• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.

متاسفانه زیرساخت‌های کنونی حتی برای ظرفیت 30 میلیون تنی صنعت فولاد کافی نیستند. این یعنی با وجود آنکه تولید سالانه فعلى صنعت فولاد کشور حدود 20 میلیون تن است، اما در رابطه با زیرساخت‌های حمل‌ونقلی مانند ریل، جاده و حتی اسکله‌های موجود در سواحل، کمبودها و مشکلات بسیاری وجود دارد که در این زمینه بسیاری از نقاط  به گلوگاه تبدیل شده‌ و عملا امکان استفاده از کل ظرفیت موجود نیست.

کمبود زیرساخت، گلوگاه صنعت فولاد

اگر بخواهیم در افق 1404 به  تولید 55 میلیون تن فولاد برسیم، برای تأمین نیاز کک سازى‌ها و کوره بلندهاى موجود، کشور نیازمند واردات زغال‌سنگ کیفى است و در این رابطه باید چند میلیون تن واردات زغال‌سنگ صورت پذیرد. این در حالی است که در کشور ما هنوز اسکله‌ای که بتواند به کشتی‌های 100 هزار تنی خدمات دهد و این کشتی‌ها در آن پهلو بگیرد، وجود ندارد. در حال حاضر بیشترین ظرفیت اسکله‌های موجود در کشور ما  برای پهلو‌گیری کشتی‌های حدود 60 تا 70 هزار تن است (کشتى‌هاى  Handy maxو حداکثر Pana max). توجه به این نکته ضروری است که رقبای صنعت فولاد در کشورهایی مانند چین، کشتی‌هایCape size  بیش از ١٥٠ هزارتنى و Valemax400 هزار تنی، سنگ آهن و زغال‌سنگ را از استرالیا و برزیل بارگیری کرده، صرفا با هزینه‌هر تن حدود ٥ دلار به بنادر چین منتقل می‌کنند. این یعنی زغال‌سنگ کیفى و سنگ آهن با Fe بالا و کیفیت بسیار عالی، با قیمت تمام شده پایین‌تر، ازنقاط دوردست تنها با هزینه‌ هر تن 5 دلار به چین حمل می‌شود. در کشور ما هزینه تمام شده حمل داخلى ماده معدنی از برخى معادن بزرگ به واحدهای فولادسازی بسته به موقعیت مکانى و فاصله آن‌ها  حدود ١٠ تا ٢٠ دلار است. بنابراین قدرت رقابت صنعت فولاد کشور ما در مورد هزینه‌های حمل مواد اولیه در مقایسه با رقبای جهانی بسیار کم است. علاوه بر هزینه‌هاى بالاى حمل اساساً امکان حمل متناسب با نیاز، از بسیارى مبادى وجود ندارد و ناوگان حمل جاده‌اى و خصوصا ریلى، توانایى پوشش کل تقاضاى موجود را ندارد.

البته نباید فراموش شود که بحث زیرساخت‌ها تنها به حمل‌ونقل مواد اولیه و محصولات ختم نمی‌شود و موضوعات دیگری مانند تامین آب، برق، گاز و... را نیز شامل مى‌شود. با این وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقلی در اولویت قرار دارند و باید در صنعت فولاد علاوه بر 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای احداث واحدهای جدید، حدود 13 تا 14 میلیارد یورو در احداث زیرساخت‌های جدید سرمایه‌گذاری شود. انتظار بر این است که این میزان سرمایه‌گذاری در زیرساخت توسط دولت به عنوان متولى اصلى این امر انجام شود. این رقم صرفا سرمایه‌گذارى‌هاى مرتبط با زیرساخت‌هاى صنعت فولاد است و درصورت لحاظ زیرساخت‌هاى مورد نیاز سایر بخش‌هاى معدنى و صنعتى ارقام بسیار متفاوت خواهد بود. به عنوان نمونه صرفا جهت دستیابى به اهداف توسعه خطوط ریلى کشور در افق ١٤٠٤ رقمى معادل کل عدد فوق، فقط در بخش احداث خطوط ریلى (بدون تجهیز ناوگان حمل) نیاز است. این در حالی است که روند توسعه‌هاى سال‌هاى اخیر و بودجه‌هاى تخصیصى دولت به زیرساخت‌ها پوشش‌دهنده این نیاز و متناسب با آن نیست.

متن کامل این یادداشت را در شماره 92 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش فولاد مطالعه نمایید.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family