• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.

متاسفانه زیرساخت‌های کنونی حتی برای ظرفیت 30 میلیون تنی صنعت فولاد کافی نیستند. این یعنی با وجود آنکه تولید سالانه فعلى صنعت فولاد کشور حدود 20 میلیون تن است، اما در رابطه با زیرساخت‌های حمل‌ونقلی مانند ریل، جاده و حتی اسکله‌های موجود در سواحل، کمبودها و مشکلات بسیاری وجود دارد که در این زمینه بسیاری از نقاط  به گلوگاه تبدیل شده‌ و عملا امکان استفاده از کل ظرفیت موجود نیست.

کمبود زیرساخت، گلوگاه صنعت فولاد

اگر بخواهیم در افق 1404 به  تولید 55 میلیون تن فولاد برسیم، برای تأمین نیاز کک سازى‌ها و کوره بلندهاى موجود، کشور نیازمند واردات زغال‌سنگ کیفى است و در این رابطه باید چند میلیون تن واردات زغال‌سنگ صورت پذیرد. این در حالی است که در کشور ما هنوز اسکله‌ای که بتواند به کشتی‌های 100 هزار تنی خدمات دهد و این کشتی‌ها در آن پهلو بگیرد، وجود ندارد. در حال حاضر بیشترین ظرفیت اسکله‌های موجود در کشور ما  برای پهلو‌گیری کشتی‌های حدود 60 تا 70 هزار تن است (کشتى‌هاى  Handy maxو حداکثر Pana max). توجه به این نکته ضروری است که رقبای صنعت فولاد در کشورهایی مانند چین، کشتی‌هایCape size  بیش از ١٥٠ هزارتنى و Valemax400 هزار تنی، سنگ آهن و زغال‌سنگ را از استرالیا و برزیل بارگیری کرده، صرفا با هزینه‌هر تن حدود ٥ دلار به بنادر چین منتقل می‌کنند. این یعنی زغال‌سنگ کیفى و سنگ آهن با Fe بالا و کیفیت بسیار عالی، با قیمت تمام شده پایین‌تر، ازنقاط دوردست تنها با هزینه‌ هر تن 5 دلار به چین حمل می‌شود. در کشور ما هزینه تمام شده حمل داخلى ماده معدنی از برخى معادن بزرگ به واحدهای فولادسازی بسته به موقعیت مکانى و فاصله آن‌ها  حدود ١٠ تا ٢٠ دلار است. بنابراین قدرت رقابت صنعت فولاد کشور ما در مورد هزینه‌های حمل مواد اولیه در مقایسه با رقبای جهانی بسیار کم است. علاوه بر هزینه‌هاى بالاى حمل اساساً امکان حمل متناسب با نیاز، از بسیارى مبادى وجود ندارد و ناوگان حمل جاده‌اى و خصوصا ریلى، توانایى پوشش کل تقاضاى موجود را ندارد.

البته نباید فراموش شود که بحث زیرساخت‌ها تنها به حمل‌ونقل مواد اولیه و محصولات ختم نمی‌شود و موضوعات دیگری مانند تامین آب، برق، گاز و... را نیز شامل مى‌شود. با این وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقلی در اولویت قرار دارند و باید در صنعت فولاد علاوه بر 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای احداث واحدهای جدید، حدود 13 تا 14 میلیارد یورو در احداث زیرساخت‌های جدید سرمایه‌گذاری شود. انتظار بر این است که این میزان سرمایه‌گذاری در زیرساخت توسط دولت به عنوان متولى اصلى این امر انجام شود. این رقم صرفا سرمایه‌گذارى‌هاى مرتبط با زیرساخت‌هاى صنعت فولاد است و درصورت لحاظ زیرساخت‌هاى مورد نیاز سایر بخش‌هاى معدنى و صنعتى ارقام بسیار متفاوت خواهد بود. به عنوان نمونه صرفا جهت دستیابى به اهداف توسعه خطوط ریلى کشور در افق ١٤٠٤ رقمى معادل کل عدد فوق، فقط در بخش احداث خطوط ریلى (بدون تجهیز ناوگان حمل) نیاز است. این در حالی است که روند توسعه‌هاى سال‌هاى اخیر و بودجه‌هاى تخصیصى دولت به زیرساخت‌ها پوشش‌دهنده این نیاز و متناسب با آن نیست.

متن کامل این یادداشت را در شماره 92 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش فولاد مطالعه نمایید.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family