تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز سه شنبه 29 مهرماه میزبان عرضه 126 هزار تن شمش بلوم، 2 هزار و 687 تن سبد شمش بلوم، 37 هزار تن تختال،
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز دوشنبه 28 مهرماه میزبان دادوستد 8 هزار و 100 تن شمش آلومینیوم، 4 هزار تن مس کاتد، 3 هزار و 300 تن
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه 28 مهرماه میزبان عرضه 7 هزار و 100 تن شمش هزار پوندی، یک هزار و 100 تن شمش 50 پوندی و 500 تن
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران، روز چهارشنبه 23 مهرماه، میزبان دادوستد 50 هزار و 798 تن سبد میلگرد، 16 هزار و 170 تن سبد تیرآهن، 2 هزار
در شرایطی که ماه های اخیر شاهد رالی قیمت مسکن، خودرو، طلا و سایر اقلام همسو با جهس نرخ دلار هستیم، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اعلام می‌کند که
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران روز دوشنبه 14 مهرماه میزبان عرضه 2 هزار و 40 تن مس مفتول و 80 تن سیم و مفتول مسی است. به گزارش
 • عرضه فولاد، روی، مس و طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی

 • معامله آلومینیوم، مس و روی در تالار محصولات صنعتی و معدنی

 • عرضه شمش و بیلت آلومینیوم در بورس کالا

 • ثبت معامله فولاد، آلومینیوم، روی، مس و طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی

 • برای عرضه املاک در بورس کالا برنامه داریم

 • عرضه مس مفتول در تالار محصولات صنعتی و معدنی

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

 شاخص کل بورس تهران در حالی آخرین روز کاری هفته را با رشد بیش از 30هزار واحدی و بازگشت مجدد به سطح یک میلیون و 600هزار واحد سپری کرد، ولی همچنان زیان 5.4 درصدی را در کارنامه هفتگی خود ثبت کرد. 

به گزارش اخبارفلزات به نقل از معدن ۲۴، شاخص کل بورس تهران در حالی آخرین روز کاری هفته را با رشد بیش از 30هزار واحدی و بازگشت مجدد به سطح یک میلیون و 600هزار واحد سپری کرد، ولی همچنان زیان 5.4 درصدی را در کارنامه هفتگی خود ثبت کرد. در این میان نکته قابل توجه تاثیر لیدرهای بورسی بر روند تغییرات شاخص است؛ همواره در بازه های صعودی و یا نزولی نماگر اصلی بازار سهام، بیشترین تاثیر بر روند حرکتی شاخص از سوی بزرگان فولادی است. البته نمادهای معدنی نیز همواره در این راستا نقش مهمی دارند. به طوریکه میتوان عنوان کرد طی جریان معاملات امروز حدود 10 هزار واحد از رشد شاخص تحت تاثیر 4 لیدر فلزی و معدنی بود؛ فولاد مبارکه، ملی مس ایران ، گل گهر و چادرملو در مجموع تاثیری در حدود 10 هزار واحد بر رشد شاخص کل بورس داشتند.
از ابتدای این هفته اخبار مربوط به تحریم های جدید آمریکا و همچنین تلاش این کشور برای فعال سازی مکانیزم ماشه، جوی هیجانی در بازار سهام ایجاد کرد و روند معاملات را دستخوش تغییر کرد، اما در آخرین روز کاری با توجه به گذشت چند روز از این اخبار، شاهد فروکش شدن هیجانات ناشی از این امر و جمع شدن صف های فروش بودیم.
جزئیات معاملات امروز از رشد 2.6 درصدی شاخص گروه فلزی حکایت دارد. در این میان فولاد مبارکه به تنهایی بیش از 4هزار واحد تاثیر مثبت بر روند شاخص کل بورس داشت. ابن نماد بیشترین ارزش معاملات گروه را به خود اختصاص داد. به طوریکه با معامله 256 میلیون سهم ، ارزشی بالغ بر 509 میلیارد تومان را به خود اختصاص داد. در ادامه این روند معاملات 467 میلیارد تومانی ملی مس ایران قرار داشت. این نماد نیز 1681 واحد در ارتقای رتبه شاخص کل بورس نقش داشت. هر چند در بازه هفتگی این دو نماد همچنان زیان مشاهده می شود؛ به طوریکه بازدهی هفتگی «فولاد» به 3.2 درصد زیان و «فملی» به 10 درصد زیان ختم شد. البته در این راستا مس شهید باهنر شرایط نامساعدتری داشت و هفته گذشته را با افت 15درصدی بازدهی به اتمام رساند. این در حالی است که فولاد خراسان نه تنها معاملات امروز را با رشد قیمت 2.5 درصدی هر سهم سپری کرد، بلکه طی هفته نیز سودی بالغ بر 3 درصد برای سهامداران به ارمغان آورد.
در این میان باید به رکورد فروش ماهانه «فملی» اشاره کرد؛ ارزش معاملات ملی مس در رینگ صنعتی بورس کالا شرکت ملی مس در شهریور ماه امسال به 2هزار و 735 میلیارد تومان رسیده که بالاترین رقم فروش ماهانه برای این شرکت بوده است.
شمارش معکوس برای افتتاح طرح توسعه «کاوه»
فولاد کاوه جنوب کیش نیز در حالی معاملات امروز را با رشد 4.4 درصدی هر سهم سپری کرد که این عملکرد تا حدودی از زیان هفتگی این نماد کاست. به طوریکه در نهایت بازدهی منفی 3.3 درصدی در کارنامه این هفته «کاوه» ثبت شد.
اما امروز شاهد صحبت های مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس در خصوص زمان رونمایی از طرح توسعه شرکت بودیم؛ مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس از زمان افتتاح فاز دو فولادسازی شرکت بورسی به عنوان بزرگترین سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان با سرمایه گذاری ۳۱۱ میلیون یورویی در روز شنبه 5 مهرماه خبر داد؛ محمد اتابک افزود: با بهره برداری از فاز دوم این مجموعه، 1.2 میلیون تن به ظرفیت تولید شمش داخل اضافه می شود و ظرفیت تولید در این شرکت به سالانه 2.4 میلیون تن شمش فولادی خواهد رسید. با احتساب ظرفیت تولید در فاز دوم، سهم تولید فولاد در این شرکت به حدود 10 درصد تولید فولاد داخل ارتقاء می یابد که این میزان تولید باعث می شود رتبه فولاد کاوه جنوب کیش در میان تولیدکنندگان فولاد از جایگاه هفتم به چهارم ارتقاء یابد.
معدنی ها چه کردند؟
بیشتر نمادهای گروه معدنی نیز در حالی معاملات امروز را با سبزپوشی سپری کردند که این امر به رشد 3.2 درصدی شاخص گروه منتهی شد. در این میان دوقلوهای سنگ آهنی هر کدام بیش از 1400 واحد تاثیر مثبت بر رشد شاخص کل بورس برجای گذاشتند و خودشان نیز رشد قیمت هر سهم را تجربه کردند.
از سوی دیگر در این گروه بیش از 133میلیون سهم به ارزش 335 میلیارد تومان دادوستد شد که بیشتریم معاملات نیز در اختیار چادرملو بود. به طورریکه «کچاد» معاملاتی در حدود 66 میلیارد تومان را ثبت کرد. البته در همین راستا توسعه معادن و فلزات نیز شاهد خرید و فروش بیش از 60 میلیارد تومانی سهام بود. باید عنوان کرد که چادرملو در میان دیگر نمادهای گروه توانست عملکرد مناسبی در طول هفته داشته باشد. به طوریکه سود 4درصدی برای سهامداران به دنبال داشت.
بازدهی 10درصدی «کدما» در هفته منفی
بررسی نوسانات هفتگی نمادهای فعال در گروه معدنی نشان می دهد که معدنی دماوند بهترین عملکرد را در این بازه زمانی داشت؛ به طوریکه توانست «کدما» بالغ بر 10 درصد سود در کارنامه هفتگی داشته باشد.
این در حالی است که توسعه معادن روی ایران ضعیف ترین عملکرد را در این هفته داشت. بر این اساس «کروی» در این بازه زمانی با زیانی بالغ بر 20 درصد مواجه شد. معادن بافق ایران نیز با ثبت زیان 14.5 درصدی در این هفته، از دیگر نمادهای ضعیف گروه بود.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6562

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family