• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

 اخبار فلزات: به‌تازگی اخباری مبنی برای واردات دوباره الکترود گرافیتی تولید شد که از سوی شرکت HEG به چین منتشر شده است. این موضوع از 2 جهت اهمیت دارد؛ هر 2 کشور هند و چین در حال افزایش تولید محصولات فولاد خود مخصوصا با روش کوره قوس هستند و این امر فشار برای ممانعت از صادرات الکترود از هند را تقویت می‌کند و در عین حال، تولیدکنندگان در هند می‌بایست علاوه بر تأمین نیاز داخلی بازارهای صادراتی خود را حفظ کنند. چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف کننده مواد اولیه در صنایع آهنی و غیر آهنی، بازار بزرگی دارد که نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت. در این گزارش نگاهی به عملکرد شرکت HEG می‌اندازیم.

به‌گزارش پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» شرکت تولیدکننده الکترود گرافیتی HEG (واقع در هند) انتظار دارد تا حاشیه سود قبل از کسر مالیات (Pretax Profit Margin) آن بیش از 75 درصد افزایش یابد. این رشد قابل توجه ناشی از افزایش تقاضای جهانی برای الکترود گرافیتی (مخصوصا برای چین) و نیز اقدامات زیست‌محیطی کشورها برای الزام استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی خواهد بود.

شرکت HEG اعلام داشته که آینده بسیار مناسبی را متصور است و درآمد آن می‌تواند تا 68 میلیارد روپیه (معادل 975 میلیون دلار) افزایش یابد؛ روند رو به رشد درآمد قبل از بهره، مالیات و استهلاک (EBITDA) این شرکت طی ماه‌های اخیر تقویت‌کننده این فرضیه بوده است. طبق اطلاعات منتشر شده، شرکت HEG در ابتدای سال جاری و در دوره سال مالی منتهی به ماه مارس رکورد رشد 64.6 درصدی را  در کارنامه خود ثبت کرد.

نکته قابل توجه در این زمینه آن است که سهام شرکت HEG با توجه به افزایش تقاضا برای الکترودهای گرافیتی از آغاز سال 2017 حدود 28 برابر افزایش‌ یافت! میانگین قیمت این الکترودها در حال حاضر بیش از 15 هزار دلار برای هر تن تخمین زده می‌شود که بیش از 3 برابر میانگین قیمت آن طی سال‌های 2016 و 2017 است. طی این مدت میانگین قیمت هر تن الکترود گرافیتی مورد استفاده در فولادسازی، 4500 دلار برآورد شد.

انتظار می‌رود که در سال 2019، پس از تلاش‌های چین برای کاهش ظرفیت‌های آلاینده و  توسعه ظرفیت‌های دوستدار محیط زیست، روند قیمتی الکترودها همچنان سیر صعودی را طی کند. طرح کمپین حفاظت از آسمان آبی (Blue-Sky Protection) همچنان در سراسر جهان در حال گسترش بوده و فعالیت‌های ضد آلودگی با شتاب در حال پیگیری است. این طرح حتی واحدهای تولیدکننده الکترود گرافیتی و نیز استفاده از کوره‌های بلند تولید فولاد را تحت فشار قرار داده است.

شرکت HEG قصد دارد تا ظرفیت تولید سالانه خود را به بیش از 100 هزار تن افزایش دهد. این شرکت پیش‌بینی کرده که تقاضای الکترود گرافیتی در جهان تا 3 سال آینده افزایش چشم‌گیری خواهد یافت. گفته می‌شود طرح توسعه‌ای شرکت HEG برای افزایش ظرفیت به سرمایه‌ای بالغ بر 12 میلیارد روپیه نیازمند است و این شرکت این سرمایه را از طریق منابع داخلی خود تأمین خواهد کرد. البته باید توجه داشت که هر گونه افزایش در ظرفیت و تولید الکترود گرافیتی با محدودیتی به نام میزان در دسترس بودن کک سوزنی به عنوان ماده اولیه روبه‌رو خواهد بود. شایان ذکر است که تولید کک سوزنی در جهان در انحصار 2 کشور ژاپن و آمریکا است.

نمودار 1 تغییرات قیمت سهام شرکت HEG را در سال‌ جاری نشان می‌دهد چنان که پیداست، قیمت سهام شرکت در ابتدای سال در محدوده 1690 روپیه قرار داشت اما با وجود نوسانات در روز 4 دسامبر سال 2018 به بیش از 4190 رویپه رسیده است. شایان ذکر است که قیمت سهام در شرکت در ابتدای سال 2017 در محدوده 150 تا 160 روپیه قرار داشته که رشد 28 برابری قیمت سهام این شرکت طی کمتر از 2 سال را نشان می‌دهد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family