• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: عربستان سعودی با دارا بودن بیش‌ترین ذخایر نفت جهان، بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده نفت دنیا است. نفت 95 درصد از صادرات و 70 درصد درآمد دولت این کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین این کشور بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت وارداتی ایالات متحده آمریکا (حدود 50 درصد نیاز وارداتی آمریکا) نیز محسوب می‌شود. نفت باعث شده عربستان به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا بدل شود و با تکیه بر این درآمدهای گسترده نفتی در پی مدرنیزه شدن سریع است. رشد ساخت و سازهای شهری و ایجاد شبکه راه آهن، این کشور را به بازار بزرگ مصرف فولاد در خاورمیانه تبدیل کرده است.

به گزارش اخبار فلزات، عربستان بر اساس سیاست‌گذاری‌های کلان خود در نظر دارد تا ظرف 10 سال آینده وابستگی خود به درآمدهای صادراتی نفت را کاهش دهد و به جای آن صادرات غیر نفتی از جمله فولاد را در دستور کار خود قرار دهد. رشد قابل توجه تقاضای فولاد و افزایش تولید آن باعث خواهد شد که عربستان سعودی تا سال 2025 بیشترین رشد ظرفیت تولید فولاد و شاید بزرگ‌ترین بازار مصرف فولاد در خاورمیانه شود. در حال حاضر صنعت فولاد عربستان سعودی وابسته به واردات بوده و نیمی از نیاز فولاد این کشور از واردات تأمین می‌شود، اما از سال 2025 که کارخانجات جدید فولاد‌سازی عربستان وارد مدار تولید شوند، نیاز وارداتی این کشور کمتر خواهد شد.

با توجه به برنامه‌های آتی این کشور در زمینه توسعه زیرساخت‌ها، صنایع فولاد عربستان سعودی نیز بیشتر به سمت تولید محصولات صنعتی تمایل دارد تا ساختمانی؛ به گونه‌ای که در حال حاضر این کشور برنامه‌هایی برای تولید مقاطع سنگین و ریل راه‌آهن دارد. پروژه راه‌آهن «پل زمینی» که همچون پلی، شهر جده در کنار دریای سرخ را به شهرهای دمام و جوبیل در کنار خلیج فارس مرتبط می‌سازد از جمله این پرو‌ژه‌های زیرساختی به‌شمار می‌رود. هدف اصلی از تأسیس این خط راه‌آهن جابه‌جایی سنگ آهن و فولاد بین بنادر استان‌های غربی و شرقی عربستان است.

پروژه‌های ساخت و ساز یکی دیگر از منابع مصرف فولاد در این کشور هستند و سهم بزرگی از تقاضای فولاد را در بر می‌گیرند. در حال حاضر تقاضا برای فولاد در عربستان سعودی تقریبا 12 تا 14 میلیون تن در سال است. ظرفیت فعلی شرکت‌های تولیدکننده فولاد خام سعودی 8 میلیون تن در سال است و پیش‌بینی می‌شود تقاضای محصولات فولادی برای پروژه بزرگ دولتی، حمل‌ونقل (شبکه راه‌آهن جنوب به شمال و خط مترو شهر مکه و ریاض و جده) و مهم‌تر از همه پروژه‌های مسکن، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. پروژه‌های لوکسی مانند «برج جده»، مجموعه‌ای با ارتفاع حدود 1007 متر که با 200 طبقه به عرش جهان شهرت دارد (این برج اولین ساختمان دنیا است که ارتفاع آن از مرز 1 کیلومتر می‌گذرد)، نیز در عربستان در حال احداث است. این پروژه بلندپروازانه و پروژه‌هایی از این دست عامل رشد مصرف فولاد در بخش ساخت و ساز در این کشور هستند.

تولید فولاد خام در عربستان مانند سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس به‌دلیل دسترسی به منابع ارزان انرژی و گاز طبیعی، بر پایه احیای مستقیم و استفاده از آهن اسفنجی شکل گرفته است. تکنولوژی تولید فولاد خام عربستان به صورت ریخته‌گری پیوسته است و 100 درصد تولید با استفاده از کوره‌های الکتریکی (EF) انجام می‌شود. میانگین تولید آهن اسفنجی عربستان نیز حدود 5 میلیون و 500 هزار تن است که عمده آن صرف تولید فولاد خام در این کشور می‌شود و تجارت آن مقداری ناچیز است. عربستان بعد از ترکیه و ایران در رده سوم تولیدکنندگان خاورمیانه قرار دارد. در نمودار 1 سهم کشورهای منطقه از تولید کل فولاد خام و در نمودار 2 تولید فولاد خام از سال 2010 تا 2016 مشاهده می‌شود.

                                      

                                       

عربستان سعودی طی سال 2010 تا 2016 با تولید میانگین سالانه 5 میلیون و 400 هزار تن، به‌طور میانگین 8 درصد از تولید فولاد خام خاورمیانه (با احتساب ترکیه) را انجام داده است. با صرف نظر کردن از کاهش اندک تولید در سال 2015، تولید فولاد خام طی 7 سال اخیر در این کشور روند ثابتی داشته است. عربستان در سال‌های اخیر با مشکلات فراوانی برای توسعه پروژه‌های بزرگ خود مواجه بوده است. براساس گزارش‌های رسمی عربستان، یکی از پروژه‌های بزرگ 3 میلیارد دلاری فولاد این کشور که قرار بود در «شهر اقتصادی شاه عبدالله» ساخته شود، در سال 2013 لغو شد. در همان سال، گروه سابیک تصمیم به سرمایه‌گذاری 2.4 میلیارد دلاری در 2 پروژه فولادی داشت ولی با انجام مطالعات امکان‌سنجی بیشتر، این برنامه به حالت تعلیق درآمد.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family