• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: هند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد خام در دنیا به‌شمار می‌رود. این کشور همچنان در تلاش است تا ظرفیت تولید خود را تا حدود 300 میلیون تن افزایش دهد و پس از چین، جایگاه دوم را در صنعت فولاد جهان تصاحب کند. میزان تولید فولاد هند طی سال گذشته به بیش از 95 میلیون تن رسید. با این وجود بخش محدودی از نیاز این کشور به محصولات فولادی از طریق واردات تامین شد. حجم واردات محصولات فولادی به هند در سال 2016 معادل 9.8 میلیون تن برآورد شد.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت تاتا استیل را باید بزرگترین تولیدکننده فولاد در هند دانست. این شرکت در سال 2016 موفق به تولید حدود 24.5 میلیون تن فولاد و محصولات آن شامل ورق‌های گالوانیزه، ورق، لوله و... شد. پس از آن شرکت SAIL (Steel Authority of India Ltd) با تولید 14.4در رده دوم تولید فولاد هند قرار گرفت. سایر واحدهای تولیدکننده فولاد این کشور نیز با ظرفیت کمتر از 10 میلیون تن در سال فعالیت می‌کنند.

گفتنی است که با وجود تولید 95.6 میلیون تنی از فولاد در سال گذشته، هند درصدی از نیاز خود به برخی محصولات فولادی را از طریق واردات تامین می‌کند. نمودار 1 میزان کل واردات محصولات فولادی به این کشور را از سال 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. همان‌طور که در نمودار پیداست، میزان واردات در 2 سال 2013 و 2016 با افت قابل توجهی همراه بود. در سال 2016، معادل 9.8 میلیون تن فولاد به هند وارد شد. این رقم نسبت به حجم واردات سال 2015 که معادل 13.3 میلیون تن بود، کاهش 26 درصدی را تجربه کرد. این افت واردات را باید ناشی از اقدامات حمایتی دولت این کشور از صنعت فولاد داخلی و رونق آن در داخل کشور دانست.

                                         

باید خاطرنشان ساخت که حدود 81 درصد بازار واردات فولاد این کشور یعنی حدود 7.9 میلیون تن آن، تنها در اختیار 5 کشور قرار داشت. چین با سهم 34 درصدی بیشترین سهم از بازار واردات فولاد هند را در سال 2016 در اختیار گرفت. کره جنوبی و ژاپن نیز هرکدام به ترتیب حدود 25 و 15 درصد از این بازار را از آن خود کردند. روسیه و اندونزی نیز در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

در یک بررسی آماری، 10 کشور اصلی صادرکننده محصولات فولادی به هند مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این 10 کشور عبارتند از: چین، کره جنوبی، ژاپن، روسیه، اندونزی، استرلیا، تایوان، آلمان، برزیل و فرانسه. در 2 سال گذشته، بازار واردات فولاد هند همراه با اجرایی شدن اقدامات حمایتی از صنعت فولاد داخل این کشور، دستخوش تغییراتی شد. از میان 10 کشور نام برده شده طی سال 2015 تا 2016، حجم واردات هند از 7 کشور کاهش داشت. بنا به بررسی‌های به عمل آمده، واردات هند از برزیل برای محصولات فولادی، بیشترین کاهش را همراه داشت که بیش از 46 درصد برآورد شد. این میزان برای ژاپن معادل 40.6 درصد، اندونزی حدود 29.2 درصد، روسیه 25 درصد و برای چین معادل 24.5 درصد گزارش شد. در مقابل، حجم صادرات فولاد از سوی کشورهای استرالیا، فرانسه و تایوان به سمت هند افزایش یافت. این رشد بین سال 2015 تا 2016 برای استرالیا بیش از 148 درصد، از سوی فرانسه 40.8 درصد و برای تایوان تنها 3.4 درصد برآورد شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family