• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: کارخانجات و بنگاه های اقتصادی نظیر فولاد مبارکه از سرمایه های ملی ایران اسلامی هستند

به گزارش ایلنا ؛ دکتر عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان مطلب فوق و با تاکید بر این که کشور ما بیش از هر زمان دیگر به توسعه صنایع و بنگاه های اقتصادی مولد و اشتغالزا نیازمند است در باره اهمیت و لزوم حمایت از این صنایع و مشخصا در خصوص فولاد مبارکه گفت: در پاسخ به شبهه مصرف آب بیش از تصور، توسط شرکت فولاد و سرزنش اصفهانی ها باید در نظر داشته باشیم؛

۱- فولاد مبارکه مربوط به استان اصفهان نیست و یکی از مهمترین " طرح های ملی"پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است.

۲- این شرکت جزء "منافع ملی" است .

۳- تولیداتش بی نظیر و مورد مصرف صنایعی نظیر خودرو سازی، لوازم خانگی، لوله ، سازه های فلزی و... است

۴- کارگاههای متعدد در سراسر کشور با مصرف ورق های فولادی فعال است.

۵- 30 درصد سهام فولاد مبارکه متعلق به بیش از ۴۰ میلیون ایرانی در قالب سهام عدالت است.

۶- در فولاد مبارکه با صرف هزینه ۳۰۰ میلیارد تومانی در احداث شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری در شهرستانهای مبارکه و لنجان 70 درصد نسبت به استانداردهای اولیه، کاهش مصرف آب انجام شده است و  مصرف آب در آن در مقایسه با آب مصرفی در حد یکی دو طرح توسعه باغات در حاشیه زاینده رود است.

۷- در این شرکت محصولاتی به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال تولید می شود و به طور مستقیم و غیر مستقیم برای نزدیک  به ۳۰۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است و تعداد کثیری از کارکنان آن از استان چهار محال بختیاری و از دیگر استان ها هستند. فولاد مبارکه با  ۳ کارخانه تولیدی بیش از ۱۰۰۰ نفر شاغل مستقیم در استان چهار محال بختیاری راه اندازی نموده است.

 وی در همین رابطه تصریح کرد: با توجه به مطالب یاد شده باید اذعان داشت: فولاد مبارکه مربوط به استان اصفهان نیست و یکی از مهمترین " طرح های ملی"پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است.

عابدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در زنجیره تولید فولاد مبارکه بیش از ۳۰۰۰ مشتری و ۳۰۰۰ تامین کننده حضور دارند، خاطر نشان کرد: این شرکت امروز نه تنها در کشور بلکه در خاورمیانه بزرگترین تولید کننده ورقهای فولادی است و تولیداتش بی نظیر و مورد مصرف صنایعی نظیر خودرو سازی، لوازم خانگی، خطوط انتقال آب و نفت و گاز، سازه های فلزی و بسیاری از صنایع دیگر است و اگر لطمه ببیند اثر منفی آن در کل کشور خسارت بار خواهد بود، لذا کارکرد آن امروزه باعث افتخار هر ایرانی است و منافع آن مربوط به کل کشور است.

این نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از  فولاد مبارکه به عنوان شرکتی که ۳۰ درصد سهام آن متعلق به بیش از ۴۰ میلیون ایرانی در قالب سهام عدالت است، یاد و اضافه کرد: این شرکت طی ۱۰ سال اخیر مهمترین منبع سود دهی این سهام بوده است. این در حالی است که علاوه بر این به سهامداران خود نیز سود قابل ملاحظه ای در اقصی نقاط کشور رسانده است و هر ساله چند صد میلیارد تومان تحت عنوان مالیات به خزانه کشور واریز می نماید؛ مبلغی که از کل بودجه تخصیصی به استان اصفهان بیشتر است! کدام رده از مسئولان کشوری حق دخالت در تغییر تخصیص آب به این مجتمع عظیم صنعتی را دارد با توجه به این که طرح ملی و عین اقتصاد مقاومتی است ؟! دور از انصاف خواهد بود اگر چشم از اقدامات انجام شده توسط این شرکت در کاهش مصرف آب بپوشیم. بازچرخانی چندین باره آب به نحوی که مصرف با کاهش حدود ۷۰ درصد نسبت به استانداردهای اولیه مواجه شده است. همچنین هزینه ۳۰۰ میلیارد تومانی در احداث شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری در شهرستانهای مبارکه و لنجان که علاوه بر بهبود بهداشت آبهای زیر زمینی، کاهش برداشت از آب رودخانه را در پی داشت و در جهت منافع سایر ذینفعان رودخانه بود. تاکید می شود که این بودجه به صورت معمول در طی سالها امکان تحقق از طریق منابع عمرانی نداشت و تنها از طریق مشارکت این کارخانه محقق شد. شاید این نکته جالب باشد که آب مصرفی فولاد مبارکه با تولید محصولاتی به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در سال و ایجاد اشتغال مستقیم و غیر مستقیمی نزدیک ۳۰۰ هزار نفر، در حد یکی دو طرح توسعه باغات در حاشیه زاینده است که امسال چون عدم تقاضا برای خرید محصول هلو در بازار وجود داشت جز خسارت و زیان عاید دیگری حاصل نشد.

وی در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشت: انتظار می رود به این صنعت ملی، نگاهی مهربان تری داشته باشیم و مسولان استان اصفهان مورد سرزنش چنین امری قرارنگیرند. امیدواریم همه ما با نگاه ملی، منافع ملی را حفظ نمائیم و به دور از شعار زدگی در رابطه با محیط زیست و ضمن رعایت نکات اساسی محیط زیست، منافع کشورمان را لحاظ کنیم .

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family