• آخرین های آهن وفولاد
  • محبوبترین های آهن وفولاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: رضا اشرف سمنانی مشاور مدیرعامل میدکو و عضو کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات از بهره‌وری در موقعیت‌های مختلف سخن گفت. بهره‌وری در جایگاه سرمایه، نیروی انسانی، مجموع عوامل تولید و ... خود را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به واحد فولادسازی ذوب آهن، به‌عنوان قدیمی‌ترین فولادسازی کشور، افزود: در دوران فعالیت دولت‌های گذشته، نیروی شاغل بسیاری به این واحد تحمیل شدند. به این معنی که چند برابر نیروی انسانی که یک واحد فولادی برای تولید نیاز دارد (یعنی نفر به‌ازای تولید) در اختیار این واحد قرار گرفت؛ همین موضوع نیز از بهره‌وری نیروی انسانی کاست. گفتنی است که مشکل یاد شده در اغلب صنایع و بسیاری از واحدهای صنعتی به چشم می‌خورد.

مشاور مدیرعامل میدکو در ادامه از مساعد نبودن اوضاع اقتصادی و رکود به‌عنوان مانعی در مسیر ورود تجهیزات به کشور نام برد. در واقع با توجه به مشکلات اقتصادی، اصلاح و به‌روزرسانی تکنولوژی نیز مورد توجه قرار نگرفت. به این معنی که نبود سرمایه، مانعی در مسیر ورود تجهیزات نوین به کشور محسوب می‌شود. باید خاطرنشان ساخت که بهبود تکنولوژی مزیت‌های بسیاری را به‌همراه دارد. در درجه نخست، تاثیر آن بر کیفیت محصولات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این مهم نیز بر میزان بهره‌وری در این واحدها اثرگذار خواهد بود.

اشرف سمنانی افزود، برخی از واحدهای فولادی کشور به‌دلیل کمبود مواد اولیه با ظرفیت پایین به تولید مشغول هستند. یعنی واحدهای فولادسازی به بهره‌برداری رسیده‌اند، اما ماده اولیه مورد نیاز آن‌ها تامین نشده است. این موضوع سبب می‌شود که واحدهای یاد شده به ظرفیت نرسند و از بهره‌وری تولید در آن‌ها می‌کاهد. این مجموعه عوامل صنعت فولاد را با مشکل مواجه کرده است؛ از طرفی کاهش قیمت‌ها و رکودی که بر بازار مسکن و ... سایه افکنده، مشکلات این بخش را تشدید می‌کند. با وجود تمام موارد مطرح شده باید اضافه کرد این چالش‌ها به این معنی نیستند که کشور ما ازذ پتانسیل پایینی در تولید فولاد برخوردار است؛ بلکه نشان از بهره‌وری پایین صنعت دارد.

عضو کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران از کیفیت قابل قبول محصولات فولادی تولید شده در کشور سخن گفت. کما اینکه در سال گذشته صادرات محصولات فولادی کشور به 6 میلیون تن افزایش یافت. این موضوع بیانگر توان صادراتی و حتی توان بهره‌برداری در کشور است. همچنین باید افزود که ساخت برخی از تجهیزات مورد نیاز در این صنعت، در داخل کشور صورت می‌گیرد.

وی از احداث واحدهای جدید بر مبنای تکنولوژی‌های جدید و تکمیل زنجیره سخن گفت. وی افزود این واحدها قابلیت رقابتی بسیار بالایی دارند که نشانگر قدرت رقابت پذیری این واحدها در سطح جهانی خواهد بود. در واحدهای یاد شده از مزیت انرژی به خوبی بهره گرفته‌ شده، کمبودهایی همچون آب را با روش‌های جدیدی همچون تصفیه فاضلاب، برطرف کرده‌اند. به‌علاوه با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید، کیفیت را افزایش داده‌اند و چون تولید در زنجیره تکمیل شده است، از یک‌سو ارزش افزوده بالاتری دارند و از سوی دیگر قیمت تمام شده کمتری به‌دلیل حمل‌ونقل‌های کوتاه‌تر متحمل می‌شوند. در واقع به انتخاب مکان صحیح برای احداث دقت کرده‌اند.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family