• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

مکزیک در رده یکی از بزرگترین فولادسازان جهان قرار دارد. حجم تولید فولاد در این کشور رقابت نزدیکی با ایران دارد. این کشور در سال 2016، معادل 18.8 میلیون تن فولاد تولید کرد و در رده 13 جهان از منظر تولید فولاد خام قرار گرفت. در حالی که ایران در همین دوره با تولید نزدیک به 17.9 میلیون تن در رتبه 14 جهان قرار گرفت.

نمودار 1 میزان تولید فولاد خام مکزیک به‌همراه میزان واردات محصولات فولادی آن را طی سال‌های 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. نرخ تولید فولاد این کشور تا سال 2014 همواره مثبت بود، هرچند که از سال 2011 از نرخ رشد افزایش تولید آن کاسته شد. گفتنی است که تنها در سال 2015، حجم تولید فولاد خام مکزیک با کاهش نسبت به سال گذشته همراه بود و به 18.2 میلیون تن رسید. هرچند پس از سال 2015، تولید فولاد خام این کشور دوباره در مسیر افزایش قرار گرفت و با حدود 600 هزار تن افزایش، به حدود 18.8 میلیون تن در سال 2016 رسید. ایران نیز به‌عنوان رقیبی در کسب رنک جهانی با این کشور، در سال 2016 میلادی، تولید فولاد خام خود را افزایش داد و به 17.9 میلیون تن رساند.شرکت AHMSA را باید بزرگترین تولیدکننده فولاد مکزیک دانست. این شرکت سالیانه 5 میلیون تن فولاد خام به‌همراه محصولات متفاوت تمام شده فولادی تولید می‌کند. شرکت Ternium S.A نیز سالیانه به تولید 5 میلیون تن فولاد خام مشغول است. پس از آن، 2 شرکت Arcelor Mittal و Deacero نیز دارای واحدهایی در مکزیک هستند که با ظرفیت به‌ترتیب 4 و 2.5 میلیون تنی در این کشور به تولید فولاد مشغول هستند.

گفتنی است که طی سال‌های یاد شده، مکزیک واردات قابل توجهی از محصولات فولادی داشت. در سال‌های گذشته حجم واردات محصولات فولادی مکزیک معادل حدود 30 تا 40 درصد تولید فولاد خام آن بود. واردات محصولات فولادی به این کشور در سال 2005 نزدیک به 5 میلیون تن گزارش شد. این حجم تولید تا سال 2015 در مسیر صعودی قرار گرفت. با توجه به نمودار که میزان وادرات فولاد مکزیک را نشان می‌دهد، حجم واردات به مکزیک در سال 2016 به 10 میلیون تن افزایش یافت. این امر حاکی از افزایش مصرف فولاد در این کشور است. به‌واسطه افزایش مصرف فولاد مکزیک، تنها میان سال 2012 تا 2013، صادرات محصولات فولادی به این کشور نزدیک به یک میلیون تن کاهش داشت.

بررسی کشورهای صادرکننده اصلی محصولات فولادی به مکزیک نیز خالی از لطف به‌نظر نمی‌رسد. نمودار 2، سهم کشورهای مختلف را از بازار فولاد وارداتی این کشور نشان می‌دهد. ایالات متحده، حدود 40 درصد از بازار وارداتی فولاد این کشور را در سال 2016 در اختیار داشت. ژاپن، کره جنوبی، چین و کانادا نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند. گفتنی است که صادرات کشورهای یاد شده حدود 80 درصد از بازار وارداتی فولاد مکزیک را تشکیل دادند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family