• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

در شرایطی که صنایع فولادی با افت قیمت و رکود در بازار مصرف مواجه شده‌اند، رشد بی‌رویه واردات محصولات فولادی به مشکلات فولادسازان بزرگ کشور افزوده است.

بسیاری از فولادسازان معتقدند که محصولات وارداتی فاقد کیفیت لازم برای مصرف هستند و از سوی دیگر، بسیاری از فولادسازان داخلی قادر به تولید انواع محصولات وارداتی هستند. علاوه بر این، رکود در صنایع پایین‌دست و مصرف‌کننده فولاد باعث شد تا بسیاری از فولادسازان مجبور به دپوی انواع محصولات فولادی شوند و خسارت‌های فراوانی به آن‌ها تحمیل شود. برای بررسی اثرات واردات بر شرکت‌های فولادی ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان گفت‌وگویی انجام داده است. وی در این زمینه معتقد است در شرایط کنونی افزایش کیفیت و تنوع‌بخشی به سبد محصولات تولیدی و همچنین حضور فعالانه در بازارهای جهانی، می‌تواند یکی از مهم‌ترین راهکارهای خروج از رکود و جلوگیری از دپوی محصولات محسوب شود.

برخي از مصرف‌کنندگان محصولات فولادي معتقدند به‌دليل نبود کالاهاي مشابه داخلي، کيفيت پايين و قيمت بالاي داخلي مجبور به واردات هستند در حالي که برخي از توليدکنندگان به واردات اعتراض دارند. نظر شما در اين خصوص چيست؟

 واقعيت اين است که کيفيت بسياري از محصولات فولادی توليد داخل بسيار بالاتر از محصولات وارداتي و حتي بالاتر از حد استاندارد تعريف‌شده در ايران است، در حالی که يکي از مشکلات برخي از فولادهاي وارداتي کيفيت بسیار پايين آن‌ها است. هم‌اکنون نزديک به دو سال از رکود شديد بازار فولاد گذشته است و در اين مدت قيمت‌ها کاهش شديدي را تجربه کرده‌اند. با وجود کاهش شديد قيمت، همچنان انبار بسياري از فولادسازان با حجم بالايي از محصول پر شده است و اغلب این محصولات به فروش نرفته‌اند. این در حالی است که در چنين شرايطي عدم حمايت از توليد داخلي سبب زمين‌خوردن صنعت فولاد و در نهايت متضررشدن تمامي افراد جامعه خواهد شد. در اين زمينه به نظر مي‌رسد بهترين راه حل حمايت از توليد داخل و در کنار آن نظارت بيشتر و شديدتر در زمينه عدم اجازه ورود محصول بي‌کيفيت به بازار است.

 در شرايط افت قيمت فلزات چه سياست‌هايي را مي‌توان براي فروش محصولات توليدي اتخاذ کرد؟ تجربه ذوب آهن در اين خصوص چيست؟

 در اين شرايط به نظر مي‌رسد از جمله بهترين راهکارهاي موجود، تنوع‌بخشي متوازن به سبد توليدي محصولات، حضور فعالانه‌تر در بازارهاي صادراتي و همچنين تنوع‌بخشي به روش‌های فروش هستند. نکته مهم ديگر در شرايط فعلي نگاهي دقيق‌تر به افزايش بهره‌وري و کاهش هزينه تمام‌شده با بهبود روش‌هاي توليد است. در راستاي تنوع‌بخشي به سبد محصولات، ذوب آهن اصفهان توليد ريل و انواع تيرآهن بال‌پهن را مدنظر قرار داده است. ضمن اينكه در سال گذشته انواع پروفيل‌هاي خاص نیز به سبد محصولات ذوب آهن اضافه شد. علاوه بر این، توليد فولادهاي كيفي و داراي ارزش افزوده بالاتر نيز مي‌تواند در شرايط افت قيمت فلزات، بسیار كارساز باشد. نکته مهم ديگر در شرايط فعلي، نگاهي دقيق‌تر به افزايش بهره‌وري و کاهش هزينه تمام‌شده با بهبود روش‌هاي توليد است.

 راهکارهاي تقويت بازارهاي صادراتي و داخلي چيست و ميزان موفقيت در بازاريابي به چه عواملي بستگي دارند؟ نقش دولت و شرکت‌هاي توليدي در اين خصوص چيست؟

 صنعت فولاد در سال‌های گذشته فراز و نشيب‌هاي زيادي را در مقابل خود تجربه کرده است و متاسفانه با توجه به شرايط مختلف در دو سال گذشته، بازار با افت شديد تقاضا مواجه شده است. در اين زمينه به نظر مي‌رسد دولت بتواند با راهکارهاي مختلفي مانند تسهيل شرايط صادرات فولاد و همچنين فعال‌کردن حوزه ساخت‌وساز از طريق افزايش بودجه‌هاي عمراني، تا حدودي شرايط نامناسب اين صنعت را بهبود بخشد. البته در همين زمان کارخانه‌ها نيز بايد با بهبود روش‌هاي توليد و کيفي‌کردن محصولات به اين روند كمك كنند. گفتني است که فولاد از جمله صنايعي است که سود آن در توليد انبوه بوده و به همین منظور بهتر است راهکارهایي در جهت ادغام کارخانه‌های کوچک و تبديل آن‌ها به واحدهاي بزرگ توليدي انديشيده شود.

 راهكارهاي تقويت بازارهاي داخلي وخارجي:

 . توجه بيشتر به تحقيقات بازار (شناخت علاقه‌مندی‌های مشتری، درک تحولات بازار و برنامه‌ریزی صحیح برای توسعه اعم از توسعه سبد محصول و توسعه سبد مشتريان)

 . توسعه سبد محصول (توسعه و تنوع محصولات همراه با كيفيت بالاو تقویت استراتژی توسعه محصولات)

 . توسعه سبد مشتريان

 · توسعه روش‌هاي فروش:

 _ حضوري

_آنلاين (گرايش به تغییرات اصولی و خروج از روش‌های سنتی)

_ تنوع در مكانيزم‌هاي پرداخت.

 . افزايش تسهيلات:

_ ارائه تسهیلات با اقساط بلندمدت و تحویل کالا با پیش‌پرداخت کم

 _ استمهال بدهی تولیدکنندگان

_ افزايش قدرت چانه‌زني بر اساس واقعيت‌هاي بازار

 . تغيير سطح حمايت از صادركنندگان در قبال تعيين عوارض در كشورهاي مختلف

 . تسهيل سرمايه‌گذاري خارجي در صنايع صادراتي و حتي معافيت‌های مالياتي طولاني‌مدت

 . حضور به‌عنوان سخنران و يا شركت‌كننده در همايش‌های جهاني تخصصي فولاد، حضور و بازديد‌كننده از نمايشگاه‌های بين‌المللي فولاد و محصولات ساختماني

 . ارتقای جايگاه برند و حضور مداوم در بازارهاي جهاني (با تبليغات مثمر ثمر و پويا)

 ميزان موفقيت در بازاريابي به عوامل زیر بستگي دارد:

 .  سياست‌گذاري صادرات‌محور و برداشته‌شدن قوانين و مقرارت پيچيده و غير شفاف

 .  معافيت‌هاي مالياتي واردات مواد اوليه و ماشين‌آلاتي كه در جهت توليدات صادراتي به‌كار گرفته مي‌شود

 . پرداخت جوايز صادراتي در قالب‌هاي وام‌هاي بدون بهره، یارانه‌هاي قابل پرداخت در ازاي ماليات، كمك هزينه‌هاي بازاريابي، تخفيف در حمل‌ونقل با وسايل دولتي، بيمه محصولات صادراتي و كاهش ريسك صادركنندگان

 . تسهيلات در جهت ورود تكنولوژي‌هاي جديد و افزايش كيفيت و بهره‌وري

 . معافيت كامل درآمدهاي صادراتي از ماليات

 . ايجاد سرويس سنتر در مناطق مختلف بازار هدف باید از سوي دولت مورد حمايت قرار گيرد

  . صادرات به بازارهاي جديد نیازمند حمايت و پشتيباني‌هاي دولتي است به‌عنوان نمونه موافقتنامه‌ها، اخذ استانداردهاي جديد و معرفي فعالان بازار هدف از طريق ابزارهاي دولتي تسهيل مي‌شود (رايزنان و ساير ابزارها)

 . برنامه كاناليزه كردن فروشهاي صادراتي از طريق اعطاي نمايندگي (فرايند در حال انجام)، دفاتر فروش و Show Room به‌منظور حضور مستقيم در بازار

 . توسعه و تنوع در كانال‌هاي فروش، توزيع و تحويل كالا

 نقش دولت و شركت‌هاي توليدي در اين خصوص:

 . جلوگيري از واردات و ايجاد تعرفه‌هاي سنگين گمركي (متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد ورود کالاهای خارجي به‌ویژه چینی به بازار داخلی هستیم که حتی با توجه به سطح کنونی تعرفه‌ها، باز هم می‌توانند به‌عنوان یک رقیب جدی برای صنایع داخلی مطرح باشند)

 . ملزم‌كردن نهادهاي داخلي براي خريد محصولات و توليدات داخلي (برای رونق تولید داخلی، بخشی از تقاضای خرید باید از طریق سازمان‌های دولتی ایجاد شود)

 . تزریق نقدینگی به صنایع داخلی و اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار از سوی بانک‌ها مبنی بر ارائه تسهیلات برای خرید محصولات داخلی یکی از این اهرم‌ها است.

 . صادرات به بازارهاي جديد (لزوم حمايت و پشتيباني‌هاي دولتي، به‌عنوان نمونه موافقتنامه‌ها و اخذ استانداردهاي جديد و معرفي فعالان بازار هدف از طريق ابزارهاي دولتي تسهيل شوند)

 . رفع محدوديت‌هاي لجستيكي و عدم وجود زيرساخت‌هايي مانند راه آهن، اسكله‌هاي اختصاصي و...

 . رفع موانع صادراتي به‌دليل وجود تحريم‌ها و عدم حضور در بازارهاي جهاني به‌طور جدي وجود دارد و باید اين ديوار ذهني برطرف و برنامه‌ريزي در جهت گشودن بازارهاي جديد مورد توجه قرار گيرد

 . قرباني‌شدن كيفيت در محصولات صادراتي در برخي برندهاي ايراني و عدم نظارت دقيق بر كيفيت و بسته‌بندي و در نهايت تاثير منفي بر تمام كالاهاي ايراني

 . اعطاي جوايز و مشوق‌هاي صادراتي

 طرح‌های توسعه و سرمايه‌گذاري‌هاي جديد چه اثري بر کيفيت عملکرد شرکت‌های فولادي و افزايش رقابت‌پذيري آن‌ها در بازارهاي صادراتي دارند ؟ آيا در اين خصوص نمونه‌اي سراغ داريد؟

 در دنياي امروز طرح‌های توسعه و سرمايه‌گذاري به يک ضرورت تبديل شده و در صورت عدم ارتقاي تکنولوژي و ظرفيت توليد، بنگاه مورد نظر محکوم به فنا خواهد بود. در صورتي که به آمارهاي منتشرشده از سوي فولادسازان بزرگ جهان نگاهي بيندازيم، متوجه مي‌شويم که تمامي آن‌ها سهم بزرگي از درآمد خود را در اين راه هزينه مي‌کنند.

 البته قابل توجه است که قبل از هرگونه طرح توسعه بايد مطالعات بسيار دقيقي در زمينه سنجش نياز بازار، مکان‌يابي، انتخاب تکنولوژي مناسب و شناخت بازارهاي منطقه‌اي و جهاني داشته باشيم. در حقيقت در هنگام اجراي طرح‌های توسعه بايد ديدي وسيع‌تر داشت و تمامي تحرکات منطقه و فولادسازان بزرگ جهان را مورد بررسي دقيق قرار داد. در اين راستا تمهيدات و تسهيلات کمکي بانک‌ها با در نظر گرفتن هزينه‌بربودن طرح‌های فولادي کمک مهمي خواهد بود.

 در نمونه‌هاي جهاني مي‌توان به شرکت نوکور اشاره کرد که تکنولوژي‌هاي متفاوتي براي توليد به‌کار مي‌برد و بر اساس قيمت تمام‌شده از احيای مستقيم يا ذوب قراضه استفاده مي‌کند. اين شرکت طيف وسيعي از محصولات را در سبد توليدي خود جاي داده و علاوه بر فروش مقاطع فولادي، ساخت اسکلت‌های فولادي را نيز به مشتريان خود پيشنهاد مي‌دهد. تمامي اين تجربه‌ها حاکي از آن است توسعه و تنوع‌بخشي به محصولات، بهترین راهکارهای موثر در کاهش ريسک هستند.

 در شرايط کنوني چه پيشنهاداتي را براي رونق صنايع توليدي و مصرف کننده فولاد کشور ارائه مي‌دهيد که هم حقوق مصرف‌کننده را در نظر بگيرد و هم موجب رونق وضعيت فولادسازان شود؟

 در شرايط ناگوار کنوني و براي خروج از رکود به همت و حرکت هم‌زمان بنگاه‌ها و دولت نيازمنديم. بنگاه‌هاي توليدي بايد تمرکز بيشتري بر مديريت هزينه‌ها و افزايش بهره‌وري داشته و توليد محصولات کيفي و صادراتي خود را افزايش داده و همچنين در تنوع‌بخشي به توليد محصولات خود کوشا باشند. دولت نيز مي‌‍‌تواند با تخصيص وام‌های ساخت و خريد مسکن، تسهيل صادرات و جلوگيري از واردات محصولات بي‌کيفيت و ارزان نقش مهمي در بهبود شرايط داشته باشد. در شرايط كنوني در اغلب كشورهاي دنيا، دولت به یاری صنايع فولادي آمده است و با اتخاذ تصميمات سريع و صحيح از حقوق صنايع توليدي و مصرف‌كنندگان حمايت مي‌كند. در واقع مشابه آنچه براي خودروسازان كشور رخ داد كه هم تسهيلات خوبي در اختيار مصرف‌كنندگان قرار گرفت و هم شاهد رونق بازار خودرو بوديم، مي‌تواند در صنايع فولادي و همچنين صنعت ساختمان نيز انجام شود.

 با توجه به شرايط موجود، ارزيابي شما از وضعيت آينده بازار فولاد در سال 1395 چيست؟

 با توجه به سطح قيمت‌هاي تمام‌شده، در پي خبر کاهش توليد فولاد از سوي چين و افزايش نرخ‌هاي جهاني در ابتداي سال، شاهد رشد قيمت محصولات فولادي و پس از آن کاهش دوباره نرخ‌ها بوديم که البته جنس اين کاهش بها متفاوت از کاهش‌هاي قبلي و به‌دليل عدم نقدينگي براي رونق گرفتن مناسب فعاليت‌هاي ساخت‌وساز است. با در نظر گرفتن سطح قيمت‌هاي جهاني، به‌نظر مي‌رسد نرخ‌ها در سطح فعلي تثبيت شده و شاهد نوسان شديدي در آن‌ها نخواهيم بود. در مجموع اميدواريم با مبارزه با دامپينگ وارداتي از چين و بهبود وام‌هاي ساخت‌وساز در اواسط سال جاري، شاهد بهبود تقاضا در بازار نيز باشيم.

 

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family