• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مهم‌ترین کاربرد لوله‌های بدون درز، در صنعت نفت و گاز است. در سال‌های گذشته روند تجارت جهانی این محصول به‌طور مستقیم به قیمت نفت وابسته بوده است. خاورمیانه به‌دلیل نفت‌خیز بودن از مهم‌ترین مناطق تجارت این محصول در دنیا است؛ به گزارش فلزات آنلاین طی سال 2016 بیش از 30 درصد از صادرات این محصول در دنیا به مقصد خاورمیانه بارگیری شد. در عین حال، عربستان بزرگ‌ترین صادرکننده منطقه برای این محصول بود.

به گزارش اخبار فلزات، خاورمیانه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مصرف لوله‌های فولادی بدون درز مورد استفاده در صنعت نفت در دنیا، سهم قابل توجهی از تولید و صادرات این محصول ندارد. در نمودار شماره 1 سهم صادرات خاورمیانه از کل تجارت جهانی محصول مورد نظر از سال 2010 تا 2016 نشان داده شده است. در طی بازه سال‌های 2010 تا 2017 خاورمیانه به‌طور میانگین فقط 4 درصد از تجارت دنیا را انجام داده است که حدود 70 درصد آن نیز توسط کشور عربستان صورت گرفته است.

                                   

نمودار شماره 2 کشورهای صادرکننده این محصول را در خاورمیانه نشان می‌دهد. کشور عربستان اصلی‌ترین صادرکننده لوله‌های بدون درز صنعت نفت و گاز در منطقه است که به‌طور میانگین در بازه سال‌های 2010 تا 2016 سالانه 111 هزار تن لوله‌ بدون درز صنعت نفت و گاز را صادر کرده است. امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا در سال 2016 اصلی‌ترین خریداران این محصول از عربستان صعودی بودند. ایالات متحده طی سال‌های 2010 تا 2016 مشتری اصلی لوله‌های بدون درز عربستان سعودی بود و به‌طور میانگین سالانه 64 درصد از صادرات این محصول عربستان به ایالات متحده آمریکا انجام شده است.

                                  

ایران در سال 2016 که با تولید بیش از 4 میلیون بشکه نفت خام در روز رتبه چهارم دنیا را از این منظر قرار داشت، ولی برای تأمین لوله‌های بدون درز مورد نیاز در این صنعت عموما وابسته به واردات بوده است. در سال 2016 ایران 188 هزار و 414 تن لوله بدون درز مورد نیاز صنعت نفت و گاز خود را از طریق واردات تأمین کرد. فقط 2 تولیدکننده برای تولید این محصول در ایران فعال هستند؛ شرکت ساخت و تولید لوله‌های فولادی بدون درز گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز و شرکت لوله گستر اسفراین در خراسان جنوبی. این 2 شرکت در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای در تولید و فروش خود مواجه هستند و البته این 2 تولیدکننده نیز با حجم تولید محدود (زیر 50 هزار تن در سال) پاسخگوی تقاضای میانگین سالانه بیش از 100 هزار تنی صنعت نفت و گاز ایران نیستند.

به‌نظر می‌رسد بازار لوله‌های بدون درز خاورمیانه به‌دلیل اتفاقات پیش‌رو، در سال‌های آینده دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد؛ زیرا نیاز ثابت این منطقه به انواع لوله‌ها، این منطقه را برای سرمایه‌گذاران در این بخش جذاب کرده است. هم اکنون 4 کمپانی چند ملیتی از آلمان، جمهوری چک و هند طرح‌هایی را برای تولید این لوله‌ها در عربستان صعودی برنامه‌ریزی کرده‌اند. همچنین از آنجایی که در سال‌های اخیر عمده واردات منطقه از مبدأ چین بود و به‌دلایل مشکلات ناشی از دامپینگ و در عین حال پایین بودن کیفیت لوله‌های چینی شورای همکاری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس (GCC) اعلام کرد که از دسامبر 2017 بر واردات لوله‌های بدون درز از مبدأ چین تعرفه‌های 30 تا 103 درصدی اعمال خواهد کرد.

برای مطالعه بخش‌های قبلی این گزارش کلیک کنید.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family