• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

به گزارش اخبار فلزات با وجود آنکه میزان تولید و مصرف فولاد خام عربستان چندان قابل توجه نیست، اما مصرف محصولات فولادی آن چشم‌گیر ( حدود دو برابر فولاد خام) بوده است، مصرف ظاهری محصولات فولادی عربستان سعودی طی سال‌های 2011 تا 2016 به‌طور میانگین سالانه 12 میلیون و 400 هزار تن است که با توجه به جمعیت این کشور سرانه مصرف محصولات فولادی آن به‌طور میانگین حدود 422 کیلوگرم به ازای هر نفر برآورد می‌شود. این در حالی است که میانگین سرانه مصرف دنیا در سال 2016 حدود 207 کیلوگرم، سرانه مصرف اتحادیه اروپا 313 و در آمریکای شمالی 244 کیلوگرم به ازای هر نفر گزارش شده است. به عبارت دیگر سرانه مصرف محصولات فولادی در عربستان سعودی بیش از 2 برابر میانگین سرانه مصرف دنیاست و عربستان بعد از کشورهای امارات و قطر در رده سوم خاورمیانه از این منظر قرار می‌گیرد.

نمودار 1 مصرف ظاهری فولاد خام عربستان را طی سال 2010 تا 2016 نشان می‌دهد. از سال 2010 تا 2012 روند مصرف فولاد خام عربستان، صعودی بوده اما در سال‌های بعدی روند ثابتی نداشته و دچار نوسان شده است. به گزارش فلزات آنلاین حداکثر مصرف فولاد خام در سال 2012 حدود 7 میلیون و 400 هزار تن بود و این عدد در سال 2016 به 6 میلیون و 500 هزار تن رسید. میانگین مصرف فولاد خام عربستان طی این سال‌ها حدود 6 میلیون و 700 هزار تن گزارش شد.

                                               

در نمودار 2 مصرف ظاهری و سرانه مصرف محصولات فولادی این کشور نشان داده شده است. همان‌گونه که دیده می‌شود مصرف ظاهری محصولات فولادی این کشور در سال های 2015 و 2016 به‌دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از کاهش قیمت جهانی نفت و مشکلات اقتصادی داخلی حدود 2 میلیون تن در سال کاهش داشت. عربستان به‌طور میانگین سالانه 15 درصد از مصرف ظاهری محصولات فولادی منطقه خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. مصرف ظاهری محصولات فولادی این کشور با سرعت رشد مرکب سالانه 2.57 درصد از سال 2010 تا 2016 رشد کرد و از 10 میلیون و 800 هزار تن به 12 میلیون رسید. البته این مقدار در سال 2015 و 2014 بیش از 14 میلیون تن بود. به گزارش فلزات آنلاین اگر این روند رشد تا سال 2020 ادامه‌دار باشد مصرف ظاهری تا سال 2020 به 14 میلیون و 800 هزار تن خواهد رسید و به تبع آن سرانه مصرف این کشور نیز به سال‌های اوج 2014 دوباره نزدیک خواهد شد.

                                          

مقایسه مصرف ظاهری فولاد خام و محصولات فولادی برای عربستان بیان‌گر این است که این کشور برای تأمین نیاز داخلی خود به محصولات فولادی تا حد زیادی نیازمند واردات است و تولید داخلی این کشور جوابگوی نیاز داخلی محصولات فولادی نیست. به‌نظر می‌رسد با توجه به پیش‌بینی بانک جهانی که سرعت رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) عربستان سعودی را حدود 2.5 درصد تا سال 2020 تخمین زده و پیش‌بینی افزایش قیمت نفت خام و عزم جدی حاکمان این کشور برای پیشرفت و توسعه صنعت فولاد در این کشور، سرعت پیشرفت پروژه‌های توسعه‌ای فولاد عربستان نیز در سال‌های آتی افزایش یابد و تولید آتی عربستان روند صعودی به خود بگیرد. به گفته کارشناسان در حال حاضر، چالش جدی تولید فولاد خام در عربستان تأمین سنگ آهن مورد نیاز است، زیرا ذخایر سنگ آهن این کشور محدود و کم عیار (زیر 40 درصد) هستند. در حال حاضر این کشور سالیانه نزدیک به 14 میلیون تن سنگ آهن (عمدتا از کشورهای برزیل و سوئد) وارد می‌کند. با این وجود، عربستان برای حل چالش یاد شده، برنامه سرمایه‌گذاری در تولید سنگ آهن در معادن کشورهای شمال آفریقا را دنبال می‌کند.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family