• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شرکت ذوب آهن اصفهان با نیم قرن تجربه، به‌عنوان مادر صنعت فولاد کشور شناخته می‌شود و به دلیل اینکه در زمان تاسیس این شرکت، فعالیت‌های صنعتی در ایران شکل نگرفته بود، ذوب آهن اصفهان متولی تربیت صنعت‌گران و مدیرانی شد که هم‌اکنون در تمام صنایع کشور حضوری فعال دارند. منصور یزدی‌زاده یکی از مدیرانی است که از سال 73 تاکنون در این شرکت فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون به‌عنوان مدیرعامل این شرکت منصوب شده است. یزدی‌زاده، شرکت ذوب آهن اصفهان را خانه نخست خود می‌داند و معتقد است: بعد از چند ماهی که در شرکت ملی فولاد ایران فعالیت داشته، دوباره به ذوب آهن بازگشته است چرا که به‌دنبال ادای دین خود به این شرکت است و ایمان دارد با همت و همدلی همکاران و رعایت اولویت طرح‌ها و اقدامات در حال انجام؛ ذوب آهن به موفقیت‌های چشمگیری دست خواهد یافت.

جایگاه شرکت ذوب آهن اصفهان را به‌عنوان یک برند ملی چطور ارزیابی می‌کنید؟

شرکت ذوب آهن اصفهان به‌عنوان اولین تولید کننده فولاد در ایران در اسفند ماه سال گذشته وارد پنجاهمین سال حیات پر ثمر خود شد. ذوب آهن را باید یک برند ملی دانست. بدون شک این شرکت با تکیه بر به قابلیت‌ها و توانمندی‌های موجود و نیروی انسانی فعال و با تجربه، مشکلات را پشت سر می‌گذارد و آینده روشنی را از آن خود خواهد کرد.

 این شرکت در حال حاضر با چه چالش‌هایی مواجه است؟ چه اقداماتی برای رفع این مشکلات، در دستور کار دارید؟

بحران آب در کشور و به‌ویژه استان اصفهان طی سال‌های اخیر جدی شده و گریبانگیر صنایع کشور نیز است؛ بنابراین تامین آب مورد نیاز صنعت یکی از چالش‌های این صنعت به‌شمار می‌رود. مواد اولیه مورد نیاز برای تولید در این واحد صنعتی نیز حائز اهمیت است. اما امید می‌رود که با همت و تلاش همکاران سخت کوش و حمایت مسولان منطقه‌ای و کشوری، این مشکلات برطرف شوند و تولید در این واحد طی سال جاری، افزایش یابد. باید خاطرنشان ساخت هدف‌گذاری تولید این شرکت در سال 97، حدود 2 میلیون و 700 هزار تن است و برای سال آتی نیز تولید 3 میلیون و 600 هزار تن محصول در دستور کار این شرکت قرار دارد. تامین سرمایه در گردش ذوب آهن و افزایش آن نیز ضروری است چراکه این سرمایه صرف تامین مواد اولیه خواهد شد.

علاوه بر موارد یاد شده، حفظ آرامش در سطح شرکت و حفظ منافع سهام‌داران از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. ما در این شرکت، مسئول سهام سهامداران و حافظ امانت آن‌ها خواهیم بود. در کنار حفظ منافع ملی، منافع سهامداران را نیز تامین خواهیم کرد. برهمین اساس از تمام اعضای این مجموعه انتظار می‌رود تا با تمام قوا در خدمت اهداف و برنامه های شرکت حرکت کنند.

با توجه به موارد یاد شده، تاکید می‌شود که در این مجموعه تلاش می‌شود تا با تعامل هرچه بیشتر با تمامی مسئولان ملی، استان و منطقه برای رفع چالش‌ها و دست‌یابی به اهداف شرکت گام‌های استواری برداشته شود.

در ادامه برای رونق شرکت و حفظ اعتبار داخلی و خارجی آن نهایت تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا به کمک الهی و حمایت همکاران، عظمت سابق شرکت ذوب آهن بازگردد و برند پیشتاز آن حفظ شود.

 با توجه به تحویل اولین محموله ریل ملی توسط ذوب آهن اصفهان به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، این شرکت چه اقداماتی برای ادامه همکاری با راه‌آهن دارد؟ چه برنامه‌هایی برای ادامه این همکاری در دستور کار شرکت است؟

خرسند هستیم که تلاش‌های این مجتمع عظیم صنعتی در جهت خود کفایی ایران اسلامی در تولید ریل ملی در سال حمایت از کالای ایرانی به ثمر نشست. بدون شک، توسعه حمل‌ونقل ریلی، یکی از نیازهای اساسی کشور محسوب می‌شود و در این میان، تامین ریل از اهمیت استراتژیکی برای کشور برخوردار است. به‌ویژه در شرایط کنونی که با تحریم‌های ظالمانه طرف هستیم، تامین ریل در داخل کشور ضروری است و پشتیبانی بسیار موثری در جهت توسعه حمل‌ونقل ریلی محسوب می‌شود.

در تولید ریل کیفیت نقش بسیار اساسی دارد و باید در اولویت قرار گیرد. خوشبختانه ذوب آهن اصفهان از بدو تاسیس درخصوص کیفیت محصولات تولید شده در این شرکت، حساسیت ویژه‌ای داشته است. به همین دلیل نیز هر محصولی که در این شرکت تولید شده است ، به برند تبدیل شده و مشتریان نیز اطمینان ویژه‌ای به این محصولات دارند.

برای نمونه، تیرآهن و میلگرد نیز از دیگر محصولات تولید شده در شرکت ذوب آهن اصفهان هستند که از کیفیت بالایی برخوردارند و به کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شوند. از آنجاکه تیرآهن و میلگرد در امنیت ساختمان و ریل ذوب آهن در امنیت حمل‌و‌نقل ریلی نقش اساسی دارند، بنابران کیفیت برتر این تولیدات همواره مورد توجه قرار گرفته است.

در تولید ریل نیز، رضایت مشتری برای اهمیت فراوانی دارد و برهمین اساس نیز تولید این محصول براساس جدید ترین استاندارد اروپاییEN13674  انجام شده است. همچنین باید خاطرنشان ساخت که شرکت بیرووریتاس به‌عنوان ناظر خارجی، کیفیت این محصولات را تایید کرده است.

تولید این ریل، چهار سال قبل و بر اساس استانداردهای تدوین شده در آن زمان بسیار ساده تر بود. اما اکنون ریل ذوب آهن بر اساس جدیدترین استاندار اروپایی که بسیار سخت و پیچیده است تولید می‌شود. تحمل این سختی‌ها به تولید این کالای مهم و خودکفایی کشور می‌ارزد و خوشحالیم که امروز مشکلات تولید دیگر انواع ریل از جمله UIC60 نیز برطرف شده است و آمادگی لازم برای تولید انواع ریل در کشور و این شرکت وجود دارد.

گفتنی است، این شرکت با امکان تولید 400 هزارتن ریل در سال،  قادر به تامین کامل نیاز راه آهن جمهوری اسلامی به ریل است و مازاد آن نیز صادر خواهد شد.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family