• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: تولید ورق‌های فولادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ چراکه بسیاری از صنایع همچون خودروسازی، لوازم خانگی ، بشکه سازی و حتی صنعت ساختمان از این محصولات استفاده می‌کنند. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی جایگاه و بازار مصرف این محصولات در داخل و خارج از کشور با عضو هیئت مدیره شرکت صنایع هفت الماس به گفت‌وگو نشسته است. امید ایزدپناه در این گفت‌وگو از تاثیر نوسانات اقتصادی اخیر بر تجارت این محصول با اهمیت فولادی می‌گوید.

جایگاه صنعت تولید محصولات فولادی به‌ویژه ورق‌های گالوانیزه، گالوانیزه رنگی و گالوالوم را در کشور چه‌طور ارزیابی می‌کنید؟

تولید فولاد، صنعتی مادر محسوب می‌شود چراکه تولید بسیاری از محصولات بر مبنای آن، پایه‌گذاری شده است. باید تاکید کرد که لازمه رشد صنایع میانی و پایین‌دستی، رشد صنایع مادر است. بر همین اساس نیز، در سند چشم‌انداز توسعه کشور در سال 1404، تولید 55 میلیون تن فولاد، هدف‌گذاری شده است که قطعاً بخشی از آن به مقاطع طویل و ورق‌های فولادی اختصاص دارد.

صنعت فولاد کشور نیز طی سال‌های گذشته برای تحقق این هدف در مسیر توسعه گام برداشته است. کما اینکه ورق‌های گالوانیزه توانسته‌اند سهم قابل توجهی از بازار داخل را به خود اختصاص دهند و بدین ترتیب از میزان واردات محصولات یاد شده طی سال‌های اخیر به شدت کاسته شده است.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که مطابق با نیازهای جدید، محصولات جدید تولید می‌شوند. برای نمونه در صنعت خودروسازی و همچنین تولید  لوازم خانگی، تغییراتی را طی ده سال گذشته شاهد بودیم. این تغییرات در طول چندین سال گذشته تشدید شده‌اند و محصولات جدید که در ساخت آن‌ها از تکنولوژی‌های روز بهره گرفته می‌شود مورد توجه قرار گرفته‌اند. با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید امکان تولید ورق‌هایی رنگی با طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت، با کیفیت بالاتر و متناسب با نیاز و سلیقه خریداران فراهم شده است.

 بازار فروش محصولات یاد شده در داخل کشور طی سال‌های اخیر با چه فراز و نشیب‌هایی به‌ویژه برای شرکت‌های خصوصی همراه بوده است؟

در طول چند سال اخیر تکنولوژی تولید ورق‌های فولادی بهبود یافته است. تولیدکنندگان ورق‌های گالوانیزه از تکنولوژی‌های جدید بهره گرفته‌اند و زمینه توسعه این صنعت فراهم شده است. از آنجا که این محصولات از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند، سهم قابل توجهی از بازار فروش داخلی را در اختیار دارند. علاوه بر این، مصرف ورق گالوانیزه و ورق رنگی در کشور افزایش یافته است.

امسال، سال حمایت از کالای ایرانی نام گرفته است. توجه به کیفیت در حمایت از تولیدات داخلی باید در اولویت قرار گیرد. گفتنی است، هرچه کیفیت محصولات بالادستی بیشتر باشد، صنایع پایین‌دستی امکان تولید محصولاتی با کیفیت بالاتر، خواهند داشت.

اگر تولید محصولات با کیفیت در اولویت حمایت دولت قرار گیرد، بدون شک همه تولیدکنندگان ناچار هستند، تولید خود را ارتقا بخشند و این به سود کشور خواهد بود.

یکی از مشکلات تولید در سال‌های اخیر حمایت کم بانک‌ها از تولیدکنندگان در تامیین نقدینگی برای تولید و نیز اعمال نرخ بهره‌های غیراقتصادی است که باعث بسته شدن برخی از صنایع شده است.

 تجارت ورق‌های فولادی چه میزان از نوسانات اقتصادی اخیر، تاثیر گرفته است؟

نوسانات اقتصادی اخیر کشور تا حد بسیار بالایی منوط به تغییرات قیمت دلار است. اما قیمت محصولات فولادی برخلاف بسیاری از فلزات مانند روی و سرب، تاثیر قابل توجهی از قیمت ارز نمی‌گیرد و عرضه و تقاضا عامل اساسی تعیین قیمت این تولیدات هستند. میزان عرضه و تقاضا بازار داخلی محصولات فولادی در ماه‌های اخیر تفاوت قابل توجهی را تجربه نکرده و درنتیجه شاهد تغییر چشمگیر قیمتی برای این محصولات نسبت به دلار نبودیم. با این وجود با رشد قیمت دلار، قیمت تمام شده محصولات فولادی بیشتر شده است. چه بسا که همین رشد قیمتی، از میزان تقاضا نیز کاسته است.

صرف‌نظر از تغییرات قیمتی که برای هر محصول متفاوت است باید تاکید کرد که نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی را برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند. این نوسانات، استراتژی و برنامه‌ریزی بلند مدت صنایع را با مشکل مواجه می‌کند. بر همین اساس از دولت انتظار می‌رود با مدیریت ساختار ارزی، این سد بزرگ در مسیر پیشرفت را بردارد.

 حضور در بازار صادراتی چه اثری بر حفظ تولید مستمر محصولات مورد بحث دارد؟

حضور در بازار صادراتی، به منزله هم سو شدن با رشد سایر کشورهاست. درنتیجه افزایش تولید و رشد بهره‌وری را به همراه دارد و درنهایت به ارتقای محصول و سازمان منتج می‌شود.

در مدیریت بازاریابی 2 شاخصه اصلی محصول و بازار تحت عنوان محصول جدید، محصول قدیمی و همچنین بازار جدید و قدیمی مورد بررسی قرار می‌گیرند و استراتژی‌های لازم برای این 4 وجه نوشته می‌شود. طبق همین منوال، در مقوله صادرات نیز برای حفظ سهم در بازارهای کنونی و همچنین ورود به بازارهای جدید، سناریوهای متفاوتی وجود دارد.

برای ورود به بازاری جدید، شناخت نیاز آن، اهمیت دارد. باید رقبای خود را بشناسید و ویژگی تولیدات خود را با محصولات آن‌ها مقایسه کنید. در صورت ارتقا کیفیت محصولات، سهمی از این بازار را کسب خواهید کرد. درنتیجه بخشی از ظرفیت تولید به این بازار جدید اختصاص می‌یابد و درنهایت رشد تولید و افزایش بهره‌ وری را به‌ همراه خواهد داشت.

برای حفظ بازارهای صادراتی قدیمی نیز همواره باید به رقبای جدید توجه کرد. چراکه وقتی تولیدکننده جدیدی به این بازار راه می‌یابد یعنی تولیدات آن، ویژگی‌های مثبتی داشته است. بنابراین باید همواره کوشید تا با تحلیل شرایط، کیفیت محصولات را ارتقا داد تا درنهایت افزایش تولید و بهره ‌وری حاصل شود.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نگاه صادراتی دولت در بهبود شرایط کمک‌کننده است. برای تحقق توسعه صادرات، باید امکان صادرات تسهیل شود. به‌علاوه صادرکننده بتواند ارز حاصل از فروش محصول خود در بازار جهانی را برای واردات قطعات یدکی و مواد اولیه مورد نیاز خود استفاده کند.

اما متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود در شرایطی که صادرات نیاز اصلی کشور است، با وضع قوانین عجیب و غریب، خود دولت مانع آن می‌شود. نبود شفافیت در دستورالعمل‌ها از دیگر مواردی هستند که مانع از ارتقا جایگاه تولیدکنندگان خواهند شد.

در واقع اتخاذ تصمیمات لحظه‌ای به این مشکلات دامن می‌زند و واسطه‌گری را تشدید می‌کند. در حالی که بایستی ساختار گمرکی، سرمایه‌گذاری، بانکی و ... به‌گونه‌ای باشند که رشد تولید را تسهیل کنند.

 بازگشت احتمالی تحریم‌ها علیه ایران، چه تاثیری بر بازار بین‌المللی فروش محصولات یاد شده خواهد داشت؟

بدون شک تحریم ایران، تبعاتی را برای حضور در بازار بین‌المللی دارد اما امکان مدیریت آن وجود دارد. یعنی با بهبود اوضاع داخلی و همچنین ارتقا سطح روابط سیاسی دولت ایران با سایر دولت‌ها می‌توان آسیب‌ها را به حداقل کاهش داد.

در چنین شرایطی، تسهیل ارتباط با کشورهای همسایه کمک‌کننده خواهد بود. کما اینکه در حال حاضر، ارتباط ایران و ترکیه مثبت است و پیمان پولی و بانکی میان دو کشور منعقد شده است و تسهیل کننده تجارت دو کشور خواهد بود. حال اگر بتوان چنین پیمان‌های ارزی پولی را با سایر کشورهای همسایه همچون عراق، افقانستان، عمان، ارمنستان، ترکمنستان و .... برقرار کرد به رشد صادرات کمک می‌کند و تاثیر تحریم‌ها را به حداقل کاهش می‌دهد.

  با توجه به ناپایداری سیاسی ایجاد شده برای کشور طی ماه‌ های اخیر و احتمال تشدید آن، آینده این صنعت را چطور ارزیابی می‌کنید؟

هرگونه ناپایداری سیاسی به اقتصاد کل کشور لطمه می‌زند. برهمین اساس باید اذعان کرد که آینده صنایع کشور تا حد بسیاری در گرو تصمیمات دولتمردان و نتایج مذاکرات آن‌هاست. فاکتوری تحت عنوان ریسک سرمایه‌گذاری در کشورهای مختلف سنجیده می‌شود. با تلاش‌های دو ساله دولتمردان، این معیار برای کشور ما یک پله ارتقا یافت. هرچند که با تحولات دو ماه اخیر، تمام تلاش‌های صورت گرفته بی‌نتیجه شدند و مجددا ریسک سرمایه‌گذاری در ایران بیشتر شده است. این موضوع مانعی در مسیر حضور سرمایه خارجی به کشور است.

تصمیمات دولت نیز باید به‌گونه‌ای باشد که به ارتقا تولید و بهبود جایگاه ایران در بازارهای بین‌المللی کمک کند. برای رشد و بهبود اقتصادی باید تولید ناخالص داخلی افزایش یابد. یعنی مواد اولیه را تبدیل به محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر کرد. بنابراین این مسیر باید مورد حمایت دولت قرار گیرد و با برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت شرایط کنونی، واسطه‌گری و تبعات آن را به حداقل کاهش داد.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family