• آخرین های بورس
 • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: درپی ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تنظیم بازار محصولات سرب و روی مبنی بر اینکه تولیدکنندگان این صنعت با بیش از تولید سالانه 5هزار تن محصول را موظف به ارائه محصول خود در بورس کالا با قیمت پایه برمبنای ارز 4200 تومان و سقف رقابت آزاد کرده، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین نظر رئیس انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های سرب و روی در زمینه این ابلاغیه و تاثیر آن بر این صنعت جویا شد.

حسن حسینقلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین گفت: دو دیدگاه اصلی میان اقتصاددانان برای تنظیم بازار وجود دارد، دیدگاهی که معتقد است باید بازار را رها کرد تا قیمت‌ها در بازار خود را پیداکنند و دولت تنها نقش نظارت و راهبری داشته باشد و درکنار این امر از طریق افزایش حقوق کارمندان و کارگران تعادل مجدد در بازار ایجاد شده و با پرداخت یارانه از گروه‌های آسیب‌پذیر حمایت شود. این دیدگاه زمینه بسیاری از مخارج غیرضروری که در شرایط فعلی نیز زیاد وجود دارد می‌گیرد، همچنین موجب حمایت تولیدکننده و تقویت صادرات می‌شود که در ادامه افزایش اشتغال در کشور را نیز در پی‌دارد. وی افزود: عده‌ای دیگر نیز اعتقاد به بازار کنترلی دارند، در این بازار همه‌چیز ازجمله میزان مصرف، قیمت و.... توسط دولت و سایر دستگاه‌های نظارتی کنترل می‌شود، این ابلاغیه جدید از همین دیدگاه کنترلی سرچشمه می‌گیرد.

رئیس انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های سرب و روی در ادامه گفت: این ابلاغیه چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود و زمینه فساد و رانت و کنترل‌های بیش از حد و... را به‌همراه خواهد داشت و بخشنامه‌هایی این چنینی تبعات زیاد به همراه دارند.  

حسینقلی گفت: بازار سرب و روی و به‌خصوص بازار روی در کشور به‌هیچ وجه با کمبود روبرو نیست. سالانه در کشور 160-170 هزارتن شمش روی تولید می‌شود که از این میزان 60 تا 70 هزار تن به‌مصرف داخلی رسیده و مابقی صادر می‌شود. بنابراین کمبودی در بازار داخل نبود که دولت بخواهد با چنین بخشنامه‌ای در بازار دخالت کرده و بازار را تنظیم کند.

وی افزود: تنها بحث این بازار برسر قیمت بود. اگر قرار باشد قیمت‌ها کنترل شود و کف قیمت برمبنای ارز دولتی تعیین شود، در آینده شاهد خواهیم بود که عده‌ای به‌عنوان مصرف‌کننده پیدا خواهند شد که شمش روی را ارزان می‌خرند و در بازار گران می‌فروشند و برای جلوگیری بایستی مجدد سیستم کنترل، نظارت و بازرسی شکل گیرد که چندان موفق نیز نخواهد بود.

حسینقلی گفت: تولیدکنندگان سرب و روی کشور با مشکلاتی همانند قدیمی بودن تکنولوژی نسبت به تکنولوژِ‌های روز دنیا، تولید کمتر از ظرفیت اسمی و... روبرو هستند و تصویب چنین ابلاغیه‌هایی از توان این تولیدکنندگان خواهد کاست و با این ابلاغیه جدید حتی واحدهایی که درحال حاضر در زمینه تولید شمش روی فعال هستند نیز متوقف خواهند شد.

وی افزود در این ابلاغیه سقف رقابت را آزاد گذاشته‌اند، اما تمامی تولیدکنندگان با ظرفیت تولید بیش از 5 هزارتن محول (اغلب تولیدکنندگان این صنعت) مجبور به عرضه محصول خود در بازار بورس هستند، اما در بازاری که با مازاد عرضه مواجه است رقابتی ایجاد نخواهد شد و محصول با حداقل قیمت به فروش خواهد رفت.

حسینقلی گفت: باتوجه به قیمت جهانی روی که 2450 دلار به‌ازای هر تن است و براساس قیمت دلار 4200  تومان قیمت هر تن روی حدود 10میلیون تومان می‌شود، درحالیکه قیمت تمام شده یک تن روی بیش از 20 میلیون تومان است. چطور دولت انتظار دارد تولیدکننده محصول خود را با این قیمت عرضه کند؟

وی افزود: زمانی که جلوی صادرات گرفته شده و خریدار داخلی نیز نباشد تولیدکننده به‌ناچار مجبور به فروش محصول با این قیمت می‌شود، اما متضر می‌شود و در ادامه این قانون می‌تواند نابودی این صنعت را به همراه داشته باشد.

حسینقلی در ادامه گفت: یک تولیدکننده شمش روی تنها می‌تواند 11 درصد ماده اولیه موردنیاز خود را به‌صورت دولتی تامین کند که شامل تامین بخشی از خاک وردنیاز خود از معدن انگوران می‌شود. مابقی مواد اولیه این صنعت از طریق بازار آزاد تامین شده بنابراین امکانی برای فروش به‌صورت دولتی وجود ندارد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family