخی اصلاحات در نظام بانکی برای کاهش نرخ سود، گفت: اصلاحات لازم آغاز شده و نتایج خوبی نیز حاصل شده است. 
پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، این هفته ؛ ولی الله سیف درباره راه اندازی بورس ارز توضیح داد: بورس ارز می تواند شامل دو حوزه فروش فیزیکی ارز و نیز بورس مشتقات ارزی باشد. 
راه اندازی بورس مشتقات ارزی در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است و در اولین فرصت می توان آن را راه اندازی کرد.
 
طرح قیمت تضمینی گندم، طرحی در راستای بهینه سازی کشت و کشف قیمت گندم 
به گفته مدیرعامل بورس کالای ایران، سیاست قیمت تضمینی گندم در بورس کالا در راستای ماده 33 قانون افزایش بهره‎ وری محصولات کشاورزی است که بر اساس آن حمایت از خرید در بخش کشاورزی جای خود را به سمت حمایت های قیمتی می دهد.
حامد سلطانی نژاد با بیان اینکه با اجرای قیمت تضمینی از سوی دولت توجه ویژه‌ای به کیفی سازی و بازاری شدن محصولات کشاورزی شده است، ابراز داشت: این موضوع گامی مهم برای حرکت اقتصاد به سمت بازار مستمر و متشکل محصولات کشاورزی است، تا بتوان به تدریج از حمایت خرید محصولات به سمت حمایت‌های قیمتی بر اساس قانون مصوب مجلس حرکت کرد.
 
فراخوان عمومی برای اصلاح نحوه توقف و بازگشایی نمادها، افشای اطلاعات بااهمیت و گزارش پیش‌بینی درآمد هر سهم 
رئیس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با "سنا، از فراخوان عمومی جهت اعلام نظر درخصوص دستورالعمل های مرتبط با نحوه توقف و بازگشایی نمادها، نحوه افشای اطلاعات بااهمیت و گزارش پیش بینی درآمد هر سهم خبر داد.
سعید فلاح پور افزود: پیرو سیاست‌گذاری‌های ریاست محترم سازمان بورس و اوراق بهادار برای سال 96 در راستای افزایش شفافیت اطلاعاتی و نقدشوندگی در بازار، سازمان بورس و اوراق بهادار، اصلاح دستورالعمل های نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران و نحوه افشای اطلاعات توسط ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران را در دستور کار خود قرار داده است. 
 
قوانین، مقررات و رویه‌های ابهام‌آفرین شناسایی می شود 
رئیس اداره پیشگیری و ارتقا سلامت بازار سرمایه با تاکید بر نقش تعاملات سازنده در اثربخشی فعالیت‌های اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه، عنوان کرد: به طور حتم تعامل با ارکان، شرکت‌ها و نهادهای بازار سرمایه و همچنین همکاری مؤثر با نهادهای ناظر مانند مجلس شورای اسلامی، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و معاونت پیشگیری قوه قضاییه شرط لازم پیشبرد اهداف ما خواهد بود. 
سمیه سادات آقامیری اظهار داشت: با توجه به بند "8" ماده "7" قانون بازار اوراق بهادار مبنی بر پیشگیری از وقوع تخلفات و جرائم، اداره‌ای با ماموریت ویژه پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه ایجاد شده است.
 
4 مزیت طرح قیمت تضمینی گندم در بورس کالا برای بخش کشاورزی 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، علی اکبری، در خصوص مصوبه هیات دولت برای اجرای سیاست قیمت تضمینی گندم 4 استان در بورس کالای ایران گفت: اجرای طرح قیمت تضمینی مزیت های زیادی را طی دو سال گذشته برای بخش کشاورزی به دنبال داشته که سازوکار این کار برای محصول گندم نیز برنامه ریزی شده که این نشان از دقت مسوولان به منظور افزایش بهره وری بخش کشاورزی و همچنین توسعه بورس کالا در کشورمان دارد.
 
بازار سرمایه در انتظار سیاست های اقتصادی جدید دولت 
مدیر عامل تامین سرمایه آرمان در گفت و گو با "سنا"، با تاکید بر اینکه بازار در انتظار تصمیم های جدید دولت در حوزه اقتصادی است، افزود: در حال حاضر بازار سرمایه در شرایط انتظار و خنثی قرار دارد چرا که هنوز تغییری در سیاست های اقتصادی دولت رخ نداده است.
محمودرضا خواجه نصیری ادامه داد: اگر دولت در ماه های آینده برای رونق اقتصادی گام های جدی تری بردارد وضعیت کل صنایع بهبود خواهد یافت و همه بنگاه های تولیدی از رونق اقتصادی منتفع می شوند و به تبع این اتفاق بازار سرمایه نیز در مسیر رشد قرار خواهد گرفت.
 
ادغام بانک ها، اقدام مثبت بازار مالی 
مدیر عامل کارگزاری بانک کشاورزی در گفت و گو با "سنا" در خصوص ادغام بانک ها و تاثیر آن بر صنعت بانکداری گفت: ادغام بانک ها 100 درصد تصمیم مثبتی است.
حسین خزلی خرازی وی با اشاره به مشکلات عدیده شبکه بانکی افزود: ادغام بانک ها چه به صورت تکلیفی و چه اختیاری با توجه به اینکه موضوع کفایت سرمایه در صنعت بانکداری مهم است، اتفاق بسیار مثبتی برای این گروه است.
 
پایداری شاخص در سقف تاریخی 3 ساله 
 
به گفته مدیر امور اعضای کانون کارگزاران، جهت رشد اقتصادی کشور و رشد بازار سرمایه اولین اقدام مهم، اصلاح نظام بانکی کشور است. در شرایط فعلی نرخ سود بانکی بین 15 الی 20 درصد و آخرین رقم اعلام شده برای نرخ تورم کم تر از 10 درصد است. این اختلاف بین نرخ تورم و نرخ سود بانکی در کشورهای دیگه بسیار پایین و نزدیک به صفر است، یا حتی به عنوان مثال در آمریکا و اورپا این رقم حتی منفی است اما در کشورمان این اختلاف بالای 10 درصد است.
بهنام بهزادفر ادامه داد: در واقع در شرایط فعلی، بانک ها رقیب همه بازارهای موازی شدند و چنانچه اصلاح نظام بانکی اتفاق بیفتد می توان پیش بینی کرد که رشد بازار سرمایه پایدار خواهد بود.
 
رضایت سرمایه گذاران از اصلاح دستورالعمل های بازار سرمایه 
 
سید رضا علوی با تاکید بر اینکه فراخوان سازمان بورس برای اصلاح قوانین و دستورالعمل های نحوه انجام معاملات، پذیرش اوراق بهادار و نحوه افشای اطلاعات توسط ناشران پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران اقدام مثبتی است، اظهار داشت: از طریق این فراخوان از پتانسیل ها و اطلاعات افراد کارشناس در بازار سرمایه می توان استفاده کرد. 
مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات، ادامه داد: تغییر این قوانین و رفع محدودیت ها به طور قطع باعث خشنودی و افزایش رضایتمندی سرمایه گذاران بازار سهام خواهد شد اما در اجرای این تغییرات باید نهایت دقت انجام شود و قوانین به نوعی تدوین شوند که امکان اجرای سلیقه ای وجود نداشته باشد.
 
فروشندگان امروز، متضرران فردا 
 
اولین مدیر عامل فرابورس ایران گفت: سرمایه گذاران بازار سرمایه بارها شاهد تاثیر هیجانی مثبت یا منفی ریسک های سیاسی، اقتصادی و یا به عبارتی ریسک های ذاتی بازار بوده اند و می دانند اثر چنین اتفاق هایی کوتاه مدت است.
مصطفی امیدقایمی به بررسی برخی از اتفاق هایی که باعث ریزش های سنگین در بازار شده بود اشاره کرد و گفت: بارها در بازار سرمایه شاهد ریزش های هیجانی به دلیل اتفاق های کوتاه مدت بودیم که پس از فروکش کردن هیجان، بازندگان این جریان فروشندگان سهام بودند.
 
بازار به قیمت های منطقی خود بر می گردد 
 
به گفته عضو هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه، طبیعی است پس از مدتی سهام شرکت هایی که دچار خرید و فروش های هیجانی شده اند و افت های مقطعی را تجربه کرده اند، مجددا با رفتار منطقی بازار به قیمتهای عادی خود باز می گردند.
احسان رضاپور ادامه داد: تجربه در سایر کشورها نشان داده است با بازگشتن امنیت و اطمینان سرمایه گذاران، رفته رفته بازار رنگ و بوی منطقی به خود می گیرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family