• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در سال 2016 حجم واردات فولاد خام به منطقه خاورمیانه حدود 7 میلیون و 600 هزار تن بود که ترکیه با واردات حدود 4 میلیون و 500 هزار تن فولاد خام، سهمی بیش از 60 درصدی از واردات منطقه داشت. پروژه‌های ساخت‌و‌ساز عظیم در برخی کشورها تقاضای فولاد در این منطقه را بسیار افزایش داد و با وجود ثبت رشد مثبت تولید فولاد در خاورمیانه، پیش‌بینی می‌شود که این منطقه تا سال 2020، با حدود 18 میلیون تن کسری عرضه فولاد مواجه شود.‬

به گزارش اخبار فلزات، طی سال‌های 2010 تا 2016 ترکیه بزرگ‌ترین واردکننده محصولات نیمه‌ساخته فولادی در منطقه خاورمیانه بود و تقریبا نیمی از واردات این محصول توسط  ترکیه صورت گرفت. روسیه، اوکراین و چین در سال‌های اخیر عمده تأمین‌کنندگان بازار ترکیه بودند. همان‌طور که در نمودار شماره 1 ملاحظه می‌شود، عربستان نیز طی سال‌های مورد مطالعه بین 10 تا 22 درصد از واردات محصولات نیمه‌ساخته فولادی در منطقه خاورمیانه را در اختیار داشته است، عمده واردات عربستان از کشورهای چین و حوزه CIS بوده است.

حجم واردات عربستان در سال 2016 حدود یک میلیون و 71 هزارتن بود. دلیل کاهش واردات عربستان در سال‌های اخیر، کند شدن رشد اقتصادی در این کشور به‌دلیل کاهش درآمدهای نفتی طی سال‌های 2014 و 2016 بود که منجر به کاهش بودجه عمرانی و رکود در بخش ساخت‌و‌ساز شد. امارات متحده عربی در سال 2016 با حدود یک میلیون و 250 هزار تن واردات محصولات نیمه‌ساخته فولادی، سهم 17 درصدی از کل واردات خاورمیانه را در اختیار داشت. در سال 2016، قطر 422 هزار تن، ایران 326 هزار تن و چین حدود 200 هزار تن محصولات نیمه‌ساخته فولادی به امارات متحده عربی صادر کردند.

                                            

به‌طور کلی به‌نظر می‌رسد بازار اصلی محصولات نیمه‌ساخته منطقه خاورمیانه در اختیار حوزه CIS و چین بوده و طی سال‌های اخیر بیشترین صادرات محصولات نیمه‌ساخته را به خاورمیانه داشته‌اند. از مجموع حدود 7 میلیون و 800 هزار دلار صادرات محصولات نیمه‌ساخته فولادی منطقه CIS در سال 2016، حدود 2 میلیون و 640 هزار دلار آن به مقصد خاورمیانه بود.

کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران با پذیرش نقش استراتژیک فولاد در توسعه صنعتی و اقتصادی هر کشور و رابطه مستقیم مصرف فولاد با شاخص توسعه یافتگی، در سالهای اخیر سرمایهگذاری قابل توجهی در تولید فولاد خام انجام داده‌اند. با آنکه تراز صادراتی منطقه تا سالیان بعد هم منفی خواهد بود و این کشورها همچنان واردکننده فولاد خام و محصولات فولادی خواهند بود، اما کشورهای عربی با جذب سرمایه و دانش خارجی و ایران با تکیه بر دانش بومی و منابع معدنی فراوان داخلی، همچنین وفور منابع ارزان گاز طبیعی در مسیر تولید و خودکفایی این محصول استراتژیک قرار گرفتهاند. پیشبینی کارشناسان نیز با توجه به شرایط اقتصادی و برنامههای آتی در کشورهای منطقه مانند برگزاری جام جهانی فوتبال سال 2022 در قطر و برنامههای جذاب و منحصر بفرد ساخت‌و‌ساز در عربستان و امارات نشان میدهد که جذابیت سرمایه‌گذاری و تولید فولاد در خاورمیانه در چندین سال آینده نیز تداوم خواهد داشت.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family