• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: دکتر سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در جریان بازدید از پروژه‌های مرتبط با شبکۀ جمع آوری و تصفیۀ پساب شهری شهرهای همجوار شرکت و پروژه‌های تصفیه و بازچرخانی پساب صنعتی بر تسریع و تکمیل فازهای پایانی و بهره‌برداری کامل و هرچه سریعتر پروژه‌های مذکور تأکید کرد. وی درخصوص اهمیت این موضوع تصریح کرد: استفادۀ بهینه از منابع انرژی و به ویژه آب از ابتدای بهره‌برداری در دستور کار فولاد مبارکه قرار گرفته و از اهداف استراتژیک و اساسی شرکت بوده است؛ از این‌رو باید در این راستا همواره با اجرای پروژه‌های متعدد راهکارهای مناسبی برای کاهش مصرف هرچه بیشتر ارائه و اجرا کنیم.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، در این بازدید مهندس استکی مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات گزارشی از روند پیشرفت طرحهای در دست اجرا ارائه نمود. در ادامه این بازدید، عباس اکبری مدیر ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه نیز با ارائۀ گزارشی از روند پیشرفت اجرای این پروژه‌ها از کاهش مصرف آب شرکت خبر داد و گفت: با سرمایه گذاری‌های عظیم انجام شده و در دست انجام در این زمینه که بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان است و همچنین با شروع بهره برداری از قسمتی از این پروژه‌ها، مصرف ویژۀ آب صنعتی شرکت کاهش قابل توجهی داشته و از ۴/۴ مترمکعب در هر تن تولید کلاف نورد گرم در سال ۱۳۹۶ به ۳/۶مترمکعب در سال ۹۷ رسیده است که در مقایسه با سایر شرکتهای فولادسازی نوعی رکورد به شمار می آید.
وی با تأکید بر اینکه با بهره‌برداری از فازهای نهایی پروژه‌های مذکور میزان مصرف، کاهش چشمگیرتری خواهد داشت گفت: طراحی و اجرای این پروژه‌ها از سالها قبل از سوی فولاد مبارکه نشانگر دوراندیشی مدیریت شرکت در جهت ایجاد شرایط تولید پایدار است.
مدیر ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه با اشاره به پروژه‌های انجام شده و در دست اقدام مرتبط با موضوع آب در فولاد مبارکه گفت: این پروژه‌ها در فولاد مبارکه به سه دسته تقسیم می‌شوند. دستۀ اول پروژه‌های تأمین آب است که مهمترین آنها جمع‌آوری و تصفیۀ پساب شهرهای اطراف و استفاده به عنوان آب صنعتی موردنیاز شرکت است. این پروژه‌ها با سرمایه گذاری بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان در مراحل پایانی خود قرار دارد؛ به گونه‌ای که انتقال و تصفیۀ پسابهای شهر مبارکه و صفائیه انجام شده و انتقال پساب شهرهای زرین شهر و ورنامخواست نیز طی یک ماه آینده تکمیل میشود و با تکمیل شبکۀ جمع آوری داخل شهرها و اتصال مشترکین طی یک سال آینده و رسیدن به ظرفیت نهایی طرح، حدود ۳۰ درصد آب موردنیاز شرکت از این طریق تأمین خواهد شد.
اکبری در همین خصوص خاطرنشان کرد: اجرای پروژۀ جمع آوری پسابهای شهری شهرهای همجوار شرکت علاوه بر اینکه آب باطله را به آب قابل استفاده در صنعت مبدل می کند، شرایط منطقه را نیز از منظر بهداشتی و محیط زیستی ارتقا می دهد.
مدیر ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه در توضیح دستۀ دوم گفت: این بخش مربوط به پروژه‌های تصفیه و بازچرخانی است که مهمترین آنها پروژۀ توسعۀ ظرفیت تصفیه خانۀ پساب صنعتی است که در آستانۀ راه اندازی قرار دارد. پروژۀ اسمُز معکوس (RO) سه هزار مترمکعبی که فاز اول آن راه اندازی شده و فاز دوم آن نیز در حال راه اندازی است، از این دسته‌اند. همچنین پروژۀ RO تکمیلی ۹۰۰ مترمکعبی، استخرهای ذخیرۀ پنجاه‌هزار مترمکعبی و خطوط انتقال مربوطه، استخر ذخیرۀ آب ریجکت RO و خط انتقال آب ریجکت جهت خنک کاری سرباره و آبگیر و پمپ خانۀ منبع ذخیره از دیگر پروژه‌هایی است که با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان انجام شده یا در حال تکمیل است. این پروژه‌ها نقش مهمی در کاهش مصرف و تأمین آب صنعتی موردنیاز شرکت دارد؛ به گونه‌ای که با تکمیل آنها، حدود ۲۰ درصد از آب صنعتی موردنیاز شرکت از این طریق تأمین می شود.
وی سومین دسته از پروژه‌های مرتبط با کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه را مربوط به طرح‌های کاهش مصرف آب در فرایندهای تولید دانست و در این خصوص گفت: پروژه‌ها و اقدامات بزرگ و کوچک متعددی با همکاری واحدهای تولیدی شرکت و ناحیۀ انرژی و سیالات تعریف و اجرایی شده که نتیجۀ آنها نیز کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب صنعتی در واحدهای تولیدی شرکت طی دو ماه اخیر است.
اکبری خاطرنشان کرد: با راه اندازی و تکمیل تمام فازهای مجموعۀ پروژه‌های فوق درمجموع به میزان ۵۰ درصد از آب خام موردنیاز شرکت تأمین خواهد شد که در نوع خود بی نظیر است و برگ زرین دیگری بر کارنامۀ افتخارات فولاد مبارکه خواهد افزود.
وی در پایان از حمایتهای مدیرعامل، معاونان و کارکنان ناحیۀ انرژی و سیالات و واحد اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات که در انجام پروژه‌های مذکور تلاش کردند و همچنین از مسئولیت پذیری تمامی کارکنان شرکت در راستای کاهش مصارف آب تشکر و قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد طی ماه‌های آینده با اتمام کلیۀ پروژه‌ها، وضعیت کاهش مصرف آب در شرکت به شرایط بسیار بهتری برسد.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family