سیتی گروپ انتظار دارد که تقاضای فولاد کمتر از تولید آن باشد. این بانک سرمایه گذاری چند ملیتی انتظار دارد که موجودی فولاد در سه ماهه اول 2020 بیش از
رئیس واحد آهن سازی شرکت فولاد سفیددشت از تولید ۴۱ هزار و ۴۰۰ تن آهن اسفنجی در این شرکت در بهمن ماه امسال خبر داد. به گزارش اخبار فلزات به نقل از
  بررسی آمارهای منتشره سامانه کدال حاکی از تولید یک میلیون و 680 هزار و 626 تن محصول از سوی شرکت فولاد هرمزگان جنوب از ابتدای امسال تا پایان تا پایان
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با انتقاد از نقش سامانه بهین یاب در میدان دادن به دلالان گفت: یکی از ایرادهای اساسی سامانه بهین‌یاب این است
طبق اعلام اتاق فولاد آرژانتین (CAA) تولید فولاد خام این کشور در ژانویه 298 هزار تن گزارش شده که نسبت به ژانویه سال گذشته افت 19.6 درصدی داشته است.
آمارهای صادرات شمش و تولیدات فولادی در دوره ۱۰ ماهه امسال به بیش از ۸.۸ میلیون تن رسید که از این میزان بیش از ۶۶ درصد سهم شمش است. به گزارش
  • بحران جدید چین؛ افزایش تولید و کاهش تقاضای فولاد

  • تولید بیش از 41 هزار تن آهن اسفنجی در بهمن ماه

  • تولید بیش از 1.68 میلیون تن محصول در فولاد هرمزگان

  • قیمت فولاد همان توزیع دلار ارزان است

  • میزان تولید فولاد خام آرژانتین در ماه ژانویه 19.6 درصد کاهش یافت

  • صادرات ۸.۸ میلیون تن شمش و تولیدات فولادی

یادداشت


با وجود کمبود آلومینا در کشور، به دلیل ارزان بودن انرژی و نیروی انسانی، تولید آلومینیوم مقرون به ...
اخبار فلزات: طراحی تجهیزات و قطعات واحدهای فولادی در کشور علاوه بر استفاده از دانش فنی و توان ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت غرب فلز معتقد است که باید با به‌کارگیری علم و دانش فنی داخلی، قدم‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» ...
اخبار فلزات: غلطک‌های نورد گرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تولید محصولات فولادی به روش نورد گرم ...
اخبار فلزات: رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی اوان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات ...
اخبار فلزات: مدیرعامل مجتمع فولاد آتیه خلیج فارس ضمن اعلام توضیحاتی در خصوص این مجموعه اظهار داشت: ...
اخبار فلزات: مدیر عامل مجتمع فولاد ظفر بناب در رابطه با میزان صادرات این مجتمع گفت: یکی از مشکلات ...
اخبار فلزات: مدیر کارخانه پیشگامان صنایع آسیا گفت: امسال کمپرسور «GQ 2223» را بومی‌سازی می‌کنیم. ...
اخبار فلزات: مدیرعامل فرانسوز یزد در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما در مجموعه فرانسوز یزد ...
اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده ایجاد انقلاب معدنی کار خود را در این وزراتخانه آغاز ...
اخبار فلزات: مقوله نگه‌داری و تعمیرات از موارد مهم و تاثیرگذار در صنایع دنیا به‌شمار می‌رود. وجود ...
  • Prev

بزرگ‌ترین استان کشور مملو از ظرفیت‌های معدنی به خصوص در زمینه سنگ‌آهن است و در کنار آن صنعت فولاد نیز با کامل کردن زنجیره تولید این روزها هیچ وابستگی به خارج از کشور ندارد.

به گزارش اخبار فلزات به نقل از دنیای معدن، به نظر می‌رسد طی روزهای اخیر آمریکا برای توسعه سیستم تحریمی با مشکل مواجه شده و روند سیاست‌گذاری‌هایش بیشتر نمایشی است تا این‌که بتواند تأثیری بر اقتصاد کشور داشته باشد.

یکی از صنایعی که به تازگی در لیست تحریم‌های آمریکا جای گرفته است صنعت فولاد است، هر چند که این صنعت تاکنون نامش به صورت مستقیم در لیست تحریم‌ها نبوده اما به دلیل سیاست‌های سختگیرانه تحریمی عملاً این صنعت پیش از این خود را در مقابل تحریم‌ها واکسینه کرده و با تصمیم‌گیری‌های مقتضی مدیران اقتصادی هم اکنون با قدرت در عرصه‌های مختلف کار خود را پیش می‌برد و هیچ تأثیری از نظام جدید تحریم‌ها نخواهد دید.

با راهکارهای مطلوب سال‌های گذشته؛ هم اکنون زنجیره تولید در کرمان کامل شده و سنگ‌آهن پس از استخراج مستقیماً به فراورده های فولادی تبدیل می‌شود و هیچ وابستگی در این خصوص وجود ندارد.

نکته قابل توجه این‌که صد درصد دستگاه‌ها و تکنولوژی مورد استفاده نیز ایرانی است و تحریم فقط یک گزینه نمایشی از سوی آمریکاست.

این در حالی است که با وجود تهدیدهای آمریکا هنوز هم مشتری‌های خارجی فولاد ایران در صف خرید محصولات با کیفیت حضور دارند و چند روز قبل نیز ۱۷ نفر از سفیران کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی با حضور در مجتمع صنعتی و معدنی وابسته به صنعت فولاد از نزدیک در جریان قابلیت های اقتصادی این مجتمع قرار گرفتند.

امکان تحریم صنایع فولاد استان کرمان صفر است

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر در خصوص تأثیری که تحریم های جدید آمریکا بر شرکت گل‌گهر سیرجان گذاشته است می گوید: روند کار تمامی صدها کارخانه وابسته به صنعت فولاد در مجموعه گل گهر بدون هیچ گونه وقفه و مشکلی در حال انجام است و تولیدات مختلف و گوناگون مجتمع به بازار داخلی و خارجی ارسال می‌شود.

شهباز حسن پور با اشاره به این‌که تحریم‌های آمریکا بی سابقه نیست و ما نیز نظام ضد تحریمی را به خوبی شناخته ایم می گوید: به بسیاری از روش های ضد تحریم نمی‌توان اشاره کرد اما مردم بدانند هیچ مشکلی در روند کار و ارزآوری ایجاد نشده است.

اطمینان را هم می‌دهیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در خصوص صادرات هم مشکلی نداریم.

وی تصریح کرد: نکته اساسی در خصوص صنعت فولاد در استان کرمان این است که با تدبیری که در گذشته توسط مسئولان استان کرمان و وزارت صنعت و معدن روی داده است زنجیره تولید در استان کامل شده و عملاً ما در هیچ زمینه ای از جمله دستگاه ها، تکنولوژی و مواد اولیه وابسته نیستیم.

وی گفت: نکته دیگر این‌که با توجه به طرح های توسعه‌ای در داخلی کشور هم اکنون این شرکت در راستای تأمین نیازهای داخلی برنامه‌ریزی می‌کند و در این خصوص فعال است و تلاش ما تأمین نیازها و تقاضای داخلی است.

وی گفت: اقتصاد شهرستان‌های بردسیر و سیرجان برپایه فولاد بنا نهاده شده است و هزاران نفر با تلاش شبانه روزی با تکیه بر نیروی های بومی و دانش ایرانی در حال توسعه تولید هستند و این اطمینان را هم می دهیم با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در خصوص صادرات هم مشکلی نداریم.

تولید در گل‌گهر نسبت به سه سال قبل سه برابر شده است

مدیرعامل مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر اظهارداشت: این تحریم ها هیچ تأثیری بر صنعت فولاد در مجتمع گل‌گهر ندارد و هم اکنون ما در بالا ترین سطح تولید محصولات فولادی در سال های اخیر هستیم و زنجیره تولید در استان کرمان کامل و هر روز هم محکم‌تر می‌شود.

ناصر تقی زاده بیان کرد: مردم بدانند که ظرفیت تولید ما در این شرکت که از مهم‌ترین ظرفیت‌های ارزآور در کشور محسوب می‌شود ۲۸ میلیون تن است که نسبت به سه سال قبل بیشتر از سه برابر شده و این سال ها دقیقاً در زمان تحریم‌های آمریکا بوده است.

ما پیش از این هم در همین نظام تحریمی روند تولید را افزایش داده‌ایم و حالا نیروهای بومی و متخصص موجود در مجموعه برای تلاش شبانه روی مصمم‌تر شده اند

وی گفت: ما پیش از این هم در همین نظام تحریمی روند تولید را افزایش داده ایم و حالا نیروهای بومی و متخصص موجود در مجموعه برای تلاش شبانه روی مصمم‌تر شده اند.

وی افزود: از قبل پیش‌بینی‌های لازم برای برخورد با تحریم‌های جدید انجام شده و ضمن این‌که تمامی نیازی‌های ما از قبل تهیه و وجود دارد اکثر نیازهای زنجیره تولید هم اکنون با دستان پر توان نیروی های متخصص داخلی تولید می شود.

در همین راستا سراغ دو مجتمع صنعتی فولاد نیز رفتیم و با مدیران آن‌ها به گفتگو نشستیم،

علیرضا اسفندیاری، مسئول یکی از کارخانه‌های گل‌گهر به مهر می‌گوید: سالانه ۲ میلیون تن آهن اسفنجی در این مجتمع تولید می شود و این روند هیچ ارتباطی با تحریم ها ندارد و تأثیر پذیر نیست.

وی تصریح کرد: در این کارخانه ۱۳ هزار میلیارد ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری از محل آورده نقدی سرمایه گذار انجام شده است و تنها هدف نیز توسعه و پویایی اقتصاد برپایه توانمندی‌های بومی بوده است.

وی بیان کرد: آهن اسفنجی از احیای مستقیم سنگ آهن و گندله تولید می شود و به این ترتیب خوراک فولادسازی برای تولید میله گرد و شمش فولاد تولید می شود.

وی تاکید کرد که سرمایه‌گذاری در بخش های مختلف تولید فولاد در حال توسعه است و تمام این اقدامات نیز با استفاده از نیروی های متخصص ایرانی است.

اسفندیاری بیان کرد: هزار نفر فقط در این واحد صنعتی کار می کنند و این در حالیست که صدها کارخانه دیگر مرتبط با صنعت فولاد در سیرجان در حال فعالیت است.

وی با اشاره به این‌که در استان کرمان تحریم‌ها هیچ اثری به جا نمی‌گذارد، گفت: زنجیره تولید فولاد در این استان هیچ وابستگی به خارج از کشور ندارد و عملاً ما نیاز داخل کشور را تأمین می‌کنیم.

کلیه خطوط طراحی و تولید ایرانی است

محمد علی نژاد محمدی یکی دیگر از مدیران صنعت فولاد در استان کرمان است که از کیفیت بالای فرمولیبدن در این واحد صنعتی سخن می‌گوید و ادامه می‌دهند فرمنگنز نیز در این واحد تولید می‌شود که از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردار است.

وی می گوید: ۵۰۰ نفر در این کارخانه کار می کنند و خطوط تولید نیز در حال توسعه می باشد.

نژاد محمدی گفت: کلیه مراحل طراحی، ساخت و تولید در کارخانه ایرانی است و با تولید این مواد معدنی سالانه از خروج ۲۵ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می شود.

وی با اشاره به این‌که فعالیت های دانش بنیان در کارخانه از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل نیز اکثر نیازهای صنعتی توسط بخش تحقیق و توسعه تأمین می شود.

صانعی نیز یکی از کارخانه های پایین دستی بخش فولاد در استان کرمان است که کار تولید قوطی های مورد استفاده در بخش ساختمان سازی را انجام می دهد، وی می گوید: با وجود تحریم ها در سال‌های اخیر حتی یک روز وقفه در کار کارخانه روی نداده است و در صدد توسعه و ایجاد خط سوم تولید هستیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۰۰ نفر در این کارخانه مشغول هستند بیان کرد: در سال جاری شاهد افزایش تولید ۱۵ هزار تنی هستیم و در زمینه تولید پروفیل نیز موفقیت های زیادی داشته ایم.

وی تاکید کرد: تولید ملی در دستور کار ما قرار دارد و همه در کنار هم تلاش می کنیم که حتی یک روز با چالش تأمین نیاز بازار مواجه نشویم.

صنعت پولادین فولاد در استان کرمان در حال گسترش است و با اکتشاف معادن جدید کارخانه‌های مختلف این صنعت نیز یکی پس از دیگری در حال ساخت و فعال سازی است.

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 12436

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family