• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: هلدینگ بین‌المللی گرافتک (GrafTech)؛ تولیدکننده محصولات کربنی و گرافیتی قصد دارد تا سهام خود را در بازار به صورت عرضه اولیه (IPO) به میزان 907 میلیون دلار ارایه کند که این امر می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها شود. انتظار می‌رود مبلغ پیشنهادی در بازار سهام برای این هلدینگ بین 21 تا 24 دلار برای هر سهم باشد. GrafTech هدف‌گذاری خود را برای افزایش دارایی‌های خود از این اقدام تا 7.3 میلیارد دلار تعیین کرده است.

به گزارش «اخبار فلزات»،  روز چهارشنبه، 15 فروردین 1397 (4 آوریل 2018) هلدینگ تولیدکننده بین‌المللی الکترود گرافیتی گرافتک اعلام کرد که این شرکت در تلاش است تا 907 میلیون دلار از سهام خود را به صورت عرضه اولیه ارایه کند. پیش‌بینی تحلیل‌گران از ارزش پیشنهادی برای هر سهم، چیزی بین 21 دلار تا 24 دلار است، این مبلغ با تعداد 37.8 میلیون سهم در نظر گرفته شده است. شرکت GrafTech که قصد دارد در بورس اوراق بهادار نیویورک (New York Stock Exchange) تحت نماد EAF، سهام خود را عرضه کند، تا 7.3 میلیارد دلار افزایش دارایی‌های خود را از این محل در دستور کار خود قرار داده است. از آنجایی که عرضه اولیه سهام معمولا برای ارایه سهام‌های جدید به‌کار می‌رود، این کار تقاضا برای سهام‌های قبلی را کاهش می‌دهد در حالی‌که عرضه کل سهام در بازار افزایش یافته است، معمولا این وضعیت منجر به کاهش ارزش سهام می‌شود.

 گرافتک که در ایالت اوهایو قرار دارد توسط شرکت مدیریت دارایی بروکفیلد (Brookfield Asset Management) در سال 2015 با سرمایه‌‌ای در حدود 855 میلیون دلار خریداری شده است؛ پس از خریداری شدن شرکت گرافتک توسط بروکفیلد، میانگین ارزش قراردادها به بیش از 2 برابر رسید. این در حالی است که در آن زمان، قیمت‌های جهانی فولاد به دلیل شرایط بازار صادراتی چین تحت فشار قرار گرفته بود.

چنان که در گزارش «بازار جهانی الکترودهای گرافیتی» گفته شد، قیمت الکترود گرافیتی در سال 2017 به دلیل تقاضای بسیار زیاد و کمبود عرضه روند صعودی شدیدی را تجربه کرده است. شایان ذکر است که چیزی حدود 20 درصد از ظرفیت تولید الکترود گرافیت در خارج از چین در سال 2014 و پس از آن بسته و منجر به افزایش سرسام‌آور قیمت‌های جهانی این کالا شد. قیمت این الکترودها از کمتر از 5 هزار دلار در سال‌های قبل از 2016 به حدود 35 هزار دلار در سال 2017 افزایش یافت، یعنی چیزی حدود 7 برابر رشد کرد، هر چند با پایان یافتن سال 2017 قیمت جهانی الکترود گرافیتی نیز کاهش یافت. به‌طوری که قیمت الکترود گرافیتی در بازار چین از 16 هزار دلار به نزدیک 10 هزار دلار رسید. این کاهش قیمت در بازار این محصول در چین در حالی است که قیمت این الکترودها از ماه جولای تا اواخر اکتبر سال 2017 بیش از 16 هزار دلار بود. نمودار 1 قیمت جهانی الکترود گرافیتی را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد. 

شرکت GrafTech در نظر دارد تا ظرفیت تولید خود را تا 21 درصد افزایش دهد و تا پایان سال 2018 به 202 هزار تن برساند که این تصمیم در نتیجه بهبود در وضعیت بازار و قیمت‌های جهانی آن است. افزایش دارایی‌های این شرکت، به‌واسطه عرضه بخشی از سهام خود در بورس اوراق بهادار نیویورک، می‌تواند حامی مهمی در توسعه ظرفیت این شرکت باشد. مجموع ظرفیت جهانی تولید الکترود گرافیتی در خارج از چین تقریبا 800 هزار تن است. محصولات الکترود گرافیتی تولید شده توسط شرکت GrafTech برای ذوب قراضه در کوره‌های قوس الکتریکی برای تولید فولاد استفاده می‌شود. دارایی‌های تولیدی این شرکت در کشورهای فرانسه، اسپانیا، مکزیک و آمریکا مستقر شده است. 

                                                       

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family