• آخرین های آهن وفولاد
  • محبوبترین های آهن وفولاد


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در راستای خبر تصویب احداث واحد فولادسازی شرکت فولاد اکسین خوزستان در مجمع عمومی این شرکت، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین به گفت‌وگو با دکتر نبی‌الله رازانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان نشست و جزئیات این پروژه را جویا شد.

دکتر نبی‌الله رازانی معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین به تشریح زمینه فعالیت این شرکت پرداخت و گفت: شرکت فولاد اکسین خوزستان تنها واحد تولیدکننده ورق عریض فولادی در سطح خاورمیانه است. این شرکت در سال 1388 به بهره‌برداری رسید. طراحی و ساخت این واحد توسط شرکت دانیلی ایتالیا انجام شد. 

وی افزود: شرکت فولاد اکسین خوزستان، ظرفیت اسمی تولید سالانه یک میلیون و 50 هزار تن ورق عریض را دارد، اما تابه‌حال به تولید سالانه 850 هزار تن محصول دست پیدا کرده که علت عدم تحقق ظرفیت اسمی این شرکت عدم تامین ماده اولیه موردنیاز تولید است.  مواد اولیه مورد نیاز شرکت فولاد اکسین خوزستان اسلب عریض است که فولادسازان داخلی قادر به تولید آن نیستند. هم‌اکنون مواد اولیه شرکت از اسلب‌های تولید شده توسط شرکت‌های فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان و فولاد مبارکه تامین می‌شود. 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان در ادامه گفت: باتوجه به مشکلاتی که این شرکت طی سال‌های قبل در تامین ماده اولیه مورد نیاز خود داشت، از سال 1393 پیگیر اجرای طرح توسعه‌ فولادسازی به‌منظور تولید سالانه یک میلیون و 180 هزار تن اسلب عریض شد. وی افزود: پس از ارائه این طرح، مطالعات بسیاری بر روی این طرح صورت گرفت ازجمله بررسی تامین زیرساخت، مطالعات تامین زنجیره ماده اولیه (تامین آهن اسفنجی)، مدیریت پسماند صنعتی، مطالعات محیط زیستی و انجام شبیه‌سازی‌های زیست محیطی، مطالعات توجیه اقتصادی پروژه و....

با مطالعات انجام شده مزایای این پروژه مشخص شدند که برخی از این مزایا عبارت هستند از: وجود زیرساخت‌های موردنیاز ازجمله زمین، آب، برق، گاز، دسترسی به جاده و خط ریلی که وجود این زیرساخت‌ها موجب کاهش تا 20 درصدی در زمینه هزینه‌های سرمایه‌گذاری این طرح خواهد شد. صرفه‌جویی در هزینه انتقال ماده اولیه از فولاد خوزستان یا هرمزگان، کاهش قیمت تمام شده محصول، تنوع در محصولات تولیدی شرکت و...

با تمامی بررسی‌های صورت گرفته و با انجام چندین مرحله مطالعات فنی و اقتصادی توسط شرکت مهندسی برسو، توجیه‌پذیری و جذابیت اقتصادی این طرح محرز شد و در ادامه در سال 1395 مجوز تاسیس این طرح توسعه از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان کسب شد و در ادامه پیگیر مجوزهای زیست محیطی طرح شدیم و از آنجاییکه این خط از استانداردهای روز زیست محیطی اروپا برخوردار است، روند کسب مجوز زیست محیطی به خوبی پیش می‌رود و ملاحضات دیده شده برای طرح درحال اجرا است. همچنین باید اضافه شود که علیرغم نوسانات متعدد ارزی در کشور همچنان این طرح توجیه‌پذیر است.

رازانی در ادامه گفت: توجیه‌پذیر و جذاب بودن این طرح به‌حدی است که بسیاری از شرکت‌های صاحب تکنولوژی ساخت واحد فولاد عریض از جمله دانیلی ایتالیا، سارایه اسپانیا، پری‌متالز، ساینواستیل و...آمادگی خود را برای حضور در این پروژه و ساخت و فاینانس آن را اعلام کرده‌اند. در ادامه توانمندی شرکت‌های دارای این تکنولوژی نیز به‌دقت بررسی شد تا بهترین گزینه انتخاب شود. درنهایت شرکت دنیلی به‌عنوان فاینانس کننده و مجری این طرح انتخاب شد.  

در مجمع عمومی شرکت فولاد اکسین خوزستان اجرای این طرح به رای‌گیری سهامداران عام گذاشته شد که با توجه به اقتصادی بودن طرح و نظر مساعد سهامدارن عام اجرای این طرح با همکاری شرکت به تصویب رسید. بناست 85 درصد سرمایه‌گذاری طرح توسط شرکت دنیلی و 15 درصد توسط سهامداران تامین شود. 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت فولاد اکسین خوزستان در ادامه به نحوه ادامه همکاری با شرکت دنیلی در زمان تحریم اشاره کرد و گفت: شرکت دانیلی طی سال حضور در کشور برنامه‌ریزی‌های خوبی برای حضور در ایران صورت داده و در حوزه ساخت تجهیزات در ایران نیز کارگاهی احداث کرده است که امکان ساخت بسیاری از تجهیزات در داخل کشور را فراهم می‌کند. همچنین این شرکت شعبه دانیلی چین نیز دارد که از طریق این شعبه در زمان تحریم امکان ادامه همکاری با ایران وجود دارد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family