• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: تخصیص ساختمان سابق بهداری فولاد مبارکه در شهرک صفائیه برای احداث آسایشگاه سالمندان؛ کاری ماندگار از فولاد مبارکه

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از فولاد، در این مراسم دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: فولاد مبارکه به موازات اقدامات خود در زمینۀ تولید اقتصادی و تلاش برای توسعۀ صنعت فولاد کشور، که این دو نیز چیزی غیر از خدمت به جامعه و مردم نیست، همواره به مسئولیتهای اجتماعی به مثابۀ یک امر مقدس پرداخته است. فولاد مبارکه بیش از ۳۵۰ هزار فرصت شغلی، به طور مستقیم و غیرمستقیم، در کشور ایجاد کرده است و مشغول به کار شدن این میزان نیروی انسانی میتواند از بروز بسیاری از ناهنجاریها و جرائم اجتماعی جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه هم اکنون اثربخشی فولاد مبارکه تا دورترین نقاط مرزی و یکی از محرومترین مناطق کشور، یعنی مرز افغانستان در منطقۀ سنگان خراسان گسترش یافته است، گفت: فولاد مبارکه برای تأمین مواد اولیۀ خود در منطقه سنگان، اقدام به سرمایه گذاری و راه اندازی دو کارخانۀ ۵ میلیون تنی کنستانتره و گندله سنگ آهن کرده است که به لطف خداوند، طی چند روز آینده، بخشی از این سرمایه گذاری با ایجاد فرصتهای شغلی و رونق اقتصادی برای جوانان نجیب آن منطقه به بهره برداری خواهد رسید.
سبحانی خاطرنشان کرد: هیچ لذتی بالاتر از این نیست که برای جوانانی که ممکن است به دام قاچاق یا اعتیاد گرفتار شوند، فرصت شغلی فراهم کنیم. جوانان نجیبی که به محض اینکه صاحب شغل میشوند، تشکیل خانواده میدهند و چند نفر دیگر را بر سر سفرۀ خود می نشانند و این فرایند، بزرگترین عبادت است.
وی خدمت به جامعه را توفیقی برای هر شخص دانست و افزود: اعتقاد شخصی بنده این است که در بحث مسئولیتهای اجتماعی، پیشگیری مقدم بر درمان است. اگر بر توسعۀ اقتصادی و صنعتی تأکید میکنیم، برای آن است که با ایجاد فرصتهای شغلی بیشتر، از تعداد بیکاران بکاهیم. با کار و تلاش میتوانیم با بیکاری، که منشأ بسیاری از بزه های اجتماعی است، مبارزه کنیم.
مدیرعامل فولاد مبارکه تصریح کرد: وقتی به آمار و دلایل گرفتاری برخی از هموطنان در زندانها توجه میکنیم، درمی یابیم ریشۀ بخش اعظمی از این گرفتاریها در فقر اقتصادی است؛ بنابراین، اگر کار، تولید و تلاش رونق یابد، آن وقت خواهیم دید که فقر اقتصادی، فرهنگی و ناهنجاریهای اجتماعی ریشه کن خواهد شد.
او در ادامۀ سخنان خود گفت: مسلما بهترین حالت برای هر خانواده این است که همۀ افراد آن خانواده، اعم از سالمندان و فرزندان، در کنار هم باشند و هیچ فرزندی والدین خود را گوشه نشین خانۀ سالمندان نکند؛ اما بعضا به دلیل مشکلات اقتصادی، محدودیت فضا در منازل مسکونی یا اقامت در خارج از کشور، فرزندان نمی توانند از پدر و مادر خود نگهداری کنند. وجود مراکز نگهداری از سالمندان به منظور حفظ شأن آنها اجتناب ناپذیر است.
مدیرعامل فولاد مبارکه توجه و مشارکت فولاد مبارکه در توسعۀ ورزش و اماکن ورزشی استان را یکی دیگر از رویکردهای این شرکت برای جلوگیری از توسعۀ بزهکاری در جامعه دانست و تصریح کرد: در فرهنگ و باورهای ما چنین آمده است که عقل سالم در بدن سالم است؛ بنابراین، فولاد مبارکه سرمایه گذاری در بخش ورزش را نیز به مثابۀ اقدامی پیشگیرانه از شکلگیری و رواج بزه و ناهنجاریهای اجتماعی در دستور کار خود قرار داده و در آن سرمایه گذاری کرده است.
دکتر سبحانی در بخش پایانی سخنان خود تخصیص ساختمان سابق بهداری صفائیه به احداث آسایشگاه سالمندان را کاری ماندگار از فولاد مبارکه دانست و ابراز امیدواری کرد که با استفاده از این بنا، که مساحت عرصۀ آن ۵۰۰۰ متر و مساحت زیربنای آن حدود ۲ هزار متر است، شرایطی فراهم شود که با همکاری مدیریت بهزیستی و سایر خیرین، سالمندان منطقه در فضایی آبرومند و عزتمندانه به زندگی خود ادامه دهند.
این امر بسیار ارزشمند است که مدیرعامل فولاد مبارکه احترام به بشریت و جامعه را مافوق بر فعالیتهای صنعتی و تکنولوژیکی خود میداند
در ادامۀ این مراسم، نمایندۀ مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در بخش نخست سخنان خود، از واگذاری ساختمان سابق بهداری فولاد مبارکه در شهرک صفائیه به ادارۀ کل بهزیستی استان به عنوان یک اقدام مقدس یادکرد و گفت: ازآنجاکه در قرآن کریم به تکریم سالمندان سفارش زیادی شده است، این امر موجبات خوشنودی هرچه بیشتر خداوند را در پی دارد.
مهندس سعیدی با تأکید بر اینکه شرکت فولاد همواره در راستای مسئولیتهای اجتماعی خود در کشور، به ویژه در منطقۀ مبارکه، اقدامات خوبی انجام داده است، تصریح کرد: این امر بسیار ارزشمند است که مدیرعامل این شرکت احترام به بشریت و جامعه را مافوق بر فعالیتهای صنعتی و تکنولوژیکی خود میداند و این باعث افتخار است. به یقین چنین اقداماتی باعث خیروبرکت بیشتر برای این شرکت و کارکنان آن خواهد بود.
وی ادامه داد: مسئولان نظام و مدیران صنایع باید امور خود را براساس نیازهای جامعه اولویت بندی کنند. این مهم است که در هر مقطع، برای اعتلای هرچه بیشتر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، نیازهای نظام، شناسایی و اولویت بندی شوند و دلسوزان کشور دربارۀ آنچه بیشتر موردنیاز کشور است و ممکن است بحران ایجاد کند، موارد لازم را پیش بینی کنند و در آن مسیر قدم بردارند.
نمایندۀ مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکلات عمدۀ کشور در شرایط کنونی، مشکلات فرهنگی-اجتماعی و اقتصادی است، افزود: برای حل مشکل و معضل بیکاری باید شغل ایجاد کنیم؛ از این رو، از مدیرعامل فولاد مبارکه و زیرمجموعه های این شرکت درخواست میکنیم با رعایت استانداردهای زیست محیطی، همچنان در توسعۀ صنعتی کشور با تلاش مضاعف نقش آفرینی کنند.
وی با تأکید بر اهمیت وجود مکانهایی مناسب برای نگهداری سالمندان ادامه داد: با توجه به مطالعات علمی و نیازسنجی انجام شده، آمارها نشان میدهد ۱۵ درصد جمعیت کشور در ۲۰ سال آینده سالمند خواهند بود؛ بنابراین، احداث چنین مکانهایی در همۀ استانهای کشور ضروری به نظر میرسد. امیدواریم با همت سازمان بهزیستی و همیاری سایر خیرین در این راه به نتایج مطلوبی برسیم.
سعیدی افزود: در قانون برنامۀ ششم تلاش شده است که قوانین حمایت از سالمندان، جدیتر بررسی شود؛ اما چون از پایه به این امر مهم توجه کافی نشده است، در مقطع کنونی از نقطۀ مطلوب فاصلۀ زیادی داریم؛ ازاینرو، از بخش خصوصی درخواست کردهایم تا با کمک ادارۀ بهزیستی اقدامات شایستهای برای سالمندان انجام دهد. ضمن اینکه با توسعۀ مراکز نگهداری از سالمندان، گام مفیدی در مسیر ایجاد اشتغال نیز برداشته خواهد شد.
نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنان خود از زحمات مدیریت و کارکنان فولاد مبارکه قدردانی کرد و گفت: یک کشور ایران داریم و یک فولاد مبارکه با برند جهانی. فولاد مبارکه برای همۀ ایرانیان باعث افتخار است. نباید فراموش کرد که صنایع بهاندازۀ خود توانستهاند در کشور اشتغال ایجاد کنند. همینکه صنعتی در این شرایط سخت اقتصادی دچار بحران نشود، مایۀ خوشحالی است. امیدواریم فولاد مبارکه و سایر صنایع با توسعۀ خود فرصتهای شغلی بیشتری ایجاد کنند.
فولاد مبارکه به موازات توسعۀ خطوط خود، بهخوبی به مسئولیتهای اجتماعی نیز توجه داشته و اقداماتی در این راستا انجام داده است.
در همین رابطه، حجت الاسلام محمدی، امام جمعۀ شهر مبارکه افزود: تکریم بزرگان در جامعه، درواقع ترویج بزرگی در آن جامعه است. سالمندان و بزرگان یک جامعه با انتقال عواطف انسانی و دانش و تجربۀ خود به جوانان، نقش مهمی در ارتقای جوامع بر عهده دارند. بهترین حالت این است که فرزندان بهگونهای رشد کنند و بزرگ شوند که هیچگاه والدین خود را به خانۀ سالمندان نسپرند؛ ولی ازآنجاکه این امر بعضا به دلایلی اجتنابناپذیر است، ضرورت دارد مکانهایی وجود داشته باشد تا در آنها از سالمندان عزیز بهخوبی نگهداری شود و این کار بزرگی است که فولاد مبارکه آن را انجام داده است.
وی ادامه داد: از آنجا که فولاد مبارکه در همجواری شهرستان مبارکه است، این شرکت بهموازات توسعۀ خطوط خود، بهخوبی به مسئولیتهای اجتماعی نیز توجه داشته و اقداماتی در این راستا انجام داده است. همانطور که چندی پیش نیز این شرکت با احداث پایگاه امدادرسانی در سهراهی مبارکه اقدام ارزشمند دیگری در راستای خدمترسانی به مردم جامعه انجام داد.
این اقدامات به کاهش آسیبهای اجتماعی در جامعه منجر میشود
در ادامۀ این مراسم، دکترصادقی، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان، واگذاری ساختمان سابق بهداری صفائیه را به ادارۀ بهزیستی، یکی از دهها کار ماندگار فولاد مبارکه دانست و تصریح کرد: اساسا فولاد مبارکه در سطح کشور، یک برند مسئولیت اجتماعی شناخته میشود.
وی در همین رابطه با اشاره به اقدامات فولاد مبارکه در مرکز توانبخشی شهید مدنی زرین شهر، دیزیچه و کمکهای این شرکت به حوزۀ کودکان بیسرپرست و خانههای کودک و نوجوان، افزود: در سنوات اخیر، با حضور دکتر سبحانی، مدیرعامل این شرکت، فعالیتهای بسیار خوبی در حوزههای فرهنگی و اجتماعی منطقه انجام شده است؛ تا جایی که فولاد مبارکه در بخشهایی از ورزش استان و همچنین از ورزش معلولان حمایت کرده است که این اقدامات به کاهش آسیبهای اجتماعی در جامعه منجر میشود.
صادقی اظهار کرد: ما با روند روبهرشد جمعیت سالمندان مواجه هستیم. بنا بر آمارهایی که اخیرا اعلام شده است، در حال حاضر فقط در استان اصفهان حدود ۴۵۰ هزار نفر سالمند زندگی میکنند و این روند به دلیل افزایش سطح امید به زندگی و سلامت جامعه، رو به افزایش است؛ بنابراین، اگر برای این امر برنامهریزی نکنیم، بدون تردید در آیندۀ بسیار نزدیک با مشکلات جدی در این بخش مواجه خواهیم شد.
وی با تأکید بر اینکه بدون شک بهترین مکان برای سالمندان کانون گرم خانواده است، تصریح کرد: به هیچ وجه هیچکس علاقهمند به اقامت سالمندان در خانۀ سالمندان نیست؛ اما به دلیل ضرورت جامعه، ادارۀ کل بهزیستی ایجاد فضایی مناسب برای این عزیزان را وظیفۀ خود میداند؛ زیرا در آموزههای دینی و باورهای فرهنگی ما نیز بر تکریم سالمندان تأکید فراوانی شده است. تا جایی که نبی مکرم اسلام(ص) در شأن سالمندان فرمودهاند: «سالمندان در بین خانواده ها و قوم خود مانند پیامبراناند در بین امت خویش.»
مدیرکل بهزیستی استان اصفهان ضمن قدردانی از دکتر سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه و سایر کارکنان این شرکت افزود: فولاد مبارکه برای کشور ایران، در سطح بینالمللی مایۀ افتخار است. این شرکت در کنار مسئولیت اقتصادی و صنعتی خویش بهخوبی به مسئولیت اجتماعی نیز توجه داشته و دارد.
این مقام مسئول در استان اصفهان با بیان اینکه بنا بر آمار موجود، هماکنون ۱۳ هزار و ۶۷۳ نفر از شهروندان شهرستان مبارکه بالای ۶۰ سال سن دارند، بر لزوم توجه بیشتر به خانۀ سالمندان تأکید کرد و ادامه داد: در کنار اقدام ستودنی فولاد مبارکه، شایسته است سایر خیرین شهرستان نیز با تأسیس مؤسسۀ خیریه و فرزانگان برای سالمندان، در راستای تکمیل و توسعۀ این مراکز و خدمترسانی هرچه بیشتر و بهتر به سالمندان گام بردارند.
مشـارکـت فــولاد مبــارکـه در زمیـــــــــنۀ مسئولیتهای اجتماعی به شکلی فزاینده گسترش یافته است
در همین خصوص، دکترسلطانی، معاون فرماندار شهرستان مبارکه نیز تصریح کرد: امروز برای منطقۀ مبارکه و شرکت فولاد مبارکه روز بزرگی بود. فولاد مبارکه امروز با واگذاری این بنای بزرگ کار بسیار ارزشمندی انجام داد و ما به همین دلیل از دکتر سبحانی، مدیرعامل این شرکت و سایر کارکنان آن تشکر و قدردانی می کنیم.
وی در نظر گرفتن این بنا برای تأسیس مرکز نگهداری از سالمندان را باقیات صالحات برای همۀ کارکنان و مدیران این شرکت، از ابتدا تاکنون، دانست و تأکید کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر شاهد بودهایم که مشارکت این شرکت در زمینۀ مسئولیتهای اجتماعی، به ویژه در بخش مشارکتهای مالی و فرهنگی - ورزشی، به شکل فزایندهای گسترش یافته است.
گفتنی است در پایان این مراسم توافقنامۀ واگذاری ساختمان سابق بهداری فولاد مبارکه در شهرک صفائیه به ادارۀ بهزیستی شهرستان مبارکه به امضای دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل فولاد مبارکه و دکترصادقی، مدیرکل بهزیستی استان اصفهان رسید.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family