• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: لوله‌های بدون‌درز و پروفیل‌های توخالی بدون درز (با سطح مقطع غیر دایره‌ای) علاوه بر استفاده سنتی در صنایع نفت و گاز، در ساخت جرثقیل‌ها و ماشین‌آلات سنگین به‌طور فزاینده‌ای کاربرد دارد. به گزارش فلزات آنلاین حجم تجارت جهانی پروفیل‌های بدون درز، به‌طور میانگین (طی سال‌های 2017- 2010) سالانه 955 هزار تن بود و عمده تولید آن همانند لوله‌های بدون درز توسط کشورهای توسعه یافته و صنعتی صورت می‌گیرد و کشورهای زیادی نیز این محصول را وارد می‌کنند.

به گزارش اخبار فلزات، در حال حاضر هلند پیشتاز صادرات پروفیل بدون درز فولادی است؛ سهم این کشور از صادرات سال 2017 حدود 17 درصد و حجم صادرات آن حدود 124 هزار تن بود. این در حالی است که سهم این کشور در سال 2010 بسیار ناچیز بود. عمده صادرات هلند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. در نمودار 1 کشورهای صادرکننده این محصول در سال‌های 2010 و 2017 همراه با سهم هر کدام در تجارت جهانی نشان داده شده است. چین نیز به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان مطرح پروفیل‌های بدون درز سهم 7 درصدی از صادرات سال 2017 داشت، حجم صادرات چین در این سال حدود 53 هزار تن بود، مقاصد صادراتی چین نیز در محدوده کشورهای آسیایی و روسیه بود.

هلند نیز در زمره واردکنندگان و صادرکنندگان این محصول قرار می‌گیرد. به‌طور کلی در مورد تجارت کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل آنکه تجارت میان کشورهای عضو این اتحادیه به صورت یکپارچه و عموما معاف از تعرفه‌ها و هرینه‌های اضافی است، مراودات تجاری زیادی میان این کشورها شکل می‌گیرد و ممکن است هر کشوری رده خاصی از محصولات را تولید و در مقابل محصول مشابه را در سایز و گرید متفاوتی وارد کند.

همانطور که نمودار 1 نمایش می‌دهد، با آن که عربستان سعودی به عنوان یک کشور صاحب منابع عظیم نفت است از واردکنندگان اصلی این محصول نیز به‌شمار می‌رود، اما در بازارهای جهانی از جایگاه خود در تجارت این محصول چشم پوشی نکرده است، یکی از دلایل اینکه عربستان به عنوان صادرکننده مطرح، در زمره بزرگترین واردکنندگان این محصول قرار می‌گیرد را می‌توان به شرایط قرادادهای نفتی EPCمرتبط دانست؛ چرا که شرکت‌های بزرگ تحت این نوع قرادادها، تمام فعالیت‌های لازم برای اجرای پروژه از مرحله طراحی و مهندسی تا تدارکات و ساخت نهایی بر عهده یک پیمانکار گذاشته می‌شود. عموما پیمانکاران بین‌المللی که در یک کشور مشغول به فعالیت هستند، کالاهای مورد نیاز خود را از تأمین‌کنندگان خارج از آن کشور از طریق واردات تأمین می‌کنند. بنابراین تولیدکننده داخلی محصول خود را صادر کرده و همان کالای مورد نیاز برای انجام پروژه‌های نفتی، توسط پیمانکاران خارجی وارد می‌شود.

عربستان برای تأمین بخشی از نیاز داخلی و همچنین به‌دست آوردن سهمی از بازار کشورهای نفت‌خیز منطقه، در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری زیادی در تولید این نوع پروفیل‌ها (بدون درز با سطح مقطع دایره‌ای و غیر دایره‌ای) انجام داده است؛ به‌عنوان مثال شرکت JESCO عربستان سعودی با ظرفیت تولید سالانه 400 هزار تن خط تولید لوله و پروفیل بدون درز و لوله نفتی (OCTG) پیش از دیگر شرکت‌های مشابه در منطقه، برای تولید این محصول سرمایه‌گذاری کرده است و تولید خود را در نخستین روزهای سال 2010 به عنوان اولین کارخانه تولید لوله بدون درز در خاورمیانه آغاز کرد.

کشور امارات متحده عربی تولید و صادرات پروفیل بدون درز را از سال 2012 آغاز کرده است و تولیدکننده این کشور علاوه بر تأمین نیاز داخلی بخشی از تولیدات خود را صادر می‌کند. سهم صادرات کشورهای ایالات متحده آمریکا، سنگاپور و هند نیز طی این سال‌ها کاهش داشته است که عمدتا به دلیل افزایش مصرف داخلی پروفیل‌های بدون درز فولادی است.

                                                

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family