• آخرین های آهن وفولاد
  • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: دکتربرات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت چهارشنبه 19 دی ماه با حضور در ذوب آهن اصفهان ، ضمن بازدید از خط تولید ریل و پروژه های این شرکت ازجمله پروژه pci ، با مدیرعامل و دیگر مسئولین ذوب آهن دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب آهن اصفهان، وی در این دیدار ، ذوب آهن را اولین واحد بزرگ صنعتی کشور نامید که نقش عمده ای در شکل گیری صنایع و منابع انسانی متخصص بخش صنعت کشور ایفا نموده است .

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت افزود : این شرکت همچنان با اقدامات و اجرای پروژه هایی که بسیارجدید و مورد نیاز کشور است مانند تولید ریل که در گذشته وارد می شد در صنعت و اقتصاد کشور می درخشد .

همچنان ، تولیدات و برنامه های ذوب آهن برای صنعت و اقتصاد کشور امیدوار کننده است و مدیریت این شرکت به خوبی توانسته در این زمینه عمل کند .

وی در ادامه با ذکر خاطراتی از حضور خود در دوران جوانی در ذوب آهن اصفهان گفت : این حضور ، شخصیت کاری من را شکل داد و به رشته مهندسی مکانیک علاقمند شدم و در این رشته تحصیل کردم .

این مقام مسئول با اشاره به مشکلات مربوط به ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور ، از اجرای طرح «تاپ» با هدف برقراری تعامل و ارتباط نزدیک تر بین دانشگاه ها و صنعت خبر داد و گفت : طی این طرح ، سامانه ای ایجاد می گردد که توانمندی دانشگاه ها و نیازهای بخش صنعت در آنجا ثبت شده و بدین ترتیب امکان سوق دادن پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا به سمت نیازهای بخش صنعت با سهولت فراهم می گردد . این طرح در واقع دو هدف عمده توانمند سازی بخش تولید و توسعه اشتغال پایدار را دنبال می نماید . 

دکتر قبادیان افزود : در آستانه اجرای طرح « تاپ » از شرکت های بازدید می کنم که به لحاظ مدیریتی و توان فنی ، جایگاه والایی دارند و ذوب آهن اصفهان یکی از این شرکت های تاثیرگذار است .

مهندس یزدی زاده مدیرعامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به تفاهم ها این شرکت با دانشگاه های مختلف در راستای افزایش تعامل و همکاری ، گفت : این مجتمع عظیم صنعتی از دیرباز به جایگاه دانشگاه ، علم و فناوری متعقد بوده و در تعامل با نخبگان دانشگاهی کشور ، پروژه های موثر و مهمی اجرا نموده است .

ذوب آهن ، مدرن است اما مشکل مواد اولیه دارد

وی افزود : این شرکت از تجربه و قدمت 50 ساله برخوردار است اما به جز ساختمان ها ، اثر دیگری از 50 سال گذشته باقی نمانده است چرا که تمام تجهیزات نوسازی و بازسازی شده است و مدرنیزاسیون در این شرکت همواره اجرا گردیده است .

مدیرعامل ذوب آهن تصریح کرد : قدمت پنجاه ساله این شرکت باعث می شود ، عده ای ، عامل مشکلات ذوب آهن را فرسودگی تجهیزات بدانند در حالیکه ، تجهیزات مدرن در ذوب آهن اصفهان نصب شده که بسیاری از آنها به دست توانمند متخصصین داخلی و در بدترین شرایط تحریم صورت گرفته است .

مهندس یزدی زاده ، مشکل اصلی این شرکت را تامین مو اد اولیه به ویژه سنگ آهن ذکر کرد و گفت : رقبای ذوب آهن برای خرید سنگ آهن به راحتی بهای بیشتری می پردازند و این امکان پرداخت را به دلیل برخورداری از یارانه انرژی دارند . 

وی افزود : ذوب آهن از روش کوره بلند استفاده می کند  که در این روش زغال و کک ، حامل های اصلی انرژی هستند و این شرکت به دلیل نامرغوب بودن زغال داخلی ، چاره ای جز تامین 30 تا 40 درصدی زغال مورد نیاز خود از خارج کشور ندارد . این امر به معنای تامین مواد اولیه با قیمت های جهانی است در حالیکه سایر شرکت های فولادی ایران ، از یارانه انرژی بهره مند هستند که برای هر کیلو فولاد ، 400 تومان تفاوت قیمت با ذوب آهن ایجاد می کند .

مدیرعامل ذوب آهن یادآور شد : این شرکت هم اکنون به دلیل کمبود مواد اولیه ، با 55 درصد ظرفیت خود کار می کند و برای حل این مشکل به دنبال حمایت مالی نیست ، بلکه حمایت دولت برای تامین پایدار مواد اولیه از طریق معادنی که روزگاری توسط ذوب آهن راه اندازی شدند ، برای این شرکت حیاتی است .

مهندس یزدی زاده به اقدامات این شرکت برای تامین آب نیز اشاره کرد و گفت : ذوب آهن در استفاده از پساب برای تامین آب مورد نیاز خود ، پیشگام بوده و تا 3 یا 4 سال آینده با انجام اقدامات لازم ، کلیه آب مورد نیاز خود را از طریق پساب شهرهای اطراف تامین می کند و از آب خام به طور محدود و برای شرب استفاده خواهد کرد .

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family