• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد خام و محصولات تمام شده آن در جهان، نقش بسیار پررنگی در بازارهای جهانی این فلز ایفا می‌کند. با این وجود بررسی واردات محصولات فولادی به چین به‌منظور درک دقیق‌تری از بازار داخلی این کشور خالی از لطف نیست. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نسبت واردات به تولید فولاد چین در سال‌های اخیر رو به کاهش بوده است که می‌تواند حاکی از ثبات نسبی بازار مصرف فولاد این کشور باشد.

به گزارش اخبار فلزات، چین را باید بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد خام و محصولات تمام شده از این فلز دانست. در سال 2005، صادرات و واردات فولاد چین، در تعادل بود، اما از آن زمان به بعد، صادرات محصولات فولادی از این کشور به‌طور چشم‌گیری افزایش یافت، تا جایی که میان سال‌های 2009 تا 2016 رشد 363 درصدی را تجربه کرد و جایگاه برترین صادرکننده را از آن خود کرد.

با این وجود، بررسی بازار واردات محصولات فولادی چنین کشوری نیز خالی از لطف به‌نظر نمی‌رسد. این کشور در سال 2016 با واردات حدود 13.4 میلیون تنی از محصولات فولادی، در جایگاه هشتمین واردکننده بزرگ محصولات فولادی قرار گرفت که نسبت به حجم واردات سال 2015 که معادل 13 میلیون تن گزارش شده بود، رشد 3.5 درصدی را تجربه کرد. این در حالی بود که حجم واردات محصولات فولادی چین، نسبت به حجم واردات بزرگترین کشور واردکننده محصولات فولادی یعنی آمریکا، کمتر از نصف بود.

در سال 2016، از 75 کشور و منطقه در دنیا، محصولات فولادی به چین وارد شد. گفتنی است که 94 درصد از واردات یاد شده از 4 کشور انجام گرفت که در آن ژاپن بزرگ‌ترین صادرکننده محصولات فولادی به چین بود. همان‌طور که در نمودار 1 مشاهده می‌شود این کشور سهم 42 درصدی از بازار وارداتی فولاد چین را به‌خود اختصاص داد. کره جنوبی، تایوان و آلمان نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

                                       
 
تولید فولاد خام در چین بین سال‌های 2009 تا 2014، رشد 43 درصدی را پشت سر گذاش؛ به این صورت که تولید فولاد از حدود 577 میلیون تن در سال 2009 به حدود 823 میلیون تن در سال 2014 رشد داشت. اما پس از این زمان، حجم تولید فولاد خام در چین با کاهش اندکی تقریبا در همان سطح باقی ماند و در سال 2016 به 808.4 میلیون تن رسید.

نمودار 2 حجم صادرات محصولات فولادی به چین را در بازه زمانی یاد شده، یعنی از سال 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار پیداست، در سال 2009، بیش از 22 میلیون تن محصولات فولادی به این کشور وارد شد. واردات محصولات فولادی، همواره سهم بسیار کمی نسبت به تولید این محصول را در بازار مصرف داخلی چین در اختیار دارند. به این ترتیب که این حجم واردات نسبتی معادل 3.9 درصد از تولید فولاد خام این کشور را کسب کرد. پس از آن و در مجموع می‌توان گفت که از حجم واردات در سال 2016 نسبت به سال 2009 کاسته شد. هرچند در این بین نوساناتی نیز وجود داشت و در مواردی، حجم واردات نسبت به سال پیش از آن رشد را هم پشت سر گذاشت، اما در نهایت باید اذعان داشت که نسبت واردات محصولات فولادی به تولید چین بین سال‌های 2009 تا 2016 روندی کاهشی را طی کرده است، به طوری که در سال 2016 به حدود 1.7 درصد کاهش یافت. این امر در کنار افزایش صادرات، می‌تواند حاکی از ثبات نسبی بازار مصرف فولاد این کشور باشد، به این معنی که شدت رشد تقاضای فولاد چین در حال کاهش است.

                                        
 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family