• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شرکت ذوب آهن اصفهان با نیم قرن تجربه، به‌عنوان مادر صنعت فولاد کشور شناخته می‌شود و به دلیل اینکه در زمان تاسیس این شرکت، فعالیت‌های صنعتی در ایران شکل نگرفته بود، ذوب آهن اصفهان متولی تربیت صنعت‌گران و مدیرانی شد که هم‌اکنون در تمام صنایع کشور حضوری فعال دارند. منصور یزدی‌زاده یکی از مدیرانی است که از سال 73 تاکنون در این شرکت فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون به‌عنوان مدیرعامل این شرکت منصوب شده است. یزدی‌زاده، شرکت ذوب آهن اصفهان را خانه نخست خود می‌داند و معتقد است: بعد از چند ماهی که در شرکت ملی فولاد ایران فعالیت داشته، دوباره به ذوب آهن بازگشته است چرا که به‌دنبال ادای دین خود به این شرکت است و ایمان دارد با همت و همدلی همکاران و رعایت اولویت طرح‌ها و اقدامات در حال انجام؛ ذوب آهن به موفقیت‌های چشمگیری دست خواهد یافت.

جایگاه شرکت ذوب آهن اصفهان را به‌عنوان یک برند ملی چطور ارزیابی می‌کنید؟

شرکت ذوب آهن اصفهان به‌عنوان اولین تولید کننده فولاد در ایران در اسفند ماه سال گذشته وارد پنجاهمین سال حیات پر ثمر خود شد. ذوب آهن را باید یک برند ملی دانست. بدون شک این شرکت با تکیه بر به قابلیت‌ها و توانمندی‌های موجود و نیروی انسانی فعال و با تجربه، مشکلات را پشت سر می‌گذارد و آینده روشنی را از آن خود خواهد کرد.

 این شرکت در حال حاضر با چه چالش‌هایی مواجه است؟ چه اقداماتی برای رفع این مشکلات، در دستور کار دارید؟

بحران آب در کشور و به‌ویژه استان اصفهان طی سال‌های اخیر جدی شده و گریبانگیر صنایع کشور نیز است؛ بنابراین تامین آب مورد نیاز صنعت یکی از چالش‌های این صنعت به‌شمار می‌رود. مواد اولیه مورد نیاز برای تولید در این واحد صنعتی نیز حائز اهمیت است. اما امید می‌رود که با همت و تلاش همکاران سخت کوش و حمایت مسولان منطقه‌ای و کشوری، این مشکلات برطرف شوند و تولید در این واحد طی سال جاری، افزایش یابد. باید خاطرنشان ساخت هدف‌گذاری تولید این شرکت در سال 97، حدود 2 میلیون و 700 هزار تن است و برای سال آتی نیز تولید 3 میلیون و 600 هزار تن محصول در دستور کار این شرکت قرار دارد. تامین سرمایه در گردش ذوب آهن و افزایش آن نیز ضروری است چراکه این سرمایه صرف تامین مواد اولیه خواهد شد.

علاوه بر موارد یاد شده، حفظ آرامش در سطح شرکت و حفظ منافع سهام‌داران از دیگر نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. ما در این شرکت، مسئول سهام سهامداران و حافظ امانت آن‌ها خواهیم بود. در کنار حفظ منافع ملی، منافع سهامداران را نیز تامین خواهیم کرد. برهمین اساس از تمام اعضای این مجموعه انتظار می‌رود تا با تمام قوا در خدمت اهداف و برنامه های شرکت حرکت کنند.

با توجه به موارد یاد شده، تاکید می‌شود که در این مجموعه تلاش می‌شود تا با تعامل هرچه بیشتر با تمامی مسئولان ملی، استان و منطقه برای رفع چالش‌ها و دست‌یابی به اهداف شرکت گام‌های استواری برداشته شود.

در ادامه برای رونق شرکت و حفظ اعتبار داخلی و خارجی آن نهایت تلاش خود را به کار خواهم گرفت تا به کمک الهی و حمایت همکاران، عظمت سابق شرکت ذوب آهن بازگردد و برند پیشتاز آن حفظ شود.

 با توجه به تحویل اولین محموله ریل ملی توسط ذوب آهن اصفهان به راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، این شرکت چه اقداماتی برای ادامه همکاری با راه‌آهن دارد؟ چه برنامه‌هایی برای ادامه این همکاری در دستور کار شرکت است؟

خرسند هستیم که تلاش‌های این مجتمع عظیم صنعتی در جهت خود کفایی ایران اسلامی در تولید ریل ملی در سال حمایت از کالای ایرانی به ثمر نشست. بدون شک، توسعه حمل‌ونقل ریلی، یکی از نیازهای اساسی کشور محسوب می‌شود و در این میان، تامین ریل از اهمیت استراتژیکی برای کشور برخوردار است. به‌ویژه در شرایط کنونی که با تحریم‌های ظالمانه طرف هستیم، تامین ریل در داخل کشور ضروری است و پشتیبانی بسیار موثری در جهت توسعه حمل‌ونقل ریلی محسوب می‌شود.

در تولید ریل کیفیت نقش بسیار اساسی دارد و باید در اولویت قرار گیرد. خوشبختانه ذوب آهن اصفهان از بدو تاسیس درخصوص کیفیت محصولات تولید شده در این شرکت، حساسیت ویژه‌ای داشته است. به همین دلیل نیز هر محصولی که در این شرکت تولید شده است ، به برند تبدیل شده و مشتریان نیز اطمینان ویژه‌ای به این محصولات دارند.

برای نمونه، تیرآهن و میلگرد نیز از دیگر محصولات تولید شده در شرکت ذوب آهن اصفهان هستند که از کیفیت بالایی برخوردارند و به کشورهای اروپایی نیز صادر می‌شوند. از آنجاکه تیرآهن و میلگرد در امنیت ساختمان و ریل ذوب آهن در امنیت حمل‌و‌نقل ریلی نقش اساسی دارند، بنابران کیفیت برتر این تولیدات همواره مورد توجه قرار گرفته است.

در تولید ریل نیز، رضایت مشتری برای اهمیت فراوانی دارد و برهمین اساس نیز تولید این محصول براساس جدید ترین استاندارد اروپاییEN13674  انجام شده است. همچنین باید خاطرنشان ساخت که شرکت بیرووریتاس به‌عنوان ناظر خارجی، کیفیت این محصولات را تایید کرده است.

تولید این ریل، چهار سال قبل و بر اساس استانداردهای تدوین شده در آن زمان بسیار ساده تر بود. اما اکنون ریل ذوب آهن بر اساس جدیدترین استاندار اروپایی که بسیار سخت و پیچیده است تولید می‌شود. تحمل این سختی‌ها به تولید این کالای مهم و خودکفایی کشور می‌ارزد و خوشحالیم که امروز مشکلات تولید دیگر انواع ریل از جمله UIC60 نیز برطرف شده است و آمادگی لازم برای تولید انواع ریل در کشور و این شرکت وجود دارد.

گفتنی است، این شرکت با امکان تولید 400 هزارتن ریل در سال،  قادر به تامین کامل نیاز راه آهن جمهوری اسلامی به ریل است و مازاد آن نیز صادر خواهد شد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family