• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: هلدینگ بین‌المللی گرافتک (GrafTech)؛ تولیدکننده محصولات کربنی و گرافیتی قصد دارد تا سهام خود را در بازار به صورت عرضه اولیه (IPO) به میزان 907 میلیون دلار ارایه کند که این امر می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها شود. انتظار می‌رود مبلغ پیشنهادی در بازار سهام برای این هلدینگ بین 21 تا 24 دلار برای هر سهم باشد. GrafTech هدف‌گذاری خود را برای افزایش دارایی‌های خود از این اقدام تا 7.3 میلیارد دلار تعیین کرده است.

به گزارش «اخبار فلزات»،  روز چهارشنبه، 15 فروردین 1397 (4 آوریل 2018) هلدینگ تولیدکننده بین‌المللی الکترود گرافیتی گرافتک اعلام کرد که این شرکت در تلاش است تا 907 میلیون دلار از سهام خود را به صورت عرضه اولیه ارایه کند. پیش‌بینی تحلیل‌گران از ارزش پیشنهادی برای هر سهم، چیزی بین 21 دلار تا 24 دلار است، این مبلغ با تعداد 37.8 میلیون سهم در نظر گرفته شده است. شرکت GrafTech که قصد دارد در بورس اوراق بهادار نیویورک (New York Stock Exchange) تحت نماد EAF، سهام خود را عرضه کند، تا 7.3 میلیارد دلار افزایش دارایی‌های خود را از این محل در دستور کار خود قرار داده است. از آنجایی که عرضه اولیه سهام معمولا برای ارایه سهام‌های جدید به‌کار می‌رود، این کار تقاضا برای سهام‌های قبلی را کاهش می‌دهد در حالی‌که عرضه کل سهام در بازار افزایش یافته است، معمولا این وضعیت منجر به کاهش ارزش سهام می‌شود.

 گرافتک که در ایالت اوهایو قرار دارد توسط شرکت مدیریت دارایی بروکفیلد (Brookfield Asset Management) در سال 2015 با سرمایه‌‌ای در حدود 855 میلیون دلار خریداری شده است؛ پس از خریداری شدن شرکت گرافتک توسط بروکفیلد، میانگین ارزش قراردادها به بیش از 2 برابر رسید. این در حالی است که در آن زمان، قیمت‌های جهانی فولاد به دلیل شرایط بازار صادراتی چین تحت فشار قرار گرفته بود.

چنان که در گزارش «بازار جهانی الکترودهای گرافیتی» گفته شد، قیمت الکترود گرافیتی در سال 2017 به دلیل تقاضای بسیار زیاد و کمبود عرضه روند صعودی شدیدی را تجربه کرده است. شایان ذکر است که چیزی حدود 20 درصد از ظرفیت تولید الکترود گرافیت در خارج از چین در سال 2014 و پس از آن بسته و منجر به افزایش سرسام‌آور قیمت‌های جهانی این کالا شد. قیمت این الکترودها از کمتر از 5 هزار دلار در سال‌های قبل از 2016 به حدود 35 هزار دلار در سال 2017 افزایش یافت، یعنی چیزی حدود 7 برابر رشد کرد، هر چند با پایان یافتن سال 2017 قیمت جهانی الکترود گرافیتی نیز کاهش یافت. به‌طوری که قیمت الکترود گرافیتی در بازار چین از 16 هزار دلار به نزدیک 10 هزار دلار رسید. این کاهش قیمت در بازار این محصول در چین در حالی است که قیمت این الکترودها از ماه جولای تا اواخر اکتبر سال 2017 بیش از 16 هزار دلار بود. نمودار 1 قیمت جهانی الکترود گرافیتی را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد. 

شرکت GrafTech در نظر دارد تا ظرفیت تولید خود را تا 21 درصد افزایش دهد و تا پایان سال 2018 به 202 هزار تن برساند که این تصمیم در نتیجه بهبود در وضعیت بازار و قیمت‌های جهانی آن است. افزایش دارایی‌های این شرکت، به‌واسطه عرضه بخشی از سهام خود در بورس اوراق بهادار نیویورک، می‌تواند حامی مهمی در توسعه ظرفیت این شرکت باشد. مجموع ظرفیت جهانی تولید الکترود گرافیتی در خارج از چین تقریبا 800 هزار تن است. محصولات الکترود گرافیتی تولید شده توسط شرکت GrafTech برای ذوب قراضه در کوره‌های قوس الکتریکی برای تولید فولاد استفاده می‌شود. دارایی‌های تولیدی این شرکت در کشورهای فرانسه، اسپانیا، مکزیک و آمریکا مستقر شده است. 

                                                       

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family