• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: عربستان سعودی با دارا بودن بیش‌ترین ذخایر نفت جهان، بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده نفت دنیا است. نفت 95 درصد از صادرات و 70 درصد درآمد دولت این کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین این کشور بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت وارداتی ایالات متحده آمریکا (حدود 50 درصد نیاز وارداتی آمریکا) نیز محسوب می‌شود. نفت باعث شده عربستان به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا بدل شود و با تکیه بر این درآمدهای گسترده نفتی در پی مدرنیزه شدن سریع است. رشد ساخت و سازهای شهری و ایجاد شبکه راه آهن، این کشور را به بازار بزرگ مصرف فولاد در خاورمیانه تبدیل کرده است.

به گزارش اخبار فلزات، عربستان بر اساس سیاست‌گذاری‌های کلان خود در نظر دارد تا ظرف 10 سال آینده وابستگی خود به درآمدهای صادراتی نفت را کاهش دهد و به جای آن صادرات غیر نفتی از جمله فولاد را در دستور کار خود قرار دهد. رشد قابل توجه تقاضای فولاد و افزایش تولید آن باعث خواهد شد که عربستان سعودی تا سال 2025 بیشترین رشد ظرفیت تولید فولاد و شاید بزرگ‌ترین بازار مصرف فولاد در خاورمیانه شود. در حال حاضر صنعت فولاد عربستان سعودی وابسته به واردات بوده و نیمی از نیاز فولاد این کشور از واردات تأمین می‌شود، اما از سال 2025 که کارخانجات جدید فولاد‌سازی عربستان وارد مدار تولید شوند، نیاز وارداتی این کشور کمتر خواهد شد.

با توجه به برنامه‌های آتی این کشور در زمینه توسعه زیرساخت‌ها، صنایع فولاد عربستان سعودی نیز بیشتر به سمت تولید محصولات صنعتی تمایل دارد تا ساختمانی؛ به گونه‌ای که در حال حاضر این کشور برنامه‌هایی برای تولید مقاطع سنگین و ریل راه‌آهن دارد. پروژه راه‌آهن «پل زمینی» که همچون پلی، شهر جده در کنار دریای سرخ را به شهرهای دمام و جوبیل در کنار خلیج فارس مرتبط می‌سازد از جمله این پرو‌ژه‌های زیرساختی به‌شمار می‌رود. هدف اصلی از تأسیس این خط راه‌آهن جابه‌جایی سنگ آهن و فولاد بین بنادر استان‌های غربی و شرقی عربستان است.

پروژه‌های ساخت و ساز یکی دیگر از منابع مصرف فولاد در این کشور هستند و سهم بزرگی از تقاضای فولاد را در بر می‌گیرند. در حال حاضر تقاضا برای فولاد در عربستان سعودی تقریبا 12 تا 14 میلیون تن در سال است. ظرفیت فعلی شرکت‌های تولیدکننده فولاد خام سعودی 8 میلیون تن در سال است و پیش‌بینی می‌شود تقاضای محصولات فولادی برای پروژه بزرگ دولتی، حمل‌ونقل (شبکه راه‌آهن جنوب به شمال و خط مترو شهر مکه و ریاض و جده) و مهم‌تر از همه پروژه‌های مسکن، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. پروژه‌های لوکسی مانند «برج جده»، مجموعه‌ای با ارتفاع حدود 1007 متر که با 200 طبقه به عرش جهان شهرت دارد (این برج اولین ساختمان دنیا است که ارتفاع آن از مرز 1 کیلومتر می‌گذرد)، نیز در عربستان در حال احداث است. این پروژه بلندپروازانه و پروژه‌هایی از این دست عامل رشد مصرف فولاد در بخش ساخت و ساز در این کشور هستند.

تولید فولاد خام در عربستان مانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌دلیل دسترسی به منابع ارزان انرژی و گاز طبیعی، بر پایه احیای مستقیم و استفاده از آهن اسفنجی شکل گرفته است. تکنولوژی تولید فولاد خام عربستان به صورت ریخته‌گری پیوسته است و 100 درصد تولید با استفاده از کوره‌های الکتریکی (EF) انجام می‌شود. میانگین تولید آهن اسفنجی عربستان نیز حدود 5 میلیون و 500 هزار تن است که عمده آن صرف تولید فولاد خام در این کشور می‌شود و تجارت آن مقداری ناچیز است. عربستان بعد از ترکیه و ایران در رده سوم تولیدکنندگان خاورمیانه قرار دارد. در نمودار 1 سهم کشورهای منطقه از تولید کل فولاد خام و در نمودار 2 تولید فولاد خام از سال 2010 تا 2016 مشاهده می‌شود.

                                      

                                       

عربستان سعودی طی سال 2010 تا 2016 با تولید میانگین سالانه 5 میلیون و 400 هزار تن، به‌طور میانگین 8 درصد از تولید فولاد خام خاورمیانه (با احتساب ترکیه) را انجام داده است. با صرف نظر کردن از کاهش اندک تولید در سال 2015، تولید فولاد خام طی 7 سال اخیر در این کشور روند ثابتی داشته است. عربستان در سال‌های اخیر با مشکلات فراوانی برای توسعه پروژه‌های بزرگ خود مواجه بوده است. براساس گزارش‌های رسمی عربستان، یکی از پروژه‌های بزرگ 3 میلیارد دلاری فولاد این کشور که قرار بود در «شهر اقتصادی شاه عبدالله» ساخته شود، در سال 2013 لغو شد. در همان سال، گروه سابیک تصمیم به سرمایه‌گذاری 2.4 میلیارد دلاری در 2 پروژه فولادی داشت ولی با انجام مطالعات امکان‌سنجی بیشتر، این برنامه به حالت تعلیق درآمد.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family