• آخرین های آهن وفولاد
  • محبوبترین های آهن وفولاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: نوزدهمین سمپوزیوم فولاد کشور در تاریخ 10 و 11 اسفند ماه سال 1395 با موضوع ”راهکارهای ایجاد تکنولوژی‌های نو، تولید و استفاده از فولادهای نوین در صنعت فولاد کشور“ توسط انجمن آهن و فولاد ايران و با مشارکت شرکت فولاد ناب تبریز برگزار خواهد شد. این نخستین باری است که یک شرکت تولیدکننده فولاد متعلق به بخش خصوصی، میزبانی سمپوزیوم فولاد را بر‌عهده گرفته است.

به گزارش اخبار فلزات، کریم رحیمی، مدیر عامل این شرکت، مقدم شرکت‌کنندگان و میهمانان محترم را در این گردهمایی خیرمقدم عرض می‌نماید و امید دارد این همایش موجبات پیشرفت دانش فنی و تکنولوژی صنعت فولاد کشور را بیش از پیش، فراهم کند.

سمپوزیوم فولاد هر سال توسط انجمن آهن و فولاد کشور با هدف برگزاری نشست‌های تخصصی، تبادل اطلاعات و ارائه محصولات و توانمندی‌های داخلی و خارجی در این حوزه برگزار می‌شود. در این همایش فعالان عرصه معدن، آهن و فولاد، مدیران، سرمایه‌گذاران، محققان، استادان و کارشناسان صنعت فولاد کشور حضور خواهند یافت. سمپوزیوم فولاد 95 با همکاری شرکت فولاد ناب تبریز برگزار خواهد شد و این اولین باری است که یک شرکت تولیدکننده فولاد متعلق به بخش خصوصی، میزبانی سمپوزیوم فولاد را بر‌عهده گرفته است. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی اثرات همکاری بخش خصوصی با سمپوزیوم فولاد، با مدیرعامل شرکت فولاد ناب تبریز به گفت‌وگو نشسته است. کریم رحیمی معتقد است، برگزاری این همایش می‌تواند زمینه‌ شناخت فعالان صنعت فولاد را  از بخش خصوصی فراهم آورد و زمینه مناسبی را برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی به شهر صنعتی تبریز فراهم کند. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

 شرکت فولاد ناب تبریز با چه هدفی میزبانی سمپوزیوم فولاد 95 را بر‌عهده گرفته است؟

نوزدهمین سمپوزیوم فولاد کشور از تاریخ 10 اسفند ماه سال 1395 آغاز به‌کار خواهد کرد؛ این همایش تا تاریخ 11 اسفند ادامه خواهد داشت. سمپوزیوم فولاد 95 با موضوع ”راهکارهای ایجاد تکنولوژی‌های نو، تولید و استفاده از فولادهای نوین در صنعت فولاد کشور“ توسط توسط انجمن آهن و فولاد ايران و با مشارکت شرکت فولاد ناب تبریز برگزار خواهد شد. محل اجرای این سمپوزیوم واقع در هتل کایا لاله پارک شهر تبریز خواهد بود.

این سمپوزیوم هر ساله توسط انجمن آهن و فولاد ایران برگزار می‌شود. تولیدکنندگان صنعت فولاد و دانشگاه‌های کشور در برگزاری و اجرای هرچه بهتر این همایش مشارکت می‌کنند. هدف از برگزاری چنین همایش‌هایی ایجاد ارتباط بین فعالان، سرمایه‌گذاران و دست‌اندرکاران صنعت تولید آهن و فولاد ایران، تجار، مدیران، استادان و کارشناسان این حوزه است. در این گردهمایی آخرین دستاورد‌های پژوهشی، فناوری و تجهیزاتی در حوزه صنعت فولاد کشور ارائه می‌شود. برگزاری چنین همایش‌هایی بسیار حائز اهمیت است چرا که بستری مناسب جهت برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه و تبادل صحیح دانش میان محققان و صنعتگران فراهم خواهد کرد و قطعاٌ موجب پیشرفت دانش فنی و تکنولوژی صنعتی کشور خواهد شد.

شرکت فولاد ناب تبریز به‌عنوان برگزارکننده سمپوزیوم 95 با برقراری ارتباط میان کارشناسان و صنعتگران قدم بزرگی برای پیشرفت صنعت فولاد کشور برداشته است. میزبانی این سمپوزیوم فولاد  توسط شرکت فولاد ناب تبریز بر پایه اهدافی صورت گرفته است. این اهداف را می‌توان با موضوعاتی که قرار است در این همایش مطرح شوند و به آن‌ها پرداخته شود مرتبط و همسو دانست.

این موضوعات عبارتند از:

-راهکارهای تولید فناوری در صنعت فولاد کشور و نقش مرکز تحقیقات و فناوری آهن و فولاد در این رابطه

-حفاظت از محیط زیست و فناوری پسماندها

- افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی در صنعت فولاد کشور

-رفع مشکلات خطوط تولید و نوآوری در فرایندها و محصولات

-ارتباط گسترش زیر ساخت‌های ریلی ، جاده‌ای و بنادر بر توسعه پایدار فولاد

-استفاده از فناوری‌های نوین بهبود خواص مکانیکی محصولات فولادی در این صنعت

-مدل‌سازی و شبیه‌سازی فرایندهای تولید فولاد

-گسترش صنایع پایین‌دستی و بالادستی در توسعه صنعت فولاد

-آینده فولاد، چالش‌های فراسوی این صنعت و چشم‌انداز بازار فولاد

با توجه به اینکه شرکت فولاد ناب تبریز اولین شرکت خصوصی است که حمایت از سمپوزیوم فولاد را برعهده می‌گیرد، به نظر جنابعالی این اقدام چه اثراتی برای دیگر شرکت های خصوصی به‌دنبال خواهد داشت؟

از سال 1378 تا 1394، 18 سمپوزیوم فولاد در کشور برگزار شده است. در طول این سال‌ها استان اصفهان هفت مرتبه برگزاری سمپوزیوم فولاد را برعهده داشته است و استان یزد چهار مرتبه میزبان سمپوزیوم بوده است. خوزستان و هرمزگان نیز هرکدام سه مرتبه این همایش را برگزار کرده‌اند. استان آذربایجان شرقی نیز در حال حاضر به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی فولاد کشور شناخته می‌شود؛ اما تا کنون در برگزاری این همایش مهم نقشی به‌عهده نداشته است. حال برگزاری این سمپوزیوم بر عهده تولیدکنندگان فولاد منطقه آذربایجان قرار گرفته است. از آنجا که این همایش بزرگ‌ترین گردهمایی صنعت فولاد کشور است، می‌توان گفت ماموریت بزرگی به شرکت فولاد ناب تبریز سپرده شده است که اجرای صحیح آن می‌تواند زمینه‌ساز معرفی پتانسیل‌های موجود در این منطقه باشد.

برگزاری سمپوزیوم فولاد تا کنون برعهده شرکت‌های بزرگ دولتی و شبه‌دولتی یا دانشگاه‌های کشور بوده است. دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی امیر کبیر تهران و دانشگاه شهید چمران اهواز سه دانشگاهی هستند که تا کنون مسئولیت برگزاری این همایش را داشته‌اند. شرکت فولاد مبارکه، شرکت ذوب آهن اصفهان، شرکت فولاد خوزستان، شرکت فولاد هرمزگان، شرکت فولاد آلیاژی ایران، شرکت‌های بزرگ فولادسازی کشور هستند که در این زمینه فعالیت کرده اند. شرکت‌های معدنی چون مجتمع معدنی و صنعتی اردکان، صنایع فلزی و معدنی خلیج فارس و شرکت سنگ آهن مرکزی نیز از میزبانان این همایش در سال‌های گذشته بوده‌اند. بخش خصوصی صنعت فولاد ایران سهم قابل توجهی از تولید فولاد کشور را به‌عهده دارد. این بخش در شکوفایی هرچه بیشتر صنعت فولاد کشور اثر بسزایی دارد. شرکت‌های خصوصی مشغول به‌کار در حوزه صنایع فولادی با هدف توسعه این صنعت و افزایش ظرفیت تولید فولاد در حال فعالیت هستند. این شرکت‌ها در تلاش هستند با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و اجرای پروژه‌های صنعت فولاد به‌شکل یکپارچه قیمت تمام‌شده محصولات را کاهش دهند، پروژه‌ها در زمان صحیح به اتمام رسند و در نهایت رضایت مشتریان را بیش از پیش جلب کنند. با وجود این، بخش خصوصی تا کنون از دایره برگزاری سمپوزیوم فولاد بیرون بوده است. نوپا و جوان بودن بخش خصوصی را می‌توان یکی از دلایل اصلی عدم حضور در این عرصه دانست. قدمت و سابقه شرکت‌هایی که در گذشته میزبانی این سمپوزیوم را بر عهده داشته‌اند بسیار طولانی مدت و قابل توجه است. بخش خصوصی صنعت فولاد تنها ده سال است که فعالیت و تولید در عرصه فولاد را آغاز کرده است.

شرکت فولاد ناب تبریز اولین شرکت خصوصی است که حمایت از سمپوزیوم فولاد را به‌عهده گرفته است، در نتیجه انتظار می‌رود برگزاری این سمپوزیوم توسط شرکت فولاد ناب تبریز از سویی سرآغاز برگزاری همایش‌های آینده در بخش صنعت کشور توسط بخش خصوصی باشد؛ همچنین در معرفی هرچه بهتر توانمندی‌های این بخش تاثیر مثبت داشته باشد. از سوی دیگر برگزاری سمپوزیوم فولاد در شهر تبریز که به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور شناخته می‌شود، زمینه مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را به صنعت این شهر فراهم خواهد کرد.

به نظر جنابعالی حضور محققان ، کارشناسان و استادان در کنار مدیران فولادی چه تاثیری در پیشرفت این صنعت خواهد گذاشت؟

نکته بسیار مهمی که اکنون باید به آن اشاره شود این است که برگزاری سمپوزیوم امکان حضور محققان، کارشناسان و استادان دانشگاهی را در کنار مدیران و فعالان بخش صنعت فولاد کشور فراهم می‌کند. نگاه به ساختار مدیریتی انجمن آهن و فولاد کشور حاکی از آن است که اعضای هیئت مدیره این انجمن ترکیبی از اساتید دانشگاه ، مدیران صنایع فولاد و کارشناسان این رشته هستند. از 18 نفر عضو هیئت مدیره این انجمن پنج نفر عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند و باقی اعضا نیز در پست‌های مدیرعاملی یا عضو هیئت مدیره شرکت‌های بزرگ فولادی کشور مشغول به فعالیت هستند. ترکیب هیئت مدیره انجمن به‌وضوح نشان‌دهنده ترکیب ابعاد علمی و تخصصی اعضا در این انجمن است و اهمیت در کنار هم قرار گرفتن صنعتگران و محققان را روشن و شفاف می‌سازد.

بدون شک تحقق برنامه‌های توسعه صنعت فولاد کشور به ویژه برنامه چشم‌انداز ایران 1404 مستلزم کار کارشناسی و استفاده از نتایج تحقیقات علمی انجام شده در دانشگاه‌‏ها توسط استادان، محققین و دانشجویان است. بدون تکیه بر بخش علمی و دانشگاهی دست‌‏یابی به توسعه‌‏های صنعتی امکان‌‏پذیر نیست.

برگزاری سمپوزیوم فولاد در تبریز به‌عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور چه نقشی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی به این شهر دارد؟

یکی از مزایای سمپوزیوم فولاد نمایشگاه جانبی‌ای است که در کنار آن برگزار می‌شود. چرا که هر ساله شاهد افزایش تعداد شرکت‌های داخلی و خارجی هستیم که در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند. برگزاری این‌چنین نمایشگاه‌هایی از سویی فرصت بسیار مناسبی برای شرکت های خارجی فراهم می‌آورد تا از نزدیک با توانمندی‌های فنی شرکت‌های ایرانی آشنا شوند. سپس با زمینه‌های سرمایه‌گذاری در این صنعت آشنا شوند و با طرف‌های ایرانی خود به مذاکره و در ادامه فعالیت‌های مشترک بپردازند. از سوی دیگر، شرکت‌های ایرانی نیز به دلایل مختلفی چون بهره‌گیری از امکانات و تکنولوژی‌های نوین و ایجاد بازار فروش رقابتی برای محصولات خود در سایر کشورها تمایل به همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی دارند. 

شرکت فولاد ناب تبریز در تولید و استفاده از فولاد های نوین در چه جایگاهی قرار دارد؟

شرکت فولاد ناب تبریز با هدف بهره‌برداري از توانمندي‌هاي اقتصادي و صنعتي دو كشور ايران و تركيه و با سرمايه‌گذاري مشترك خارجي تاسیس شده است و در طول بیش از یک دهه فعالیت در حوزه صنعت فولاد، همواره از حمایت و همراهی سرمایه‌گذاران خارجی خود بهره‌مند بوده است. به‌عنوان نمونه در سال گذشته این شرکت از محل سرمایه‌گذاری خارجی اقدام به نوسازی خط تولید کارخانه کرد. نوسازی خط تولید کارخانه فولاد ناب تبریز زمینه تولید محصولات جدیدی را برای این شرکت فراهم آورده است. این محصولات جدید با کیفیت و دقت ابعادی بالاتر مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی تولید می‌شوند؛ در نتیجه امکان عرضه و فروش را در بازارهای دنیا دارند.

در رابطه با شركت فولاد ناب تبريز باید خاطرنشان ساخت که این شرکت افزایش صادرات محصولات خود را طی پنج سال آتی در راس اهداف توسعه‌ای خود قرار داده است. در حال حاضر 15 درصد از محصولات این شرکت به خارج از کشور صادر می‌شود. طبق برنامه پیش‌بینی‌شده میزان صادرات محصولات تولید شده در شرکت فولاد ناب تبریز تا دو سال آینده باید تا 40 درصد افزایش یابد. بازارهای هدف محصولات این شرکت اغلب شامل کشورهای همجوار چون عراق، افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، گرجستان، پاکستان و ارمنستان هستند.

این شرکت با ظرفیت توليد اسمی 445 هزار تن در سال، یکی از بزرگ‌ترين توليدكنندگان مقاطع فولادساختماني است. شرکت فولاد ناب تبریز به تولید محصولات فولاد ساختمانی چون طیف وسیعی از نبشی (120-30 میلیمتر)، ناودانی (160-80 میلیمتر) و تیرآهن (180-120 میلیمتر) می‌پردازد. در تولید محصولات صنعتی این کارخانه اصول و استانداردهای ملی و بین‌المللی رعایت می‌شوند.

محصولات تولید شده در این شرکت به مصرف صنایع ساختمان، برق و ماشین‌سازی می‌رسند. بسیاری از مقاطع و سایزهای محصولات تولید شده در این شرکت انحصاری هستند و در ایران تولیدکننده دیگری ندارد. همچنین کیفیت برتر محصولات این شرکت، آن‌ها را در مقایسه با سایر تولیدات داخلی و خارجی مشابه متمایز کرده است. و جایگاه ویژه‌ای در بازار آهن و فولاد کشور به خود اختصاص داده است.

این شرکت بیش از 35 سایز مختلف نبشی، ناودانی و تیرآهن تولید می‌کند. در نتیجه می‌توان گفت بیشترین میزان تنوع محصول را در بین تولیدکنندگان مقاطع فولاد ساختمانی و صنعتی را در میان شرکت‌های ایرانی به خود اختصاص داده است. این موضوع، یکی از نقاط قوت این مجموعه محسوب می‌شود. اهداف اصلی این شرکت برای 5 سال آینده مدون شده‌اند که عبارتند از: افزایش تنوع تولید ، توسعه صادرات، رفع نیاز بازار داخلی و صنعت کشور، تولید قطعات در زمینه سایزهای ناموجود مانند تیرآهن 180 و 200 بال موازی و شیبدار.

 

 

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family