• آخرین های آهن وفولاد
  • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در شرایطی که صادرکنندگان فولاد در ایران در حال کاهش قیمت محصولات نیمه‌تمام برای جذب مشتریان خارجی هستند، برخی کارشناسان انتظار دارند که حجم صادرات کشور در مقایسه با سال گذشته با افت خاصی در مواجهه با تحریم‌ها روبرو نشود.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از پایگاه خبری آرمان اقتصادی، زمستانی نیز این وضعیت نا مطلوب را تشدید کرده است.

بنا به گزارش متال بولتن، قیمت هر تن بیلت صادراتی ایران با کاهش نزدیک به ۱۵ دلاری نسبت به ماه دسامبر، در هفته گذشته به محدوده ۳۹۰- ۳۸۰ دلار رسیده است. در مقایسه با تیر ماه سال جاری قیمت بیلت ایران بیش از ۱۰۰ دلار کاهش در هر تن را تجربه کرده است.

از طرف دیگر قیمت اسلب صادراتی ایران با افت ۲۰ دلاری در اولین هفته معاملاتی سال نو میلادی به ۳۷۰- ۳۶۵ دلار در هر تن کاهش یافته است. این در حالی است که اسلب صادراتی ایران شاهد کاهش قیمت بیش از ۱۴۰ دلاری نسبت به قیمت‌های ثبت شده در تیرماه سال جاری است.

با این حال برخی از کارشناسان انتظار ثبات در حجم صادرات محصولات فولادی ایران را دارند. بنا به گزارش نشریه پلاتس و به نقل از محسن پروان مدیر عامل گروه مشاوره آسیم، صادرات فولاد ایران در ۹ ماه ابتدایی سال جاری شمسی تقریبا ثابت باقی مانده است.

برای مجموع سال ۱۳۹۷، انتظار می‌رود که میزان صادرات فولاد ایران نزدیک به رکورد ۹ میلیون تنی ثبت شده در سال ۱۳۹۶ باشد، زیرا بنا به گفته آقای پروان، ارتباطات با شرکای تجاری فولاد ایران خصوصا در روسیه، چین، خاورمیانه و اتحادیه اروپا عمدتا دست نخورده باقی مانده است.

بر اساس برآوردها ایران در سال جاری تاکنون نزدیک به ۶ میلیون تن فولاد صادر کرده است که تقریبا نیمی از آن محصولات نیمه تمام همچون بیلت و اسلب می‌باشد. بیلت فولادی ایران عمدتا به عمان برای ریرول کردن صادر می‌شود و مشتریان دیگری در کشورهایی همچون قطر، عراق، امارات، کشورهای عضو CIS همچون اکراین و قزاقستان نیز دارد. گفتنی است، بخش کوچکی از بیلت فولادی ایران به کشورهای اروپایی همچون آلمان، اسپانیا و ایتالیا نیز صادر می‌شود.

کاهش ارزش ریال ایران در بازارهای جهانی بر اثر تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده علیه اقتصاد ایران باعث شده است تا محصولات فولادی ایران در بازارهای جهانی همچنان رقابت‌پذیر باقی بمانند. همین  امر سبب افزایش صادرات محصولات تمام شده فولادی که از ارزش افزوده بالاتری برخوردار هستند، شده است.

آخرین آمار رسمی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می‌دهد که در ۸ ماه نخست سال جاری شمسی، صادرات محصولات فولادی ایران معادل با ۵٫۲۷۳ میلیون تن بوده که ۱٫۹۲ میلیون تن آن محصولات نهایی بوده است. از این میزان که رشد ۱۰۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد، ۳٫۳۳۵ میلیون تن آن مربوط به محصولات نیمه تمام بوده که افت ۲۱ درصدی را در مقایسه با بازه مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

بنا به گفته منابع خبری نشریه پلاتس، صادرکنندگان ایرانی برای انجام تجارت فولاد عمدتا از LC استفاده نمی‌کنند و مسیرهای تجاری آن‌ها خارج از ارتباط با ایالات متحده سات و این امر تا حدی اثرگذاری شدید تحریم‌های ایالات متحده علیه صادرات فولاد ایران را کاهش داده است.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family