• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.

متاسفانه زیرساخت‌های کنونی حتی برای ظرفیت 30 میلیون تنی صنعت فولاد کافی نیستند. این یعنی با وجود آنکه تولید سالانه فعلى صنعت فولاد کشور حدود 20 میلیون تن است، اما در رابطه با زیرساخت‌های حمل‌ونقلی مانند ریل، جاده و حتی اسکله‌های موجود در سواحل، کمبودها و مشکلات بسیاری وجود دارد که در این زمینه بسیاری از نقاط  به گلوگاه تبدیل شده‌ و عملا امکان استفاده از کل ظرفیت موجود نیست.

کمبود زیرساخت، گلوگاه صنعت فولاد

اگر بخواهیم در افق 1404 به  تولید 55 میلیون تن فولاد برسیم، برای تأمین نیاز کک سازى‌ها و کوره بلندهاى موجود، کشور نیازمند واردات زغال‌سنگ کیفى است و در این رابطه باید چند میلیون تن واردات زغال‌سنگ صورت پذیرد. این در حالی است که در کشور ما هنوز اسکله‌ای که بتواند به کشتی‌های 100 هزار تنی خدمات دهد و این کشتی‌ها در آن پهلو بگیرد، وجود ندارد. در حال حاضر بیشترین ظرفیت اسکله‌های موجود در کشور ما  برای پهلو‌گیری کشتی‌های حدود 60 تا 70 هزار تن است (کشتى‌هاى  Handy maxو حداکثر Pana max). توجه به این نکته ضروری است که رقبای صنعت فولاد در کشورهایی مانند چین، کشتی‌هایCape size  بیش از ١٥٠ هزارتنى و Valemax400 هزار تنی، سنگ آهن و زغال‌سنگ را از استرالیا و برزیل بارگیری کرده، صرفا با هزینه‌هر تن حدود ٥ دلار به بنادر چین منتقل می‌کنند. این یعنی زغال‌سنگ کیفى و سنگ آهن با Fe بالا و کیفیت بسیار عالی، با قیمت تمام شده پایین‌تر، ازنقاط دوردست تنها با هزینه‌ هر تن 5 دلار به چین حمل می‌شود. در کشور ما هزینه تمام شده حمل داخلى ماده معدنی از برخى معادن بزرگ به واحدهای فولادسازی بسته به موقعیت مکانى و فاصله آن‌ها  حدود ١٠ تا ٢٠ دلار است. بنابراین قدرت رقابت صنعت فولاد کشور ما در مورد هزینه‌های حمل مواد اولیه در مقایسه با رقبای جهانی بسیار کم است. علاوه بر هزینه‌هاى بالاى حمل اساساً امکان حمل متناسب با نیاز، از بسیارى مبادى وجود ندارد و ناوگان حمل جاده‌اى و خصوصا ریلى، توانایى پوشش کل تقاضاى موجود را ندارد.

البته نباید فراموش شود که بحث زیرساخت‌ها تنها به حمل‌ونقل مواد اولیه و محصولات ختم نمی‌شود و موضوعات دیگری مانند تامین آب، برق، گاز و... را نیز شامل مى‌شود. با این وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقلی در اولویت قرار دارند و باید در صنعت فولاد علاوه بر 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای احداث واحدهای جدید، حدود 13 تا 14 میلیارد یورو در احداث زیرساخت‌های جدید سرمایه‌گذاری شود. انتظار بر این است که این میزان سرمایه‌گذاری در زیرساخت توسط دولت به عنوان متولى اصلى این امر انجام شود. این رقم صرفا سرمایه‌گذارى‌هاى مرتبط با زیرساخت‌هاى صنعت فولاد است و درصورت لحاظ زیرساخت‌هاى مورد نیاز سایر بخش‌هاى معدنى و صنعتى ارقام بسیار متفاوت خواهد بود. به عنوان نمونه صرفا جهت دستیابى به اهداف توسعه خطوط ریلى کشور در افق ١٤٠٤ رقمى معادل کل عدد فوق، فقط در بخش احداث خطوط ریلى (بدون تجهیز ناوگان حمل) نیاز است. این در حالی است که روند توسعه‌هاى سال‌هاى اخیر و بودجه‌هاى تخصیصى دولت به زیرساخت‌ها پوشش‌دهنده این نیاز و متناسب با آن نیست.

متن کامل این یادداشت را در شماره 92 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش فولاد مطالعه نمایید.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family