• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در سال 2016 حجم واردات فولاد خام به منطقه خاورمیانه حدود 7 میلیون و 600 هزار تن بود که ترکیه با واردات حدود 4 میلیون و 500 هزار تن فولاد خام، سهمی بیش از 60 درصدی از واردات منطقه داشت. پروژه‌های ساخت‌و‌ساز عظیم در برخی کشورها تقاضای فولاد در این منطقه را بسیار افزایش داد و با وجود ثبت رشد مثبت تولید فولاد در خاورمیانه، پیش‌بینی می‌شود که این منطقه تا سال 2020، با حدود 18 میلیون تن کسری عرضه فولاد مواجه شود.‬

به گزارش اخبار فلزات، طی سال‌های 2010 تا 2016 ترکیه بزرگ‌ترین واردکننده محصولات نیمه‌ساخته فولادی در منطقه خاورمیانه بود و تقریبا نیمی از واردات این محصول توسط  ترکیه صورت گرفت. روسیه، اوکراین و چین در سال‌های اخیر عمده تأمین‌کنندگان بازار ترکیه بودند. همان‌طور که در نمودار شماره 1 ملاحظه می‌شود، عربستان نیز طی سال‌های مورد مطالعه بین 10 تا 22 درصد از واردات محصولات نیمه‌ساخته فولادی در منطقه خاورمیانه را در اختیار داشته است، عمده واردات عربستان از کشورهای چین و حوزه CIS بوده است.

حجم واردات عربستان در سال 2016 حدود یک میلیون و 71 هزارتن بود. دلیل کاهش واردات عربستان در سال‌های اخیر، کند شدن رشد اقتصادی در این کشور به‌دلیل کاهش درآمدهای نفتی طی سال‌های 2014 و 2016 بود که منجر به کاهش بودجه عمرانی و رکود در بخش ساخت‌و‌ساز شد. امارات متحده عربی در سال 2016 با حدود یک میلیون و 250 هزار تن واردات محصولات نیمه‌ساخته فولادی، سهم 17 درصدی از کل واردات خاورمیانه را در اختیار داشت. در سال 2016، قطر 422 هزار تن، ایران 326 هزار تن و چین حدود 200 هزار تن محصولات نیمه‌ساخته فولادی به امارات متحده عربی صادر کردند.

                                            

به‌طور کلی به‌نظر می‌رسد بازار اصلی محصولات نیمه‌ساخته منطقه خاورمیانه در اختیار حوزه CIS و چین بوده و طی سال‌های اخیر بیشترین صادرات محصولات نیمه‌ساخته را به خاورمیانه داشته‌اند. از مجموع حدود 7 میلیون و 800 هزار دلار صادرات محصولات نیمه‌ساخته فولادی منطقه CIS در سال 2016، حدود 2 میلیون و 640 هزار دلار آن به مقصد خاورمیانه بود.

کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران با پذیرش نقش استراتژیک فولاد در توسعه صنعتی و اقتصادی هر کشور و رابطه مستقیم مصرف فولاد با شاخص توسعه یافتگی، در سالهای اخیر سرمایهگذاری قابل توجهی در تولید فولاد خام انجام داده‌اند. با آنکه تراز صادراتی منطقه تا سالیان بعد هم منفی خواهد بود و این کشورها همچنان واردکننده فولاد خام و محصولات فولادی خواهند بود، اما کشورهای عربی با جذب سرمایه و دانش خارجی و ایران با تکیه بر دانش بومی و منابع معدنی فراوان داخلی، همچنین وفور منابع ارزان گاز طبیعی در مسیر تولید و خودکفایی این محصول استراتژیک قرار گرفتهاند. پیشبینی کارشناسان نیز با توجه به شرایط اقتصادی و برنامههای آتی در کشورهای منطقه مانند برگزاری جام جهانی فوتبال سال 2022 در قطر و برنامههای جذاب و منحصر بفرد ساخت‌و‌ساز در عربستان و امارات نشان میدهد که جذابیت سرمایه‌گذاری و تولید فولاد در خاورمیانه در چندین سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family