• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

به گزارش اخبار فلزات با وجود آنکه میزان تولید و مصرف فولاد خام عربستان چندان قابل توجه نیست، اما مصرف محصولات فولادی آن چشم‌گیر ( حدود دو برابر فولاد خام) بوده است، مصرف ظاهری محصولات فولادی عربستان سعودی طی سال‌های 2011 تا 2016 به‌طور میانگین سالانه 12 میلیون و 400 هزار تن است که با توجه به جمعیت این کشور سرانه مصرف محصولات فولادی آن به‌طور میانگین حدود 422 کیلوگرم به ازای هر نفر برآورد می‌شود. این در حالی است که میانگین سرانه مصرف دنیا در سال 2016 حدود 207 کیلوگرم، سرانه مصرف اتحادیه اروپا 313 و در آمریکای شمالی 244 کیلوگرم به ازای هر نفر گزارش شده است. به عبارت دیگر سرانه مصرف محصولات فولادی در عربستان سعودی بیش از 2 برابر میانگین سرانه مصرف دنیاست و عربستان بعد از کشورهای امارات و قطر در رده سوم خاورمیانه از این منظر قرار می‌گیرد.

نمودار 1 مصرف ظاهری فولاد خام عربستان را طی سال 2010 تا 2016 نشان می‌دهد. از سال 2010 تا 2012 روند مصرف فولاد خام عربستان، صعودی بوده اما در سال‌های بعدی روند ثابتی نداشته و دچار نوسان شده است. به گزارش فلزات آنلاین حداکثر مصرف فولاد خام در سال 2012 حدود 7 میلیون و 400 هزار تن بود و این عدد در سال 2016 به 6 میلیون و 500 هزار تن رسید. میانگین مصرف فولاد خام عربستان طی این سال‌ها حدود 6 میلیون و 700 هزار تن گزارش شد.

                                               

در نمودار 2 مصرف ظاهری و سرانه مصرف محصولات فولادی این کشور نشان داده شده است. همان‌گونه که دیده می‌شود مصرف ظاهری محصولات فولادی این کشور در سال های 2015 و 2016 به‌دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت و مشکلات اقتصادی داخلی حدود 2 میلیون تن در سال کاهش داشت. عربستان به‌طور میانگین سالانه 15 درصد از مصرف ظاهری محصولات فولادی منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. مصرف ظاهری محصولات فولادی این کشور با سرعت رشد مرکب سالانه 2.57 درصد از سال 2010 تا 2016 رشد کرد و از 10 میلیون و 800 هزار تن به 12 میلیون رسید. البته این مقدار در سال 2015 و 2014 بیش از 14 میلیون تن بود. به گزارش فلزات آنلاین اگر این روند رشد تا سال 2020 ادامه‌دار باشد مصرف ظاهری تا سال 2020 به 14 میلیون و 800 هزار تن خواهد رسید و به تبع آن سرانه مصرف این کشور نیز به سال‌های اوج 2014 دوباره نزدیک خواهد شد.

                                          

مقایسه مصرف ظاهری فولاد خام و محصولات فولادی برای عربستان بیان‌گر این است که این کشور برای تأمین نیاز داخلی خود به محصولات فولادی تا حد زیادی نیازمند واردات است و تولید داخلی این کشور جوابگوی نیاز داخلی محصولات فولادی نیست. به‌نظر می‌رسد با توجه به پیش‌بینی بانک جهانی که سرعت رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) عربستان سعودی را حدود 2.5 درصد تا سال 2020 تخمین زده و پیش‌بینی افزایش قیمت نفت خام و عزم جدی حاکمان این کشور برای پیشرفت و توسعه صنعت فولاد در این کشور، سرعت پیشرفت پروژه‌های توسعه‌ای فولاد عربستان نیز در سال‌های آتی افزایش یابد و تولید آتی عربستان روند صعودی به خود بگیرد. به گفته کارشناسان در حال حاضر، چالش جدی تولید فولاد خام در عربستان تأمین سنگ آهن مورد نیاز است، زیرا ذخایر سنگ آهن این کشور محدود و کم عیار (زیر 40 درصد) هستند. در حال حاضر این کشور سالیانه نزدیک به 14 میلیون تن سنگ آهن (عمدتا از کشورهای برزیل و سوئد) وارد می‌کند. با این وجود، عربستان برای حل چالش یاد شده، برنامه سرمایه‌گذاری در تولید سنگ آهن در معادن کشورهای شمال آفریقا را دنبال می‌کند.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family