• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: چین بزرگترین تولیدکننده فولاد خام دنیا محسوب می‌شود و بیشترین آمار صادرات محصولات فولادی را به‌خود اختصاص داده است. این کشور در سال 2016، بالغ بر 106 میلیون تن محصولات فولادی را به بازارهای بین‌المللی صادر کرد. بازار صادراتی چین حدود یک‌چهارم (24 درصد) از کل تجارت بین کشوری محصولات فولادی را شامل می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات، چین در سال 2016، بالغ بر 106 میلیون تن محصولات فولادی را به بازارهای بین‌المللی صادر کرد. گفتنی است که صادرات محصولات فولادی این کشور معادل 24 درصد کل تبادلات بین کشوری این محصولات را در برمی‌گیرد. برای تبیین دقیق‌تر حجم عظیم صادرات این کشور باید گفت که صادرات محصولات فولادی از چین، بیشتر از 2 برابر صادرات فولاد دومین صادرکننده فولاد، یعنی ژاپن است.

محصولات فولادی چین به بیش از 220 کشور و منطقه در دنیا صادر می‌شود. کره جنوبی با سهم 13 درصدی از بازار صادراتی فولاد چین، بزرگترین واردکننده فولاد از چین در سال 2016 بود. ویتنام، فیلیپین، تایلند، اندونزی، هند، مالزی، عربستان سعودی، سنگاپور و پاکستان نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند. نمودار 1 سهم کشورهای مختلف را از بازار صادرات محصولات فولادی چین نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار پیداست، از مجموع 220 کشور و منطقه‌ای که از آن‌ها نام برده شد، 56 درصد محصولات فولادی چین تنها به 10 بازار یاد شده صادر می‌شوند. 44 درصد باقی‌مانده نیز در سایر بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.

                                                  

گفتنی است که از سال 2015 تا 2016، حجم صادرات فولاد چین به 8 کشور افزایش داشته است. تایلند با رشد حدود 31 درصدی بیشترین افزایش از بازار صادراتی فولاد چین را در سال گذشته تجربه کرد. عربستان سعودی، فیلیپین و ویتنام نیز هرکدام به‌ترتیب با افزایش 21.2 درصدی، 16.7 درصدی و 15.5 درصدی در رده‌های بعدی قرار گرفتند. در میان بازارهای یاد شده، سهم هند و سنگاپور نیز از بازار صادراتی فولاد چین به ترتیب با افت حدود 30 و 8 درصدی مواجه شدند. یکی از دلایل اصلی افت صادرات محصولات فولادی چین در سال 2016 نسبت به سال 2015 را باید ناشی از اجرای اقدامات ضد دامپینگ به‌خصوص از سوی کشورهایی همچون هند که خود از تولیدکنندگان بزرگ فولاد است، دانست.

نمودار 2، حجم صادرات محصولات فولادی چین را از سال 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. همان‌طور که در این نمودار پیداست، در سال 2009 معادل 23 میلیون تن از محصولات فولادی این کشور صادر شد. در همین سال، صادرات این محصولات معادل 4 درصد تولید این کشور برآورد شد. حجم صادرات محصولات فولادی این کشور با نرخ بسیار زیادی رشد کرد (به‌طور متوسط سالانه 30 درصد رشد داشت) و در سال 2015 به 110 میلیون تن رسید که معادل 13.8 درصد از کل تولید محصولات این کشور بود. همان‌طور که در نمودار 2 پیداست، میزان صادرات تولیدات فولادی در این کشور در سال 2016، افت محدودی (معادل 3.6 درصدی) را تجربه کرد و از 110 میلیون تن به 106 میلیون تن کاهش یافت که معادل 13.2 درصد حجم تولید آن برآورد شد.

                                                

گفتنی است که اغلب واحدهای فولادسازی چین، از ظرفیت بسیار بالایی برای تولید برخوردار هستند. Hesteel Group بزرگترین واحد فولادسازی چین محسوب می‌شود. این شرکت سالیانه بیش از 47 میلیون تن فولاد تولید می‌کند. Baosteel Group و Shagang Group نیز با ظرفیت تولید بیش از 34 میلیون تن در رده‌های دوم و سوم بزرگترین شرکت‌های چینی تولیدکننده این فلز قرار دارند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family