بهای اسلب CIS کماکان ۴۶۰ دلار فوب پیشنهاد می‌شود و ۴۸۰ تا ۴۸۵ دلار تحويل تركيه پیشنهاد شد ولي خريداران انتظار افت ٢٠ تا ٣٠ دلاري قيمت ها را با توجه
مصطفی طاهری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: به همراه گزارش تخلفات حوزه فولاد کشور طی ۱۰ روز آینده طرحی به مجلس می‌بریم که تاکید
علی محمدی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان اظهار داشت: خوشبختانه در ۶ ماه نخست سال جاری و با توجه به تشدید تحریم‌های ظالمانه، شرکت فولاد خوزستان توانست
رئیس گروه معدن و صنایع معدنی سازمان توسعه تجارت ایران اعلام کرد: بر اساس آمار رسمی گمرک ایران در 5 ماهه سال 99، حدود 5 میلیون تن اقلام معدنی فلزی
 پیش خرید آهن آلات و ارز دونرخی به عنوان دو منشأ هیجان در بازار فولاد باعث رشد ۱۰۰ درصدی قیمت میلگرد شد. بهای میلگرد شاخص قیمتی بازار فولاد است که با
کهگیلویه و بویراحمد معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد از راه اندازی کارخانه فولاد بویراحمد پس از دو سال تعطیلی در آینده نزدیک
 • بازار فولاد محصولات فولادی بررسی شد

 • مجلس بر عرضه کامل فولاد داخلی در بورس کالا تاکید دارد

 • فولاد خوزستان با ثبت رکورد تولید، کرونا و تحریم را شکست داد

 • روند افزایشی صادرات محصولات معدنی فلزی در 5 ماهه سال 99

 • چرا قیمت آهن 2 برابر شد؟

 • راه‌اندازی کارخانه فولاد بویراحمد پس از دو سال تعطیلی در آینده نزدیک

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

عضو کمیسیون صنایع و معدن مجلس می گوید نگاهی به مصوبات ستاد تنظیم بازار نشان می‌دهد که در مقاطع مختلف تصمیمات بسیاری در ارتباط با بازار محصولات فولادی اخذ شده اما عدم پیگیری اجرای تصمیمات، موجب شده که فعالان بازار فولاد به مصوبات وزارت صمت توجهی نکرده و به التهابات بازار دامن بزنند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، صنعت فولاد یکی از صنایع بزرگ کشور است که نقش مهمی در تولید ملی، اشتغالزایی و در سال های اخیر در تامین ارز مورد نیاز کشور داشته است. خوشبختانه پس از جنگ تحمیلی، زنجیره فولاد در داخل کشور چنان توسعه پیدا کرده است که ایران از یک واردکننده بزرگ در سال های قبل از دهه 80 به صادر کننده انواع فولاد به کشورهای مختلف تبدیل شده به نحوی که تک تک صنایع مرتبط با زنجیره فولاد از سنگ آهن تا محصولات نهایی مانند ورق، میلگرد، تیرآهن و ... تقریبا کل نیازهای داخلی را تامین می کنند و در برخی محصولات نیز به علت وجود مازاد تولید بر نیاز کشور، در حال صادرات هستیم.

از طرف دیگر فولاد نقش بسیار پررنگی در تولید سایر محصولات مصرفی و مهم کشور دارد. صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، مسکن، صنایع نفت و گاز و صدها صنعت ریز و درشت اما علیرغم چنین پیشرفت هایی در تولید و عرضه فولاد، بازار داخلی فولاد همواره در التهاب بوده و متاسفانه اغلب مصرف کنندگان از شرایط خرید و قیمت معاملات ناراضی بوده و قیمت های موجود در بازار بسیار فراتر از قیمت های جهانی است. همچنین مرجع سیاستگذاری در حوزه فولاد (وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد تنظیم بازار) علیرغم مصوبات متعدد نتوانسته موفقیتی در مدیریت بازار زنجیره فولاد داشته باشد و با توجه به شواهد موجود، در برخی موارد به آشفتگی این بازار دامن زده است.

مشکلات موجود در حوزه فولاد موجب شد تا نمایندگان مجلس یازدهم به این موضوع ورود کرده و با تدوین گزارش نظارتی به دنبال رفع مشکلات موجود در این حوزه باشند، مصطفی طاهری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح گزارش نظارتی درباره تخلفات حوزه فولاد، می گوید منظور از زنجیره فولاد استخراج سنگ آهن، کنسانتره و گندله، فولادسازی، تولید شمش فولاد و در نهایت نورد فولادی است که منجر به تولید محصولاتی مانند انواع میلگرد، تیرآهن و ورق های فولادی می شود.

سیاست گذاری و تصمیم گیری درباره فولاد شامل کل زنجیره شود

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: هر گونه سیاست گذاری و تصمیم گیری درباره فولاد باید شامل کل زنجیره باشد تا از اتخاذ سیاست های متناقض در کل زنجیره اجتناب شود. یکی از معضلات زنجیره فولاد در سال های گذشته این بوده که به دلیل اخذ تصمیمات مقطعی، ارزش افزوده موجود در زنجیره به بخشی از زنجیره (مثلا فولادسازی) سرازیر و موجب شده شرکت های فعال در بخش معدن، کنسانتره و گندله از سرمایه گذاری در این بخش به سمت سرمایه گذاری در بخش فولادسازی هدایت شوند که این امر موجب ایجاد کمبود در بخش هایی از زنجیره فولاد و برهم خوردن تعادل زنجیره شده است.

وی اضافه کرد: جدول زیر کل تولید فولاد در کشور را در سال های 1397 و 1398 نشان می دهد. در چهار ماه ابتدایی سال 1399 نیز تولید مقاطع طویل با 11درصد رشد و مقاطع تخت فولادی با یک درصد کاهش همراه بوده و در مجموع کل محصولات فولادی 5 درصد رشد داشته اند.

صادرات 17 درصد کل محصولات فولادی و 25 درصد محصولات میانی (شمش و اسلب)

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: مصرف داخلی فولاد بسیار کمتر از تولید کشور بوده و در مقاطع طویل (میلگرد و تیرآهن) حدود 76 درصد تولید و در مقاطع تخت فولادی (انواع ورق های فولادی) حدود 80 درصد تولید در داخل مصرف شده است و مابقی به خارج از کشور صادر شده است. در مجموع 17 درصد کل محصولات فولادی و 25 درصد محصولات میانی (شمش و اسلب) به خارج از کشور صادر شده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن جلس با بیان اینکه در چهار ماهه ابتدای سال 1399 نیز صادرات انواع مقاطع فولادی کاهش قابل ملاحظه ای داشته، تصریح کرد: صادرات انواع محصولات فولادی در چهارماهه بالغ بر 49 درصد کاهش داشته و از 1129 هزارتن به 571 هزار تن رسیده است. همچنین صادرات محصولات میانی نیز با 23 درصد کاهش مواجه شده است.

طاهری با بیان اینکه براساس اطلاعات موجود مصرف داخلی فولاد در سال 1397 و 1398 هیچ تغییری نداشته است، افزود: در انواع محصولات فولادی و محصولات میانی هیچ وابستگی به واردات وجود ندارد و تولید داخلی به راحتی می تواند پاسخگوی کل مصارف کشور باشد. البته در برخی مقاطع فولادی خاص (از قبیل برخی ورق ها با مصارف خاص) ممکن است نیاز به واردات وجود داشته باشد ولی در بیش از 95 درصد مصارف داخلی نیازی به واردات نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به اینکه بخش عمده صادرات محصولات فولادی به صادرات محصولات فولاد میانی اختصاص دارد که در مقایسه با محصولات نهایی از ارزش افزوده پایینی برخوردار هستند، ادامه داد: هر چند نباید این نکته را از نظر دور داشت که صادرات محصولات نهایی در اغلب بازارهای هدف دشوار بوده و مشمول تعرفه های ورودی سنگین هستند.

وی سیاست گذاری غلط در توزیع محصولات فولادی را یکی از مشکلات بازار زنجیره فولاد دانست و تصریح کرد: از زمان راه اندازی بورس کالای ایران، مقرر شد کشف قیمت عادلانه محصولات فولادی در بورس کالا صورت گیرد به همین دلیل مراجع تصمیم گیر در مقاطع مختلف از طریق وزارت صنایع (سابق)، ستاد تنظیم بازار و غیره تلاش کرده اند که محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شده و خریدران بتوانند با قیمت های منصفانه نسبت به خرید محصولات مورد نیاز خود اقدام کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: آنچه در حال حاضر اتفاق افتاده، این است که برخی از شرکت های تولیدکننده بخشی از محصول خود را در بورس کالا عرضه می کنند و مابقی محصول را در بازار خارج از بورس و بدون هیچگونه شفافیتی به فروش می رسانند.

طاهری ادامه داد: در بسیاری موارد این گمان وجود دارد که با عرضه حداقلی محصولات و استفاده از روش های خاصی، برای یک محصول قیمت نسبتا بالایی در بورس کشف می شود و مابقی محصول در خارج از بورس به همان قیمت بورس به فروش می رسد در حالیکه اگر کل محصول در بورس عرضه می شد کل خریداران می توانستند با قیمت های نسبتا پایینتری کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند.

جدول ذیل نشان می دهد که در سال 1398 چه بخشی از هر محصول در بورس کالا عرضه شده و چه بخشی به صورت غیرشفاف در بازار خارج از بورس به فروش رسیده است.

حدود یک سوم معاملات محصولات فولادی در خوشبینانه ترین حالت در بورس کالا انجام می شود

وی اضافه کرد: در محصولات مختلف در خوشبینانه ترین حالت حدود یک سوم معاملات محصولات فولادی در بورس کالا انجام می شود و مابقی محصولات در خارج از بورس به فروش می رسد. یکی از معضلات بزرگ بازار فولاد همین دو دستگی در فروش محصولات است که باعث ایجاد التهاب در بازار می شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بخش عمده بازار سه گروه محصول فوق به همراه سایر محصولات غیر بورسی مانند لوله و پروفیل فولادی، کلاف های صنعتی، ورق های رنگی، آهن اسفنجی، سنگ آهن و ... فاقد بازار شفافی هستند و در نتیجه آمار و اطلاعات نحوه معاملات آنها در مراجع رسمی وجود ندارد و همین امر مدیریت بازار محصولات مختلف در زنجیره فولاد را با چالش جدی مواجه کرده است.

عدم پیگیری اجرای مصوبات مراجع تصمیم گیر

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با اشاره به راهکارهای رفع مشکلات حوزه فولاد، گفت: نگاهی به مصوبات ستاد تنظیم بازار به ویژه از ابتدای سال 97 تاکنون نشان می دهد که در مقاطع مختلف تصمیمات بسیاری در ارتباط با بازار محصولات فولادی اخذ شده اما متاسفانه به دلایل نامشخصی بخش عمده این تصمیمات به دفعات تغییر کرده و همچنین پیگیری لازم جهت اجرای آنها صورت نگرفته است. این عدم پیگیری اجرای تصمیمات باعث شده که فعالان بازار فولاد به مصوبات ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت توجهی نکرده و به التهابات بازار دامن بزنند.

وی سهمیه بندی اشتباه در سامانه های وزارت صمت از جمله بهین یاب را یکی از تصمیمات اشتباه در تامین فولاد کشور توصیف کرد و ادامه داد: براساس شواهد موجود، در حال حاضر سهمیه شرکت ها براساس واقعیات شرکت ها تعیین نشده و به همین دلیل بسیاری از شرکت ها پس از اخذ سهمیه خود اقدام به فروش آن در بازار سیاه می کنند که این امر سودهای کلانی را برای عده ای در برداشته است. در مقابل، شرکت های تولیدکننده واقعی، مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت های رسمی، از بازار سیاه تهیه می کنند.

عدم برخورد با تخلفات صورت گرفته

طاهری ادامه داد: تقریبا با بخش عمده تخلفات صورت گرفته در بازار فولاد از جمله عدم عرضه محصول، گرانفروشی، واسطه گری در محصولات میانی مانند ورق فولادی و .. برخورد قاطعی صورت نگرفته و همین موجب گسترده شدن تخلفات شده است؛ به نحوی که به طور مثال در حال حاضر انواع ورق های فولادی شرکت فولاد مبارکه که باید به صورت مستقیم به دست کارخانجات مصرف کننده برسد بدون تغییر شکل در سایت های اینترنتی و انبارهای استان اصفهان خرید و فروش می شود و هیچ برخوردی با این عرضه خارج از شبکه صورت نمی گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تعیین قیمت محصولات زنجیره فولاد براساس مولفه های داخلی را یکی از راهکارهای حل مشکلات زنجیره فولاد برشمرد و ادامه داد: وابستگی کامل قیمت های فولاد داخلی به قیمت های جهانی موجب می شود، قیمت های داخلی فولاد با نوسانات مقطعی ارز دچار نوسان شده و التهابات زیادی در بازار داخلی ایجاد شود.

فروش داخلی محصولات زنجیره فولاد بایستی در بورس کالا انجام شود

وی تصریح کرد: قطع کامل قیمت های داخلی نیز از قیمت های جهانی امکان پذیر نیست زیرا از آنجایی که شرکت ها معمولا بخشی از تولیدات خود را صادر کرده و قیمت های صادراتی و داخلی خود را با هم مقایسه می‌کنند، قیمت های داخلی به نحوی باشد که ضمن داشتن ثبات نسبی، از قیمت های جهانی نیز تبعیت کند و به دلیل وجود یارانه های متعدد از ابتدای زنجیره فولاد تا انتهای آن، بالا بودن قیمت های داخلی از قیمت‌های جهانی به هیچ عنوان قابل قبول نخواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: فروش داخلی در کل زنجیره فولاد بایستی در بورس کالا انجام شود و فروش خارج از بورس به منزله عرضه خارج از شبکه بوده و مراجع قضایی برخورد لازم را با آنها باید داشته باشند.

عضو کمیسون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است ترکیب عرضه داخلی و صادرات محصولات مختلف را مشخص کرده و به شرکت ها ابلاغ کند، ادامه داد: جهت ایجاد شفافیت و در صورت امکان فروش صادراتی شرکت‌ها نیز باید در بورس انجام شود.

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس وزارت صمت موظف است برای ایجاد شفافیت اطلاعاتی، تمامی اطلاعات موردنیاز جهت تصمیم گیری، نظارت و پایش تولید شرکت ها را از تمامی دستگاه‌های مربوطه جمع آوری کرده و حسب مورد از آنها استفاده کند یا در اختیار دستگاهای مجاز قرار دهد. تمامی دستگاه ها از جمله وزارت نیرو، سازمان بورس و اوراق بهادار، سازمان راهداری و حمل و نقل، نیروی انتظامی، سازمان تامین اجتماعی و سایر دستگاه هایی که اطلاعات مورد نیاز وزارت صمت در اختیار آنهاست باید در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6288

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family