• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

تقی ممتازان، معاون بازرگانی فولاد کاوه جنوب کیش در گفتگو با اخبار فلزات: مزیت‌های صادراتی برای هر کشور، به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم‌ می‌شوند. مزیت‌های داخلی می‌تواند شامل امکاناتی چون سطح تکنولوژی، نیروی انسانی، هزینه‌های مربوط به انرژی و غیره باشد. این موارد قادر خواهند بود تا در بازار داخلی قیمت تمام‌شده تولید محصول را کاهش دهند. و این فرصت را برای صنایع داخلی فراهم کنند تا پروسه صادرات شکل‌گیرد.

لزوم فعال‌سازی دیپلماسی اقتصادی
کشورهایی همچون ترکیه، چین، هند و ... در بازارهای بین‌المللی و در سیاست خارجی، بخش عمده‌ای از دستگاه دیپلماسی و سفارتخانه‌های خود را به اتاقهای بازرگانی و صنعت اختصاص داده‌اند؛ بدین صورت که بازارهای کشور هدف را بررسی نموده و فرآیند صادرات و واردات کشورهای مبدا و مقصد را مورد ارزیابی و امکان‌سنجی قرار می‌دهند. در این راستا امکانات صادرات را برای شرکت‌های داخلی خود فراهم می‌سازند و با جمع آوری مناقصه ها و درخواستهای کشورهای مقصد نسبت به آماده سازی شرایط انعقاد قراردادها اقدام و در کنار آن از معافیت‌های بدست آمده در این پروسه نیز سود می‌برند.

اکنون این سوال از دستگاه دیپلماسی کشور وجود دارد که چرا هیچ قرارداد اقتصادی‌ای در راستای حمایت از بخش خصوصی و صنعت کشور به‌عنوان یک تلاش دیپلماسی با کشورهای همسایه رقم نخورده است؟ در صورتی که بخش‌های دولتی مانند نفت و گاز از حمایت بی‌چون و چرای دستگاه دیپلماسی استفاده می‌کنند و این در حالی است که ترکیه به‌عنوان یک کشور همسایه با ایران و عراق، همواره از فرصت‌ها استفاده کرده و حتی معافیت‌هایی را در کشورهای صادراتی مقصد برای تجار و صنعتگران خود در این راستا به دست آورده است. آیا تصور می‌کنید کشور ترکیه بازار عراق را تنها با تلاش بخش صنعت خود به‌دست گرفته است ؟البته که نه. این مهم با کمک دیپلماسی فعال حاصل شده و مثلا در بخش سیمان پس از وضع تعرفه بر صادرات ایران، ترکیه توانست  بخش مهمی از بازار سیمان کشور عراق را در دست گیرد در شرایطی که این بازار می‌توانست بخشی از بحران‌های کنونی صنعت سیمان و بازار داخلی آن را مرتفع کند.

مثال دیگر مربوط به زمانی است که شوروی سابق فرو پاشید و کشور ترکمنستان به ایران روی آورد. در این رابطه بسیاری از نهادهای دولتی و عمومی از کشور ما در ترکمنستان فعال شدند و توانستند بخشی از پروژه‌های این کشور را به‌دست گیرند اما متاسفانه طی سال‌های بعدی ضعف‌های موجود در اداره بازار از سوی این شرکت‌ها و عدم حمایت کافی از سوی دستگاه دیپلماسی  باعث شد بازار کشور ترکمنستان را به‌تدریج از دست بدهیم و به نوعی از بازارهای این کشور کنار گذاشته شویم. در پی این موضوع ترکیه با سرعت جایگزین کشور ما شد، چرا که دستگاه دیپلماسی این کشور به‌اندازه‌ای قوی عمل کرد که صنعت را با دیپلماسی خود به ترکمنستان صادر کرد و بازار را به‌دست گرفت.

با توجه به اینکه کشور ما تاکنون نتوانسته به معافیت‌های صادراتی (مانند معافیت‌های ذکر شده در مورد کشور ترکیه) در منطقه دست‌ یابد؛ قطعاً قدرت رقابت در زمینه جذب بازارهای بین‌‌المللی را در مقایسه با همسایگان خود از دست می‌دهد. دستگاه دیپلماسی قادر است زمینه‌ساز صادرات باشد و به مقبولیت بیشتر صادرکنندگان کشور کمک کند. با این حال تا کنون در دستگاه اجرایی کشور، نگاه جدی به مقوله دیپلماسی اقتصادی به‌وجود نیامده است و سفارتخانه‌های ما در این زمینه یا ناتوان هستند و یا تمایلی به حمایت از بخش خصوصی نشان نمی‌دهند. این بسیار حائز اهمیت است که کلمه صادرکننده فقط منحصر به چند شرکت دولتی و بعضاً منتخب نشود و ظرفیت شرکت‌های خصوصی در این زمینه ملاحظه و مورد حمایت جدی قرار بگیرد.

از دست دادن مزیت‌های رقابتی محصول
آیتم‌هایی که در خارج کشور به صادرات کمک می‌کنند، اغلب دیپلماتیک هستند. متاسفانه در کشور ما نه از امکانات داخلی برای افزایش مزیت رقابتی محصول به خوبی استفاده می‌شود و نه از امکانات خارجی برای صادرات. به‌‌عنوان نمونه در مورد نیروی انسانی باید متذکر شد که این نیرو در داخل کشور نسبتاً ارزان است، اما چندان کارا و با کیفیت نیست. آمارها حاکی از آن است که در کشور ما با وجود ارزان بودن نیروی انسانی، مقوله آموزش بصورت حرفه‌ای کمتر تاکید شده است لذا نیروی انسانی کارکرد مفید پایینی دارد. در نتیجه نیروی انسانی قادر نخواهد بود که بر روی افزایش کیفیت تولید، اثرگذاری مطلوبی داشته باشد.

علاوه بر این، نیروی انسانی در کشور با تجربه نیست و اغلب دوره‌هایی که در دانشگاه‌ها سپری می‌کنند، چندان کاربردی نیست و لازم است این نیرو پس از فراغت از تحصیل سال‌ها در بخش عملیات و تولید به‌کار گرفته شود تا بتواند تجربه لازم را کسب کند. نیروی انسانی در کشور ما نه ‌تنها آموزش‌های لازم را جهت کسب بهره‌وری کافی در امور تولید، نمی‌بیند، بلکه پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه و ورود به صنعت، با بهره‌وری پایینش ، دردسرساز نیز خواهد شد. بنابراین با این سیستم، نیروی انسانی نسبتاً ارزان بعنوان پارامتری در مزیت نسبی کشور کارایی خود را در صنعت و امور تولیدی از دست خواهد داد.
مورد بعدی تاثیر قیمت انرژی در تولید کشور است. در دو دهه پیش نحوه توزیع و قیمت‌گذاری آن شرایط مناسبی را برای تولید ایجاد کرده بود. این در حالی است که طی 10 سال گذشته از سوی دولت برنامه‌هایی جهت گران‌تر شدن انرژی پیاده شده و در حال حاضر به بسیاری از کارخانه‌های بزرگ فولادی بدهی‌های فراوانی در بخش انرژی از جمله گاز و برق تحمیل شده است. این موضوع بیانگر آن است که انرژی از جمله مزیت‌های از دست رفته بخش صنعت در کشور است.

موضوع دیگر در صنعت فولاد کشور تکنولوژی است. اغلب تکنولوژی‌های موجود در کشور وارداتی است. مثلا سال‌ها پیش صنعت فولاد کشور با ذوب آهن و گروه ملی صنعتی فولاد ایران، شروع به فعالیت کرد و پس از آن شرکت‌هایی همچون فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان و... درکشور احداث شدند، و همگی توسط تجهیزات و تکنولوژی وارداتی شروع بکار کردند. ولی شرایط خاص کشور بعد از انقلاب و هزینه‌بر بودن تغییر تجهیزات و سطح تکنولوژی سبب شد تا تنوع محصول و کمیت تولید افزایش نیابد و نه تنها تامین نیازهای فولادی کشور بعد از جنگ تحمیلی با کمبود مواجه شد بلکه بازارهای منطقه ای و جهانی به‌راحتی از چنگ تولیدکنندگان کشور خارج شود.  این در حالی است که بسیاری از فولادسازان آسیایی و اروپایی بااستفاده از  تکنولوژی‌های جدیدتر کمیت و کیفیت تولید را افزایش دادند و بازارهای منطقه‌ای ما را نیز تصاحب کردند. در زمانی که کشتی‌های مملو از فولاد ترکیه بازارهای مشتاق و سیری‌ناپذیر امارات، قطر، کویت، عمان و عربستان  در همسایگی ما را تصاحب می‌کردند، ما فقط نظاره‌گر بودیم. 

بنابراین سه مورد یادشده باعث می‌شود که صنعت فولاد کشور، برای کسب بازارهای بیشتر نه توان کافی داشته باشد و نه رغبت لازم.

صادرات عامل اصلی افزایش کیفی محصول
وقتی کشوری محصول خود را (مطابق با استانداردهای رایج جهانی) در جهت صادرات تولید می‌کند، به‌صورت هدفمند سطح کیفیت محصول ارتقا خواهد یافت و استانداردهای محلی در رقابت با سایر رقبا بهبود خواهد یافت. اما هنگامی که بازارهای صادراتی از دست بروند و انگیزه تولید در جهت صادرات کاهش یابد، سطح محصول تولیدی نیز افت خواهد کرد. در حال حاضر الگوی بارز یک تولیدکننده با کیفیت حوزه فولادسازی، در بازارهای داخلی و جهانی شرکت فولاد مبارکه است این شرکت توانست محصولات خود را در بازارهای جهانی مطرح سازد. فولاد مبارکه با رویکرد صادراتی توانست کیفیت محصولات خود را افزایش دهد و در این راستا با کسب استانداردهای لازم، بازارهای صادراتی و رقابتی را نیز از آن خود سازد.

رفع اتهام دامپینگ برعهده دستگاه دیپلماسی است
وزارت امور خارجه در اندیشه های مدرن دنیای امروز، تنها نماینده دستگاه دیپلماسی کشور نیست بلکه نماینده کشور در زمینه‌های دیپلماتیک، صنعت و تجارت، امنیت و سایر زمینه های مربوط به منافع ملی کشور متبوع است. لذا  باید در خط مقدم این تبادلات با سایر کشورها قرار گیرد. در صورتی که دستگاه دیپلماسی کشور در روند انعقاد قراردادهای بین‌المللی دخالت نکند و حامی بخش صنعت در این رابطه نباشد، مشکلات متعددی در زمینه صادرات ایران به دیگر کشورها رخ خواهد داد که نمونه آن را می‌توان اتهام دامپینگ از سوی یوروفر به ایران برای صادرات فولاد به اروپا اشاره کرد. لازم است همه بخش‌ها همچون بخش اقتصادی و حقوقی دستگاه دیپلماسی به کمک صادرکنندگان کشور بیایند و این مشکل را حل کنند.

برخی از شرکت‌ها به‌صورت کاملاً خودجوش خلاء نبود دیپلماسی اقتصادی در کشور را با اقدام مستقیم در عرصه بازاریابی و صادرات در سایر کشورها پوشانده‌اند. به‌عنوان نمونه شرکت‌های فولاد مبارکه و فولاد خوزستان توسط افراد فعال در بخش‌های بازرگانی و صادرات اقدام به فروش محصول در سایر کشورها کرده‌اند. این در حالی است که اگر این افراد به دلایلی در شرکت‌های یادشده حضور نداشته باشند، روند فروش و صادرات آن‌ها با مشکل مواجه خواهد شد.

دستگاه دیپلماسی قوی زمینه ساز رشد صادرات و حفظ منافع درازمدت کشور خواهد شد و در این راه باید شهامت و شجاعت کافی را داشته باشد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family