• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: گاز موهبتی خدادادی برای ایران است که می‌تواند محور توسعه و رشد کشور محسوب شود. برخورداری از مخازن عظیم گازی، به نوبه خود باید نگاه آینده‌نگر را به همراه داشته باشد تا این حامل انرژی سودمند، برای نسل‌های آتی باقی بماند و امنیت انرژی آن‌ها را تامین کند. بنابراین رویکردهایی نظیر افزایش قیمت، بررسی میزان هدررفت در مسیر کامل انتقال گاز و دیگر رویکردها همگی برای استفاده بهینه از این منبع انرژی تعریف شده‌اند. 

گاز به‌عنوان محور توسعه شناخته می‌شود و می‌تواند در ایجاد رشد و پیشرفت اقتصاد کشور نقشی موثر و سازنده ایفا کند. اما با این حال، اگر در شرایط فعلی و با وجود امتیازهایی همچون توانایی استخراج گاز، برخورداری از امنیت انرژی، عدم پرداخت قیمت واقعی گاز و...، صنایع انرژی‌بری همچون فولاد و آلومینیوم ‌نتوانند از این گاز که در مقایسه با سایر کشورها با قیمت پایین عرضه می‌شود، در توسعه و رشد خود بهره بگیرند، باید عملکرد خویش را مورد بازبینی قرار دهند. 

در هیچ منطقه‌ای از دنیا صنایع پتروشیمی، آلومینیوم، فولاد و غیره، گاز را با قیمت عرضه شده به صنایع داخلی ایران، تهیه نمی‌کنند. به‌عنوان مثال، دولت ترکیه گاز را با قیمتی پنج برابر قیمت گاز عرضه شده به صنایع ایران خریداری می‌کند. بنابراین صنایع داخلی کشور باید مطالعه کنند که در کشورهایی نظیر ترکیه که گاز صنایع خود را از کشورهای دیگر تامین می‌کنند، چگونه توانسته‌اند به صنعتی پویا دست یابند و با وجود تامین گاز گران‌قیمت، قادر به صادرات موفق محصولات خود به جهان هستند و از رشد اقتصادی خوبی نیز در مقایسه با صنایع ایران برخوردارند. از این منظر، صنایع داخلی اگر مشکلی در مصرف گاز خود دارند باید با مقایسه عملکرد صنایع چنین کشورهایی با عملکرد خود، به ریشه‌یابی مسائل بپردازند.

مصرف بهینه انرژی به چهار عامل نیاز دارد که عبارتند از: قیمت، تکنولوژی، فرهنگ و قانون. تمامی فاکتورهای یادشده بر مصرف بهینه انرژی تاثیر به‌سزایی دارند. اما باید در نظر داشت که بین فاکتورهای یاد شده، هر یک نقش و از نظر اهمیت و اولویت اجرا، رتبه‌ای دارند. از این‌رو، در بین فاکتورهای یاد شده، فاکتور قیمت از نظر تاثیرگذاری و محرک توسعه، جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. به‌گونه‌ای که اگر قیمت مناسب برای یک حامل انرژی تعریف نشود، تکنولوژی به هیچ عنوان به سمت به‌روزرسانی و ارتقای خود حرکت نخواهد کرد. در این راستا نیز فرهنگ مصرف هم به سمت اصلاح و بازبینی حرکت نخواهد رفت. در نهایت قوانین موجود نیز در جهت وضع قانونی مدون و کارآمدتر در کاهش مصرف انرژی و استفاده صحیح از حامل‌های انرژی اقدامی نخواهد کرد. بنابراین افزایش قیمت گاز بیش از آنکه تاثیر سوء داشته باشد، فواید بسیاری در حفظ انرژي آینده کشور خواهد داشت.

برای مطالعه متن کامل گفت‌وگو حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با ماهنامه «اخبار فلزات» به ماهنامه شماره 80، بخش نگاه ماه مراجعه کنید.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family