• آخرین های آهن وفولاد
 • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در راستای خبر تصویب احداث واحد فولادسازی شرکت فولاد اکسین خوزستان در مجمع عمومی این شرکت، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین به گفت‌وگو با دکتر نبی‌الله رازانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان نشست و جزئیات این پروژه را جویا شد.

دکتر نبی‌الله رازانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین به تشریح زمینه فعالیت این شرکت پرداخت و گفت: شرکت فولاد اکسین خوزستان تنها واحد تولیدکننده ورق عریض فولادی در سطح خاورمیانه است. این شرکت در سال 1388 به بهره‌برداری رسید. طراحی و ساخت این واحد توسط شرکت دانیلی ایتالیا انجام شد. 

وی افزود: شرکت فولاد اکسین خوزستان، ظرفیت اسمی تولید سالانه یک میلیون و 50 هزار تن ورق عریض را دارد، اما تابه‌حال به تولید سالانه 850 هزار تن محصول دست پیدا کرده که علت عدم تحقق ظرفیت اسمی این شرکت عدم تامین ماده اولیه موردنیاز تولید است.  مواد اولیه مورد نیاز شرکت فولاد اکسین خوزستان اسلب عریض است که فولادسازان داخلی قادر به تولید آن نیستند. هم‌اکنون مواد اولیه شرکت از اسلب‌های تولید شده توسط شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه تامین می‌شود. 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان در ادامه گفت: باتوجه به مشکلاتی که این شرکت طی سال‌های قبل در تامین ماده اولیه مورد نیاز خود داشت، از سال 1393 پیگیر اجرای طرح توسعه‌ فولادسازی به‌منظور تولید سالانه یک میلیون و 180 هزار تن اسلب عریض شد. وی افزود: پس از ارائه این طرح، مطالعات بسیاری بر روی این طرح صورت گرفت ازجمله بررسی تامین زیرساخت، مطالعات تامین زنجیره ماده اولیه (تامین آهن اسفنجی)، مدیریت پسماند صنعتی، مطالعات محیط زیستی و انجام شبیه‌سازی‌های زیست محیطی، مطالعات توجیه اقتصادی پروژه و....

با مطالعات انجام شده مزایای این پروژه مشخص شدند که برخی از این مزایا عبارت هستند از: وجود زیرساخت‌های موردنیاز ازجمله زمین، آب، برق، گاز، دسترسی به جاده و خط ریلی که وجود این زیرساخت‌ها موجب کاهش تا 20 درصدی در زمینه هزینه‌های سرمایه‌گذاری این طرح خواهد شد. صرفه‌جویی در هزینه انتقال ماده اولیه از فولاد خوزستان یا هرمزگان، کاهش قیمت تمام شده محصول، تنوع در محصولات تولیدی شرکت و...

با تمامی بررسی‌های صورت گرفته و با انجام چندین مرحله مطالعات فنی و اقتصادی توسط شرکت مهندسی برسو، توجیه‌پذیری و جذابیت اقتصادی این طرح محرز شد و در ادامه در سال 1395 مجوز تاسیس این طرح توسعه از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان کسب شد و در ادامه پیگیر مجوزهای زیست محیطی طرح شدیم و از آنجاییکه این خط از استانداردهای روز زیست محیطی اروپا برخوردار است، روند کسب مجوز زیست محیطی به خوبی پیش می‌رود و ملاحضات دیده شده برای طرح درحال اجرا است. همچنین باید اضافه شود که علیرغم نوسانات متعدد ارزی در کشور همچنان این طرح توجیه‌پذیر است.

رازانی در ادامه گفت: توجیه‌پذیر و جذاب بودن این طرح به‌حدی است که بسیاری از شرکت‌های صاحب تکنولوژی ساخت واحد فولاد عریض از جمله دانیلی ایتالیا، سارایه اسپانیا، پری‌متالز، ساینواستیل و...آمادگی خود را برای حضور در این پروژه و ساخت و فاینانس آن را اعلام کرده‌اند. در ادامه توانمندی شرکت‌های دارای این تکنولوژی نیز به‌دقت بررسی شد تا بهترین گزینه انتخاب شود. درنهایت شرکت دنیلی به‌عنوان فاینانس کننده و مجری این طرح انتخاب شد.  

در مجمع عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان اجرای این طرح به رای‌گیری سهامداران عام گذاشته شد که با توجه به اقتصادی بودن طرح و نظر مساعد سهامدارن عام اجرای این طرح با همکاری شرکت به تصویب رسید. بناست 85 درصد سرمایه‌گذاری طرح توسط شرکت دنیلی و 15 درصد توسط سهامداران تامین شود. 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان در ادامه به نحوه ادامه همکاری با شرکت دنیلی در زمان تحریم اشاره کرد و گفت: شرکت دانیلی طی سال حضور در کشور برنامه‌ریزی‌های خوبی برای حضور در ایران صورت داده و در حوزه ساخت تجهیزات در ایران نیز کارگاهی احداث کرده است که امکان ساخت بسیاری از تجهیزات در داخل کشور را فراهم می‌کند. همچنین این شرکت شعبه دانیلی چین نیز دارد که از طریق این شعبه در زمان تحریم امکان ادامه همکاری با ایران وجود دارد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family