• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

در گزارش‌های پیشین سایت «فلزات آنلاین» به صورت مکرر و از جوانب مختلف بازار الکترودهای گرافیتی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفتند. چنانکه در این گزارش‌ها گفته شد اصلاحات ساختاری در روش تولید فولاد از سوی چین و نیز رشد شدید قیمت کک سوزنی (به عنوان ماده اولیه تولید الکترود گرافیتی)، اثر قابل توجهی بر تغییرات ناگهانی و بسیار زیاد قیمت الکترود گرافیتی داشته است. در این گزارش روند رو به رشد ظرفیت‌های تولید فولاد با استفاده از کوره‌های قوس و اثر آن بر افزایش تقاضای الکترودهای گرافیتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ضمن از خطری که در کمین تحریم الکترود گرافیتی ایران می‌تواند باشد،نیز نمی‌توان غافل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین»، اصلاحات ساختاری صنایع فولادی چین در سال‌های اخیر باعث شده است که تا حجم صادرات فولاد این کشور کاهش یابد. در سال 2015 چین رکورد صادرات 110 میلیون تن فولاد را در کارنامه خود ثبت کرد که رشد 21 درصدی نسبت به سال 2014 داشت. اما در سال‌های بعد این روند کاهش یافت و در سال 2016 تا 3 درصد و در سال 2017 تا 31 درصد تنزل پیدا کرد. حجم صادرات فولاد چین در سال میلادی گذشته به حدود 73 میلیون تن رسید. در مقام مقایسه نیز میزان صادرات فولاد چین در 6 ماه نخست سال‌های 2017 و  2018 کاهش 28 درصدی را به خود دیده و حجم صادرات در این مدت بیش از 14 میلیون و 500 هزار تن کاهش داشت؛ به این معنا که در مدت مذکور  ارزش صادرات فولاد چین با 3 درصد کاهش از 12.3 میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار رسید.

قسمتی از این کاهش ‌در عرضه جهانی فولاد از سوی چین به جایگزینی واحدهای کوره بلند و القایی با کوره‌های قوس الکتریکی این کشور مربوط است. در حال حاضر چیزی در حدود 45 درصد از  تولیدات فولادی جهان در خارج از چین از طریق کوره قوس الکتریکی صورت گرفته است. طبق گزارش انجمن جهانی فولاد این عدد برای ایران نزدیک به 90 درصد است. در سال 2017 حجم تولیدات فولاد در خارج از چین 36 میلیون تن افزایش داشت که 76 درصد از آن با استفاده از کوره قوس الکتریکی تولید شد. نمودار 1 تولید فولاد با استفاده از کوره قوس الکتریکی را در سال‌های اخیر و نیز پیش‌بینی آینده آن را نشان می‌دهد.

اگر نرخ رشد مرکب سالانه تولیدات فولاد تا سال 2020 حدود 2 درصد در نظر گرفته شود و نیز کاهش صادرات فولاد چین به شکل کنونی ادامه یابد. حجم تولید محصولات فولادی در خارج از چین تا 135 میلیون تن افزایش خواهد یافت. با فرض این که تنها 75 درصد از ظرفیت تولید فولاد با روش  کوره قوس اتفاق بیفتد و نیز اینکه برای تولید هر تن فولاد با این روش به 2.5 کیلوگرم الکترود گرافیتی نیاز است، تقاضای نزدیک به 2 میلیون تن برای الکترود گرافیتی تا سال 2020 خیلی دور از انتظار نیست. خاطر نشان می‌شود که رسیدن به افق تولید 55 میلیون تن فولاد و در نظر داشتن حجم بالای تولید فولاد ایران با استفاده از کوره قوس الکتریکی، کشور نیازمند سالانه 100 هزار تن الکترود گرافیتی خواهد بود. شایان ذکر است که تکنولوژی تولید کک سوزنی که مهم‌ترین ماده اولیه الکترود گرافیتی است در اختیار چند کشور بسیار محدود و مخصوصا آمریکا است و کشورهایی مانند هند و چین که بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان الکترود گرافیتی بازار ایران هستند به‌راحتی می‌توانند تحت تأثیر فشارهای تحریمی آمریکا، قرار گرفته و صادرات این کالا به کشور را محدود کنند. شاید در شرایط کنونی راهکار موقتی خرید‌ بلندمدت و ذخیره‌سازی الکترود گرافیتی بتواند اندکی از تهدید تحریم‌های آتی پیش‌گیری کند، هر چند قیمت‌ جهانی این کالا فراتر از حد تصور افزایش یافته است و این راهکار برای بلندمدت تنها در شرایط خاصی توصیه می‌شود.

                                                 

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family