مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس از بهره برداری موفق بخش ریخته گری در فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش خبر داد. به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرگزاری مهر،
اقدامات شایسته در بهداشت و درمان و مسیر مقابله با ویروس منحوس کرونا، توجه به بخش فرهنگ و ورزش استان و شهرستان و نیز کمک به نیازمندان در کنار توجه به
تحریم ‌ها ظالمانه از زمانی شروع شد که جمهوری اسلامی شکل گرفت و ایران با اعلام استقلال و حمایت از مستضعفان در برابر مستکبرانی همچون رژیم صهیونیستی و
شرکت فولاد خراسان از بهره برداری از پروژه تغییر کاربری واگن برگردان از تخلیه گندله به تخلیه کنسانتره و نوار انتقال با هدف کاهش ضایعات کنسانتره، کاهش
به گفته معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت، صنعت فولاد دارای قابلیت ارز آوری سالیانه چهار میلیارد دلاری است که این رقم سهم ۴۰ تا ۴۵ درصدی از مجموع صادرات
مسائل و مشکلات صنعت فولاد که در روزهای گذشته سروصدای زیادی در صنعت کشور به پا کرده و مشکلات عدیده ای را برای تولیدکنندگان صنایع مختلف ایجاد کرده است
 • بهره برداری موفق از ریخته گری در فاز دوم فولاد کاوه جنوب کیش

 • آهن و فولاد غدیر ایرانیان پیشرو در صنعت پیشگام در ایفای خدمات اجتماعی

 • با تولید پایدار و صادرات محصول با کیفیت، تحریم‌ها را بی اثر می‌‌کنیم

 • فولاد خراسان و بهره برداری از پروژه‌ای جدید

 • سهم ۴۵ درصدی فولاد از صادرات معدن و صنایع معدنی

 • انتقاد شدید دادستانی از تخلفات فولادی

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

اوکراین در سال گذشته با تولید بیش از 24 میلیون تن فولاد خام، جزء 10 کشور برتر تولیدکننده فولاد قرار گرفت. این حجم از تولید در حالی است که به دلیل نبود بازار مصرف کافی در داخل، اوکراین سهم قابل توجهی از محصولات فولادی خود را به اقصی نقاط جهان صادر می‌کند.

درخصوص تجارت محصولات فولادی اوکراین باید گفت که واردات محصولات فولادی به این کشور از محدوده بسیار پایینی برخوردار هستند. بررسی آمار واردات به این کشور نشان می‌دهد که واردات به این کشور از سال 2005 تا 2016 همواره کمتر از 1 میلیون تن گزارش شده است. در حالی که این کشور ششمین صادرکننده بزرگ فولاد جهان در سال 2016 بود.

 نمودار 1 میزان تولید فولاد خام و همچنین صادرات محصولات فولادی را از این کشور طی سال‌های 2009 تا 2016 نشان می‌دهد. نکته قابل توجه در این نمودار نسبت بالای صادرات محصولات فولادی این کشور به تولید فولاد خام آن است که به‌طور متوسط طی این دوره، سهم 76 درصدی از تولید را به‌خود اختصاص داد.

همان‌طور که در نمودار 1 پیداست، این کشور در سال 2009 نزدیک به 30 میلیون تن فولاد خام تولید کرد. تولید این کشور تا سال 2011 حدود 18 درصد رشد داشت و به بیش‌ از 35 میلیون تن رسید. اما این روند صعودی پایدار نماند؛ تا جایی که پس از آن تا سال 2015 افت 35 درصدی داشت. باید خاطرنشان کرد که این کشور در سال 2015 حدود 23 میلیون تن محصولات فولادی را تولید کرد. تولید فولاد این کشور در سال گذشته معادل 24.2 میلیون تن برآورد شد که معادل رشد حدود 5 درصدی ظرف مدت یک سال بود.

گفتنی است که هلدینگ Metinvest بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد در اوکراین محسوب می‌شود. این شرکت ظرفیتی نزدیک به 10 میلیون تن تولید فولاد خام در سال دارد. واحد ISD نیز شرکت بزرگ فولادی دیگری در این کشور است که با ظرفیت نزدیک به 5 میلیون تن به تولید مشغول است. شرکت JSC Zaporizhstal نیز یکی از شرکت‌های بزرگ فولادی در این کشور محسوب می‌شود که ظرفیت بالای حدود 4.5 میلیون تنی برای تولید فولاد دارد.

با توجه به اطلاعات صادراتی اوکراین که در نمودار 1 نشان داده شده، اوکراین در سال 2009 نزدیک به 24 میلیون تن محصولات فولادی را صادر کرد. این رقم معادل 80 درصد تولید این کشور بود. همانند روند تولید، روند صادرات این محصولات تا سال 2011 نیز صعودی بود، اما در ادامه با افت مواجه شد. در سال 2016، روند کاهش یاد شده در مسیر افزایش مجدد قرار گرفت و به‌واسطه آن صادرات فولاد این کشور از 17.8 میلیون تن به 18.2 میلیون تن رسید.

نمودار 2، سهم کشورهای مختلف از بازار صادراتی فولاد اوکراین را در سال 2016 نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، بیش از 70 درصد محصولات فولادی این کشور به 10 بازار عمده جهانی صادر می‌شوند. مصر با دریافت 16 درصد از محصولات فولادی این کشور در رتبه نخست برای واردات فولاد از اوکراین قرار دارد. ترکیه، ایتالیا، روسیه، لهستان، بلغارستان، عراق و عربستان سعودی نیز در رده‌های بعدی قرار دارند. لازم به‌ذکر است که از میان 10 بازار یاد شده در سال 2016، حجم صادرات فولاد از اوکراین به بلغارستان نسبت به سال 2015، نزدیک به 180 درصد رشد داشت. عراق نیز با بیش از 34 درصد افت، بیشترین کاهش حجم واردات فولاد از اوکراین را در سال 2016 نسبت به سال 2015 داشت.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3717

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family