• آخرین های بورس
  • محبوبترین های بورس


 

ویژه ها

اخبار فلزات: درپی ابلاغ وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تنظیم بازار محصولات سرب و روی مبنی بر اینکه تولیدکنندگان این صنعت با بیش از تولید سالانه 5هزار تن محصول را موظف به ارائه محصول خود در بورس کالا با قیمت پایه برمبنای ارز 4200 تومان و سقف رقابت آزاد کرده، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین نظر رئیس انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های سرب و روی در زمینه این ابلاغیه و تاثیر آن بر این صنعت جویا شد.

حسن حسینقلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین گفت: دو دیدگاه اصلی میان اقتصاددانان برای تنظیم بازار وجود دارد، دیدگاهی که معتقد است باید بازار را رها کرد تا قیمت‌ها در بازار خود را پیداکنند و دولت تنها نقش نظارت و راهبری داشته باشد و درکنار این امر از طریق افزایش حقوق کارمندان و کارگران تعادل مجدد در بازار ایجاد شده و با پرداخت یارانه از گروه‌های آسیب‌پذیر حمایت شود. این دیدگاه زمینه بسیاری از مخارج غیرضروری که در شرایط فعلی نیز زیاد وجود دارد می‌گیرد، همچنین موجب حمایت تولیدکننده و تقویت صادرات می‌شود که در ادامه افزایش اشتغال در کشور را نیز در پی‌دارد. وی افزود: عده‌ای دیگر نیز اعتقاد به بازار کنترلی دارند، در این بازار همه‌چیز ازجمله میزان مصرف، قیمت و.... توسط دولت و سایر دستگاه‌های نظارتی کنترل می‌شود، این ابلاغیه جدید از همین دیدگاه کنترلی سرچشمه می‌گیرد.

رئیس انجمن صادرکنندگان فرآورده‌های سرب و روی در ادامه گفت: این ابلاغیه چندان نتیجه‌بخش نخواهد بود و زمینه فساد و رانت و کنترل‌های بیش از حد و... را به‌همراه خواهد داشت و بخشنامه‌هایی این چنینی تبعات زیاد به همراه دارند.  

حسینقلی گفت: بازار سرب و روی و به‌خصوص بازار روی در کشور به‌هیچ وجه با کمبود روبرو نیست. سالانه در کشور 160-170 هزارتن شمش روی تولید می‌شود که از این میزان 60 تا 70 هزار تن به‌مصرف داخلی رسیده و مابقی صادر می‌شود. بنابراین کمبودی در بازار داخل نبود که دولت بخواهد با چنین بخشنامه‌ای در بازار دخالت کرده و بازار را تنظیم کند.

وی افزود: تنها بحث این بازار برسر قیمت بود. اگر قرار باشد قیمت‌ها کنترل شود و کف قیمت برمبنای ارز دولتی تعیین شود، در آینده شاهد خواهیم بود که عده‌ای به‌عنوان مصرف‌کننده پیدا خواهند شد که شمش روی را ارزان می‌خرند و در بازار گران می‌فروشند و برای جلوگیری بایستی مجدد سیستم کنترل، نظارت و بازرسی شکل گیرد که چندان موفق نیز نخواهد بود.

حسینقلی گفت: تولیدکنندگان سرب و روی کشور با مشکلاتی همانند قدیمی بودن تکنولوژی نسبت به تکنولوژِ‌های روز دنیا، تولید کمتر از ظرفیت اسمی و... روبرو هستند و تصویب چنین ابلاغیه‌هایی از توان این تولیدکنندگان خواهد کاست و با این ابلاغیه جدید حتی واحدهایی که درحال حاضر در زمینه تولید شمش روی فعال هستند نیز متوقف خواهند شد.

وی افزود در این ابلاغیه سقف رقابت را آزاد گذاشته‌اند، اما تمامی تولیدکنندگان با ظرفیت تولید بیش از 5 هزارتن محول (اغلب تولیدکنندگان این صنعت) مجبور به عرضه محصول خود در بازار بورس هستند، اما در بازاری که با مازاد عرضه مواجه است رقابتی ایجاد نخواهد شد و محصول با حداقل قیمت به فروش خواهد رفت.

حسینقلی گفت: باتوجه به قیمت جهانی روی که 2450 دلار به‌ازای هر تن است و براساس قیمت دلار 4200  تومان قیمت هر تن روی حدود 10میلیون تومان می‌شود، درحالیکه قیمت تمام شده یک تن روی بیش از 20 میلیون تومان است. چطور دولت انتظار دارد تولیدکننده محصول خود را با این قیمت عرضه کند؟

وی افزود: زمانی که جلوی صادرات گرفته شده و خریدار داخلی نیز نباشد تولیدکننده به‌ناچار مجبور به فروش محصول با این قیمت می‌شود، اما متضر می‌شود و در ادامه این قانون می‌تواند نابودی این صنعت را به همراه داشته باشد.

حسینقلی در ادامه گفت: یک تولیدکننده شمش روی تنها می‌تواند 11 درصد ماده اولیه موردنیاز خود را به‌صورت دولتی تامین کند که شامل تامین بخشی از خاک وردنیاز خود از معدن انگوران می‌شود. مابقی مواد اولیه این صنعت از طریق بازار آزاد تامین شده بنابراین امکانی برای فروش به‌صورت دولتی وجود ندارد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family