• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: سیدرضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن فولاد، در گفتگو با اخبار فلزات از عملکرد ناموفق دولت یازدهم به‌خصوص در صنایع معدنی و فلزی سخن گفت. وی از عدم تامین مالی، کم‌رونقی تولید و افت مصرف فولاد طی سال‌های گذشته سخن گفت.

سیدرضا شهرستانی عملکرد دولت تدبیر و امید را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این دولت در چهار سال گذشته، با هدف کاهش تورم برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کرد. اما نتایج این اقدامات، آنطور که انتظار داشت، مثبت نبودند. وی به برخی مشکلات موجود و تاثیر منفی آن بر صنعت اشاره کرد.

بهره بالا بانکی در سال‌های اخیر، رونق بخش صنعت و ساخت‌وساز را از میان برد. سرمایه‌ای که باید صرف توسعه و تولید کشور می‌شد، به بانک‌ها سپرده شد. درنتیجه بخش مهم و اثرگذار اقتصادی کشور با مشکل عدم تامین مالی مواجه شد. بانک‌های کشور در سال‌های اخیر، بهره 20 تا 30 درصدی را در اختیار مشتریان و سپرده‌گذاران قرار دادند. در چنین شرایطی طبیعی به‌نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران ترجیح بدهند؛ سرمایه خود را در اختیار بانک‌ها بگذارند و با اطمینان از سود آن بهره‌مند شوند. لازم به ذکر است، سرمایه‌گذاری در واحدهای صنعتی کشور، به زمان طولانی نیاز دارد، علاوه بر این با وجود مشکلات موجود ، نتیجه نهایی آن نیز نامشخص است. همه این موارد به بی‌رونقی هرچه بیشتر صنعت افزودند. موارد یاد شده 2 نتیجه به‌دنبال داشتند؛ که عبارتند از:

1. توازن میان عرضه و تقاضا در بازارهای داخلی از میان رفت. یعنی تقاضا به‌شدت کاهش یافت.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد به مقایسه مصرف فولاد در سال‌های گذشته پرداخت. حدوداً 6 سال گذشته، مصرف فولاد در کشور به اوج خود یعنی 24 میلیون تن در سال رسید. 14 میلیون تن از نیاز کشور به فولاد در داخل تولید می‌شد؛ نزدیک به 10 میلیون تن باقی‌مانده نیز از طریق واردات تامین شد. 

وی افزود، در حال حاضر، 18 میلیون تن فولاد در کشور تولید می‌شود که 6 میلیون آن صادر می‌شود. حدود 3 میلیون تن واردات این محصول نیز هر ساله، انجام می‌گیرد. بنابراین میزان مصرف فولاد در کشور به 15 میلیون تن کاهش یافته است. یعنی مصرف این فلز استراتژیک طی 6 سال گذشته، حدود 9 میلیون تن کاهش یافته است. این افت مصرف، فاجعه‌ای برای صنعت فولاد کشور به‌شمار می‌رود.

2. خصوصی‌سازی و التزام به اصل 44 قانون اساسی، آنطور که باید، انجام نشد. اهداف و برنامه‌های دولت در این زمینه نیز در حد حرف و صحبت باقی ماند. 

سیدرضا شهرستانی گفت، بخش خصوصی، چند صد هزار موقعیت شغلی در کشور ایجاد می‌کند. معوقات دولت در حوزه انرژی، معادن و بانک‌ها در چند سال گذشته، صدمات جدی به بخش خصوصی وارد آورد.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family