• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مدیر عامل شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد، تعیین تکلیف شرکت‌های خصولتی را مهمترین انتظار صنعت فولاد کشور از دولت آتی خواند.

بهادر احرامیان در گفتگوی اختصاصی با «اخبار فلزات»، با اشاره تبعیض های میان بخش خصوصی و خصولتی، مهمترین خواست صنعت فولاد کشور به‌ویژه بخش خصوصی را تعیین تکلیف شرکت‌های خصولتی خواند و افزود: دولت آتی یک بار برای همیشه آزادسازی اقتصادی را انجام دهد و به حضور دولتی‌ها در اقتصاد خاتمه دهد.

این فعال صنعت فولاد، کوچک سازی واقعی و توقف خصولتی‌ها را برای صنعت فولاد ضروری دانست و گفت: خاتمه دادن به حضور شرکت‌های دولتی با عوض کردن اسم این شرکت ها انجام نمی شود، بلکه باید به طور واقعی این شرکت ها خصوصی شوند.

احرامیان توضیح داد: آنچه در دولت یازدهم در زمینه فعالیت شرکت خصولتی دیدیم، ادامه فعالیت دولت نهم و دهم بود و در این دوره نیز اعطای تسهیلات ویژه و ارجاع طرح‌ها و پروژه‌های دولتی به خصولتی‌ها ادامه داشت، در حالی که وقتی صحبت از برخورد عادلانه می‌شود باید همه از تامین مالی و تسهیلات بانکی به طور برابر برخوردار باشند. وی افزود: در حال حاضر، دولت برخورد دوگانه دارد و قوانین سیستم بانکی، تامین اجتماعی و بسیار از قوانین اخذ مجوزها برای خصولتی‌ها با بخش خصوصی متفاوت است.

مدیر عامل شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد با ابراز تعجب از این جهت‌گیری دولت یازدهم خاطرنشان کرد: اگر دولت یازدهم را با دولت قبل از آن مقایسه کنیم، این دولت روند معقولی داشته است ولی چرا در زمینه خصولتی‌ها اصلاح و رفرمی انجام نداده است، نکته ای غیر قابل درک است.

به گفته وی، موضوع شرکت‌های خصولتی ربطی به تحریم‌ها و موضوعات خارجی ندارد و موضوعی کاملا داخلی است و این که دولت یازدهم در اصلاح این مسیر قدم برنداشته است، شاید ملاحظاتی است که ما از آن بی خبریم. احرامیان تاکید کرد: کاهش حضور دولت در بخش صنعت به ویژه فولاد می توانست با سرعت بیشتری همراه باشد و مهمترین انتظار از دولت آتی اصلاح حرکت در این مسیر است.

بهادر احرامیان دومین نیاز آتی صنعت فولاد کشور را توجه به مواد اولیه عنوان کرد و افزود: با توجه به طرح‌های فولادی در دست اجرا، لازم است دولت آتی به نیاز این صنعت در تهیه مواد اولیه توجه کند، چرا که مواد اولیه تولید شده فعلی جوابگوی طرح‌های در دست ساخت فولاد نیست و قطعا در آینده با مشکل تامین مواد اولیه مواجه خواهیم بود. وی سرمایه گذاری در بخش معدن را از جمله نیازهای صنعت فولاد خواند و ادامه داد: سرمایه گذاری در معدن حیاتی است و باید با استفاده از مشوق‌ها و هر ابزار دیگری، راه را برای ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی به این بخش تسهیل کرد. وی تاکید کرد: دولت باید هر کاری که می تواند برای جلب سرمایه انجام دهد.

مدیر عامل شرکت نورد فولاد صنعتی و ساختمانی یزد در پایان گفتگو با اخبار فلزات، استفاده از برخی ابزارها مثل وضع عوارض صادرات بر محصولات معدنی را در بلند مدت غیر مفید خواند و تشریح کرد: وضع عوارض صادراتی روی محصولات معدنی ممکن است برای شرکت های فولادی حاضر مفید باشد و آنها بتوانند از تاثیر این عوارض استفاده کنند، اما در دراز مدت مشکل ساز خواهد بود. احرامیان تاکید کرد: وضع این عوارض، به‌ویژه برای شرکت‌هایی که قرار است به زودی وارد تولید شوند مشکل ساز خواهد بود و بهتر است از همین حالا برای رفع این موضوع برنامه ریزی و اقدام کرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family