• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: پس از عرضه‌های ابتدای سال آهن اسفنجی در بورس کالا و استقبال خریداران از این محصول، ظن آن می‌رفت که این محصول بتواند در بورس کالا خریداران خوبی داشته باشد و معاملات به‌خوبی پیش بروند؛ اما با ورود عرضه‌کنندگان جدید و عرضه‌های سنگین در بورس، بسیاری از عرضه‌ها در بورس بدون متقاضی باقی ماندند و بخش زیادی از آهن اسفنجی عرضه شده به‌صورت مازاد باقی ماند.

به گزارش اخبار فلزات، هنگامی که آهن اسفنجی به‌عنوان یک محصول میانی زنجیره فولاد وارد بورس کالا شد، مورد استقبال خریداران قرار گرفت و بسیاری از عرضه به فروش رفتند. علت این امر نیز آن بود که میزان عرضه از سوی تولیدکنندگان به‌دلیل شروع به‌کار برخی از آن‌ها کم بود و تولیدکنندگان جدید نیز به عرصه آهن اسفنجی وارد نشده بودند. بنابراین در هر ماه که 50 تا 60 هزار تن عرضه می‌شد، معمولا مورد استقبال قرار می‌گرفت و به فروش می‌رفت؛ چرا که بازار و زنجیره‌های بعدی نیاز به آهن اسفنجی و تکمیل زنجیره تولید تا محصولات نهایی داشتند. با این حال، هر چه زمان پیش رفت و تولیدکنندگان جدید شروع به عرضه آهن اسفنجی در بورس کالا کردند، بازار به‌سمت اشباع شدن پیش رفت و به‌تدریج برخی از عرضه‌ها بدون مشتری و به‌صورت مازاد باقی ماندند.

                                              

نمودار 1 حکایت از آن دارد که در شهریور ماه سال جاری 360 هزار تن آهن اسفنجی از سوی تولیدکنندگان عمده این محصول در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 59 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 46 هزار تن از این محصول مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. در این میان شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر که به‌تازگی به جرگه تولیدکنندگان پیوسته است، 145 هزار تن آهن اسفنجی خود را در بورس کالا عرضه کرد که در مقابل آن 28 هزار تن تقاضا وجود داشت و تنها 20 هزار تن مورد معامله قرار گرفت. جهان فولاد سیرجان نیز 140 هزار تن محصول خود را در بورس عرضه کرد که با تقاضای 21 هزار تنی مواجه شد و توانست 16 هزار تن از آن را به فروش برساند. پارس فولاد سبزوار 15 هزار تن آهن اسفنجی خود را در بورس عرضه کرد که 10 هزار تن تقاضا داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. شرکت‌های فولاد سیرجان ایرانیان و نیز فولاد کاوه جنوب کیش نیز به‌ترتیب 40 هزار تن و 20 هزار تن آهن اسفنجی خود را در بورس عرضه کردند که محصول آن‌ها بدون متقاضی و معامله از رینگ بورس پایین آمد.

با توجه به میزان معاملات هر ماه آهن اسفنجی در بورس کالا به‌نظر می‌رسد کشش بازار این محصول در کشور هر ماه حدود 50 تا 60 هزار تن باشد. البته با آزاد شدن سقف رقابت فولاد و رقم خورد قیمت جدید آهن اسفنجی از 1200 تومان برای هر کیلو به 1700 تومان، ممکن است این شائبه مطرح شود که افزایش قیمت باعث عدم معاملات شده است، در حالی که بخش عمده‌ای از مازاد آهن اسفنجی در شهریور ماه با قیمت 1200 تومان انجام شده بود. باید توجه داشت که آهن اسفنجی یک محصول بسیار حساس به زمان است و اگر تا 2 هفته پس از تولید مصرف نشود، اکسید شده و دیگر برای فولادسازی قابل استفاده نخواهد بود.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family