• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: دکتر سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در جریان بازدید از پروژه‌های مرتبط با شبکۀ جمع آوری و تصفیۀ پساب شهری شهرهای همجوار شرکت و پروژه‌های تصفیه و بازچرخانی پساب صنعتی بر تسریع و تکمیل فازهای پایانی و بهره‌برداری کامل و هرچه سریعتر پروژه‌های مذکور تأکید کرد. وی درخصوص اهمیت این موضوع تصریح کرد: استفادۀ بهینه از منابع انرژی و به ویژه آب از ابتدای بهره‌برداری در دستور کار فولاد مبارکه قرار گرفته و از اهداف استراتژیک و اساسی شرکت بوده است؛ از این‌رو باید در این راستا همواره با اجرای پروژه‌های متعدد راهکارهای مناسبی برای کاهش مصرف هرچه بیشتر ارائه و اجرا کنیم.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از شرکت فولاد مبارکه اصفهان، در این بازدید مهندس استکی مدیر اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات گزارشی از روند پیشرفت طرحهای در دست اجرا ارائه نمود. در ادامه این بازدید، عباس اکبری مدیر ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه نیز با ارائۀ گزارشی از روند پیشرفت اجرای این پروژه‌ها از کاهش مصرف آب شرکت خبر داد و گفت: با سرمایه گذاری‌های عظیم انجام شده و در دست انجام در این زمینه که بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان است و همچنین با شروع بهره برداری از قسمتی از این پروژه‌ها، مصرف ویژۀ آب صنعتی شرکت کاهش قابل توجهی داشته و از ۴/۴ مترمکعب در هر تن تولید کلاف نورد گرم در سال ۱۳۹۶ به ۳/۶مترمکعب در سال ۹۷ رسیده است که در مقایسه با سایر شرکتهای فولادسازی نوعی رکورد به شمار می آید.
وی با تأکید بر اینکه با بهره‌برداری از فازهای نهایی پروژه‌های مذکور میزان مصرف، کاهش چشمگیرتری خواهد داشت گفت: طراحی و اجرای این پروژه‌ها از سالها قبل از سوی فولاد مبارکه نشانگر دوراندیشی مدیریت شرکت در جهت ایجاد شرایط تولید پایدار است.
مدیر ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه با اشاره به پروژه‌های انجام شده و در دست اقدام مرتبط با موضوع آب در فولاد مبارکه گفت: این پروژه‌ها در فولاد مبارکه به سه دسته تقسیم می‌شوند. دستۀ اول پروژه‌های تأمین آب است که مهمترین آنها جمع‌آوری و تصفیۀ پساب شهرهای اطراف و استفاده به عنوان آب صنعتی موردنیاز شرکت است. این پروژه‌ها با سرمایه گذاری بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان در مراحل پایانی خود قرار دارد؛ به گونه‌ای که انتقال و تصفیۀ پسابهای شهر مبارکه و صفائیه انجام شده و انتقال پساب شهرهای زرین شهر و ورنامخواست نیز طی یک ماه آینده تکمیل میشود و با تکمیل شبکۀ جمع آوری داخل شهرها و اتصال مشترکین طی یک سال آینده و رسیدن به ظرفیت نهایی طرح، حدود ۳۰ درصد آب موردنیاز شرکت از این طریق تأمین خواهد شد.
اکبری در همین خصوص خاطرنشان کرد: اجرای پروژۀ جمع آوری پسابهای شهری شهرهای همجوار شرکت علاوه بر اینکه آب باطله را به آب قابل استفاده در صنعت مبدل می کند، شرایط منطقه را نیز از منظر بهداشتی و محیط زیستی ارتقا می دهد.
مدیر ناحیۀ انرژی و سیالات فولاد مبارکه در توضیح دستۀ دوم گفت: این بخش مربوط به پروژه‌های تصفیه و بازچرخانی است که مهمترین آنها پروژۀ توسعۀ ظرفیت تصفیه خانۀ پساب صنعتی است که در آستانۀ راه اندازی قرار دارد. پروژۀ اسمُز معکوس (RO) سه هزار مترمکعبی که فاز اول آن راه اندازی شده و فاز دوم آن نیز در حال راه اندازی است، از این دسته‌اند. همچنین پروژۀ RO تکمیلی ۹۰۰ مترمکعبی، استخرهای ذخیرۀ پنجاه‌هزار مترمکعبی و خطوط انتقال مربوطه، استخر ذخیرۀ آب ریجکت RO و خط انتقال آب ریجکت جهت خنک کاری سرباره و آبگیر و پمپ خانۀ منبع ذخیره از دیگر پروژه‌هایی است که با سرمایه گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان انجام شده یا در حال تکمیل است. این پروژه‌ها نقش مهمی در کاهش مصرف و تأمین آب صنعتی موردنیاز شرکت دارد؛ به گونه‌ای که با تکمیل آنها، حدود ۲۰ درصد از آب صنعتی موردنیاز شرکت از این طریق تأمین می شود.
وی سومین دسته از پروژه‌های مرتبط با کاهش مصرف آب در فولاد مبارکه را مربوط به طرح‌های کاهش مصرف آب در فرایندهای تولید دانست و در این خصوص گفت: پروژه‌ها و اقدامات بزرگ و کوچک متعددی با همکاری واحدهای تولیدی شرکت و ناحیۀ انرژی و سیالات تعریف و اجرایی شده که نتیجۀ آنها نیز کاهش ۱۰ درصدی مصرف آب صنعتی در واحدهای تولیدی شرکت طی دو ماه اخیر است.
اکبری خاطرنشان کرد: با راه اندازی و تکمیل تمام فازهای مجموعۀ پروژه‌های فوق درمجموع به میزان ۵۰ درصد از آب خام موردنیاز شرکت تأمین خواهد شد که در نوع خود بی نظیر است و برگ زرین دیگری بر کارنامۀ افتخارات فولاد مبارکه خواهد افزود.
وی در پایان از حمایتهای مدیرعامل، معاونان و کارکنان ناحیۀ انرژی و سیالات و واحد اجرای پروژه‌های انرژی و سیالات که در انجام پروژه‌های مذکور تلاش کردند و همچنین از مسئولیت پذیری تمامی کارکنان شرکت در راستای کاهش مصارف آب تشکر و قدردانی نمود و اظهار امیدواری کرد طی ماه‌های آینده با اتمام کلیۀ پروژه‌ها، وضعیت کاهش مصرف آب در شرکت به شرایط بسیار بهتری برسد.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family