• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مؤسسه آهن و فولاد آمریکا (AISI) بر اساس آخرین اطلاعات و تجزیه و تحلیل آمار واردات (SIMA) وزارت بازرگانی این کشور اظهار داشته که درخواست‌ها برای صدور مجوز واردات محصولات فولادی در ماه سپتامبر به صورت خالص به میزان 2 میلیون و 739 هزار تن بود که این موضوع کاهش 8.7 درصدی را نسبت به ماه قبل از آن نشان می‌دهد. در ماه آگوست میزان مجوز‌های صادر شده برای واردات فولاد بیش از 3 میلیون تن بود که در نهایت 2 میلیون و 966 هزار تن محصولات فولادی به کشور وارد شد.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین»، میزان مجوزهای صادر شده برای محصولات نهایی فولادی در ماه سپتامبر نیز به میزان یک میلیون و 980 هزار تن بوده است در این زمینه نیز کاهش 1.5 درصدی مشاهده می‌شود. چرا این عدد برای ماه آگوست بیش از 2 میلیون تن بوده است.

بر اساس اطلاعات موسسه آهن و فولاد آمریکا، در 9 ماه ابتدای سال 2018، کل محصولات فولادی نهایی و نیمه نهایی وارد شده به این کشور به ترتیب چیزی بیش از 26 میلیون و 578 هزار تن (برای کل محصولات فولادی) و 20 میلیون و 188 هزار تن (برای فولاد نهایی) بود که نسبت به زمان مشابه سال 2017 به ترتیب کاهش 10.6 درصدی و 12.1 درصدی را نشان می‌دهد.

در مقابل اما برخی محصولات نهایی فولادی رشد مشخصی را در واردات از خود نشان داده‌اند. میله و مقاطع سبک (بیش از 103 درصد)، ورق نورد گرم (بیش از 35 درصد)، کویل فولادی (بیش از 24 درصد)، ورق‌های گالوانیزه و رنگی (بیش از 22 درصد)، لوله‌های استاندارد (بیش از 19 درصد) و در نهایت ورق نورد سرد (تا 12 درصد) رشد را در ورادات از خود نشان داده‌اند.

در ماه سپتامبر 2018، بزرگترین درخواست‌های مجوز واردات محصولات نهایی فولاد به آمریکا برای‌ کشورهای فراساحلی عبارت‌ بودند از: کره جنوبی (239 هزار تن‌، 41 درصد بیشتر از ماه آگوست)، ترکیه (167 هزار تن ، رشد 40 درصدی)، آلمان (120هزار تن، رشد 7 درصدی)، تایوان (103هزار تن، رشد 7 درصدی) و ژاپن (94 هزار تن، کاهش 8 درصدی).

طی 9 ماهه نخست سال 2018 نیز بزرگترین کشورهای عرضه‌کننده محصولات فولادی به آمریکا  عبارت‌بودند از: کره جنوبی با 2 میلیون و 340 هزار تن که کاهش 21 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن نشان می‌دهد، ژاپن با یک میلیون و 68 هزار تن که کاهش 14 درصدی را تجربه کرده است و نیز ترکیه با یک میلیون و 7 هزار تن که کاهش پنجاه درصدی داشته است.

به نظر می‌رسد که جنگ تجاری و تعرفه‌ای که در سال 2018 به وقوع پیوسته و نیز وضع تعرفه‌های گوناگون از سوی آمریکا منجر به کاهش صادرات کشورهای بزرگ تولیدکننده محصولات فولادی به این کشور شده است.

                                                   

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family