• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: دهمین نمایشگاه متالورژی، فولاد و ریخته گری در اصفهان با حضور دکتر کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، دکتر سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه و مهندس یزدی‌زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن آغاز به کار کرد.

دکتر کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه گفت: تصمیم گیری های دولتی به گونه ای نباشد که به صادرات کشور در شرایط کنونی لطمه بخورد. وی در ادامه افزود: آینده کشور در گرو شفافیت و مبارزه با فساد است. یکی از اساسی ترین محورهای سلامت اقتصادی، توسعه و مبارزه با فساد، رسانه ها و مطبوعات آزاد هستند. دکتر کرباسیان در ادامه افزود: این مراسم فرصت مغتنمی جهت تبریک روز خبرنگار به فعالان این حوزه است.

نزدیک به ۶۰ درصد فولاد کشور در اصفهان تولید می شود و این افتخاری برای استان است. صنعت فولاد در بحران فعلی کشور و با وجود تصویب ارز ۴۲۰۰ تومانی برای فروش و تخصیص ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما حمایت ویژه ای از دولت به عمل آورد که قابل تقدیر است.

باعث افتخار است که دولت محترم به نقدهایی که به سیاست ارزی وارد بود، توجه کرد و اجرای اصلاحات اساسی در سیستم ارزی را در دستور کار خود قرار داده است. در سال ۹۲، زنجیره فولاد با عدم توازنی جدی همراه بود. در آن سال، کشور ما واردکننده گندله بود.

اکنون ما به صادرکننده قوی در حوزه فولاد و آهن اسفنجی تبدیل شده ایم. در موقعیت کنونی کشور، صادرات باید اولویت باشد. بنابراین تصمیمات دولتی نباید با هیجان همراه باشد تا لطمه ای به صادرات وارد نشود. صادرات زنجیره فولاد در ۴ ماه نخست امسال برای شرکت های بزرگ کشور، حدود ۸ میلیون تن گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افرایش یافته است. رشد صادرات در حوزه صنایع معدنی و فلزی، به ویژه در شرایطی که صادرات نفت کشور با مشکل مواجه شود، بسیار حائز اهمیت است. در شرایط کنونی که کشور با مشکلات متعددی مواجه است، نباید اجازه دهیم که تحریم ها، ما را از سرمایه گذاری های جدید، غافل کند.

 اصفهان، پایتخت فولاد کشور 

دکتر سبحانی مدیرعامل فولاد مبارکه به ارائه گزارشی از عملکرد این شرکت پرداخت: ۸۵ درصد نیاز صنعت فولاد در شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بومی سازی شده است. در طول سالیان گذشته، تحریم، فراز و نشیب های متعددی را در مسیر فعالان صنعت فولاد کشور قرار داد.اما نتیجه آن، خودکفایی این صنعت بود.

وی افزود: فولاد مبارکه به عنوان بزرگ ترین فولادساز کشور، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، بومی سازی در همه زمینه ها را مورد توجه قرار داده است. این شرکت در حال حاضر ۸۵ درصد نیاز خود را بومی سازی کرده است. اکنون در فشار تحریم های جدید در پی آن است تا مابقی نیاز این صنعت را در داخل کشور تامین کند. همچنین کارخانه تولید الکترود گرافیتی این مجموعه تا ۱.۵ سال آینده در اردکان به مدار تولید وارد خواهد شد و این نیاز نیز مرتفع می شود.

  ریل تولیدی در ذوب آهن مطابق استانداردهای روز اروپا است

در ادامه مهندس یزدی زاده، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان به ارئه گزارش کوتاهی از عملکرد این شرکت پرداخت. ریل تولید شده توسط این شرکت با استانداردهای روز اروپا مطابقت دارد، این شرکت در حال حاضر، محدودیتی برای تولید ریل ملی ندارد. 3 هزار تن ریل مطابق درخواست راه آهن تولید و به این شرکت تحویل داده شده و این شرکت قراردادی همکاری خود را با شهرداری اصفهان با هدف تولید خطوط ریل مترو منعقد کرده است.

وی افزود: ذوب آهن، نخستین واحد صنعتی کشور است که موفق به دریافت گواهینامه صادرات به کشورهای اروپایی "کرز" شد. در این مجموعه، حدود ۱۴ هزار نفر به صورت مستقیم فعالیت می کنند. در این مجموعه تلاش شده تا مصرف آب  به حداقل کاهش یابد. در حال حاضر مصرف آب برای تولید هر کیلوگرم محصول این شرکت به طور متوسط به ۷ لیتر به ازای هر کیلوگرم محصول رسیده است. این شرکت برنامه دارد تا مصرف آب میانگین به ۵ لیتر کاهش یابد. ذوب آهن به دلیل محدودیت منابع آب، اجرای طرح های توسعه شرکت را در حاشیه خلیج فارس مورد مطالعه قرار داده است.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family