• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: هلدینگ بین‌المللی گرافتک (GrafTech)؛ تولیدکننده محصولات کربنی و گرافیتی قصد دارد تا سهام خود را در بازار به صورت عرضه اولیه (IPO) به میزان 907 میلیون دلار ارایه کند که این امر می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها شود. انتظار می‌رود مبلغ پیشنهادی در بازار سهام برای این هلدینگ بین 21 تا 24 دلار برای هر سهم باشد. GrafTech هدف‌گذاری خود را برای افزایش دارایی‌های خود از این اقدام تا 7.3 میلیارد دلار تعیین کرده است.

به گزارش «اخبار فلزات»،  روز چهارشنبه، 15 فروردین 1397 (4 آوریل 2018) هلدینگ تولیدکننده بین‌المللی الکترود گرافیتی گرافتک اعلام کرد که این شرکت در تلاش است تا 907 میلیون دلار از سهام خود را به صورت عرضه اولیه ارایه کند. پیش‌بینی تحلیل‌گران از ارزش پیشنهادی برای هر سهم، چیزی بین 21 دلار تا 24 دلار است، این مبلغ با تعداد 37.8 میلیون سهم در نظر گرفته شده است. شرکت GrafTech که قصد دارد در بورس اوراق بهادار نیویورک (New York Stock Exchange) تحت نماد EAF، سهام خود را عرضه کند، تا 7.3 میلیارد دلار افزایش دارایی‌های خود را از این محل در دستور کار خود قرار داده است. از آنجایی که عرضه اولیه سهام معمولا برای ارایه سهام‌های جدید به‌کار می‌رود، این کار تقاضا برای سهام‌های قبلی را کاهش می‌دهد در حالی‌که عرضه کل سهام در بازار افزایش یافته است، معمولا این وضعیت منجر به کاهش ارزش سهام می‌شود.

 گرافتک که در ایالت اوهایو قرار دارد توسط شرکت مدیریت دارایی بروکفیلد (Brookfield Asset Management) در سال 2015 با سرمایه‌‌ای در حدود 855 میلیون دلار خریداری شده است؛ پس از خریداری شدن شرکت گرافتک توسط بروکفیلد، میانگین ارزش قراردادها به بیش از 2 برابر رسید. این در حالی است که در آن زمان، قیمت‌های جهانی فولاد به دلیل شرایط بازار صادراتی چین تحت فشار قرار گرفته بود.

چنان که در گزارش «بازار جهانی الکترودهای گرافیتی» گفته شد، قیمت الکترود گرافیتی در سال 2017 به دلیل تقاضای بسیار زیاد و کمبود عرضه روند صعودی شدیدی را تجربه کرده است. شایان ذکر است که چیزی حدود 20 درصد از ظرفیت تولید الکترود گرافیت در خارج از چین در سال 2014 و پس از آن بسته و منجر به افزایش سرسام‌آور قیمت‌های جهانی این کالا شد. قیمت این الکترودها از کمتر از 5 هزار دلار در سال‌های قبل از 2016 به حدود 35 هزار دلار در سال 2017 افزایش یافت، یعنی چیزی حدود 7 برابر رشد کرد، هر چند با پایان یافتن سال 2017 قیمت جهانی الکترود گرافیتی نیز کاهش یافت. به‌طوری که قیمت الکترود گرافیتی در بازار چین از 16 هزار دلار به نزدیک 10 هزار دلار رسید. این کاهش قیمت در بازار این محصول در چین در حالی است که قیمت این الکترودها از ماه جولای تا اواخر اکتبر سال 2017 بیش از 16 هزار دلار بود. نمودار 1 قیمت جهانی الکترود گرافیتی را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد. 

شرکت GrafTech در نظر دارد تا ظرفیت تولید خود را تا 21 درصد افزایش دهد و تا پایان سال 2018 به 202 هزار تن برساند که این تصمیم در نتیجه بهبود در وضعیت بازار و قیمت‌های جهانی آن است. افزایش دارایی‌های این شرکت، به‌واسطه عرضه بخشی از سهام خود در بورس اوراق بهادار نیویورک، می‌تواند حامی مهمی در توسعه ظرفیت این شرکت باشد. مجموع ظرفیت جهانی تولید الکترود گرافیتی در خارج از چین تقریبا 800 هزار تن است. محصولات الکترود گرافیتی تولید شده توسط شرکت GrafTech برای ذوب قراضه در کوره‌های قوس الکتریکی برای تولید فولاد استفاده می‌شود. دارایی‌های تولیدی این شرکت در کشورهای فرانسه، اسپانیا، مکزیک و آمریکا مستقر شده است. 

                                                       

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family