بیش از ۷ ماه است که درخواست سرمایه در گردش یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دولتی فولادی کشور در شورای پول و اعتبار بانک مرکزی معطل مانده است. به گزارش
مهندس علیرضا زاهدیان، مدیرعامل شرکت فولاد غدیر نی‌ریز، در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: تولیدکنندگان آهن اسفنجی برای تأمین برخی از قطعات یدکی خود و
اصلاح صورت گرفته در کوره قوس الکتریک فولاد خراسان، افزایش بهره وری این کوره و صرفه جویی چشم گیر مواد مصرفی را به دنبال داشت. به گزارش اخبارفلزات
 تولید شمش فولادی ( میانی) در نیمه نخست امسال به ۱۴ میلیون و ۳۹۲ هزار تن رسید که در مقایسه با ۱۳ میلیون و ۸۹ هزار تن مربوط به مدت مشابه پارسال افزایش
بهای بیلت CIS با افزایش ۲ دلاری، ۴۰۷ دلار فوب دریای سیاه ارزیابی شد و یک محموله حدود ۱۵ هزار تنی به اتیوپی در قیمت کمتر از ۴۳۰ دلار CFR و یک محموله
رئیس تولید شرکت لوله سازی ماهشهرسدید با بیان اینکه ظرفیت تولید این شرکت ۳۵۰ هزار تن در سال است، گفت: هدف ما حرکت در مسیر پوشش کامل ظرفیت مرتبط در طی
 • بزرگ‌ترین شرکت دولتی فولاد، ۷ ماه معطل مصوبه شورای پول و اعتبار

 • برای تولیدکنندگان آهن اسفنجی، سهمیه صادرات درنظر گرفته شود

 • صرفه جویی میلیاردی با اصلاح تجهیزات فولادسازی در فولاد خراسان

 • تولید شمش فولادی ۱۰ درصد افزایش یافت

 • روند قیمتی در بازار فولاد و محصولات فولادی بررسی شد

 • شرکت لوله‌سازی ماهشهرسدید تنها صادرکننده لوله‌های قطور فولادی در کشور

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev
محمدمهدی شریف شاذیله مدیر بخش فولادسازی: تامین ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولید، یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه هر صنعت برشمرده می‌شود. در صنعت فولاد، به سبب شرایط ویژه و دشوار فعالیت‌هایش، لازم است که تجهیزات مورد استفاده در آن از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشند. دسترسی و تامین ماشین‌آلات و تجهیزات متناسب و باکیفیت در واحدهای فولادی بستر مناسبی را برای رشد تولیدات و کاهش هزینه‌های کل مجموعه فراهم خواهد کرد. شرکت فولاد خوزستان از جمله بزرگ‌ترین صنایع فولادی کشور برشمرده می‌شود که در سال‌های اخیر تلاش داشته است تا برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را در زمینه استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات تولید داخل و جایگزینی آن‌ها با نمونه‌های خارجی انجام دهد.

با توجه به ماهیت صنعت فولاد و شرایط دشوار فعالیت‌هایش، شامل آلودگی‌های محیطی و دمای کاری بسیار بالا، نیاز است که تجهیزات مورد استفاده در این صنعت قابلیت کار در این شرایط را داشته و از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشند. بر همین اساس، لازم است که از سیستم‌های پیشرفته و به‌روز برای اندازه‌گیری و پایش تجهیزات مانند سیستم‌ کنترلی پیشرفته PLC، سیستم‌های خنک‌کاری نوین مانند AIR MIST، سیستم‌های هیدرولیک پیشرفته و به‌روز مانند سیستم‌های سرو ولو و پروپرشنال ولو، سیستم‌های توزین پیشرفته و نظایر آن‌ها استفاده شود. به‌جرئت می‌توان گفت که در حال حاضر امکان تامین اکثر این تکنولوژی‌ها از تولیدات داخلی وجود دارد. گفتنی است که اغلب ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در واحدهای فولادسازی که در داخل کشور تولید می‌شوند از کیفیت قابل قبولی برخوردارند و در بسیاری از موارد، در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی، دارای عملکرد بهتر و پایدارتری هستند. از جمله این موارد می‌توان به میزهای قالب فولادریزی بلوم، بیلت و اسلب، انواع تورچکارها و انواع فشنگی ماشین‌های برش اشاره کرد. هم‌اکنون امکان ساخت انواع موتورهای الکتریکی و انواع سیستم‌های هیدولیکی و پنوماتیکی در داخل کشور ایجاد شده است که در مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی، از کیفیت مناسب و قابل قبولی برخوردار هستند.

چالش‌ها و فرصت‌ها

در دوره کنونی، خصوصا در شرایطی که تحریم‌ها موانعی را برای تامین ماشین‌آلات و تجهیزات واحدهای فولادسازی کشور پدید آورده‌اند، تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند به عملکرد مناسبی در حوزه تامین داخلی این تجهیزات دست یابند. از جمله مهم‎‌ترین مزایای استفاده از ماشین‌آلات داخلی به جای نمونه‌های مشابه خارجی می‌توان به مواردی همچون جلوگیری از خروج ارز از کشور، هزینه پایین تامین تجهیزات ساخت داخل نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی و کوتاه بودن زمان تامین تجهیزات از سازندگان داخلی نسبت به منابع خارجی اشاره کرد. به‌علاوه، تعامل سازنده و بازخورد موثر بین سازندگان داخلی و مصرف‌کنندگان موجب خواهد شد تا با توجه به عملکرد قطعات و تجهیزات در خطوط تولید، سطح کیفی این تولیدات بازبینی و اصلاح شود و ارتقا یابد. این همکاری و ارتقای کیفی زمینه مناسبی را برای جلوگیری از وابستگی به تامین‌کنندگان خارجی و بالا رفتن توانمندی‌های تولیدکنندگان داخلی فراهم می‌آورد و امکان صدور دانش فنی در زمینه تولید فولاد به سایر کشورها را ایجاد می‌کند.

گفتنی است که به رغم پیشرفت‌های حاصل‌شده در زمینه تولید ماشین‌آلات و تجهیزات واحدهای فولادسازی در داخل کشور، این حوزه کماکان با چالش‌هایی مهم و اساسی مواجه است. یکی از این چالش‌ها نیاز به نقشه‌های استاندارد ساخت این تجهیزات و قطعات است. نبود نقشه‌های ساخت قطعات و تجهیزات امکان بروز خطای فردی و اشکال در نقشه را به وجود خواهد آورد که این امر، در نهایت، منجر به بروز اشکال در ساخت و غیرقابل استفاده بودن تجهیز خواهد شد. همچنین تست میدانی قطعات و تجهیزات ساخته‌شده بار اولی امکان بروز توقفات ناخواسته و افت تولید را به همراه خواهد داشت که این مسئله هزینه‌هایی چشمگیر برای واحدهای فولادسازی در پی دارد. از دیگر چالش‌های استفاده از تجهیزات داخلی می‌توان به کیفیت ناپایدار قطعات ساخت داخل به دلیل انحصاری نبودن ساخت و تغییر مکان سازندگان اشاره کرد که مشکلات متعددی را برای واحدهای فولادسازی فعال در کشور ایجاد می‌کند. گفتنی است که نباید از چالش‌های پیشِ‌روی سازندگان داخلی به سبب ثابت نبودن و نوسانات نرخ ارز و مشکلات تامین مواد اولیه چشم‌پوشی کرد.

حرکت به سمت تولید داخلی

اجرای سیاست‌های مناسب در حوزه واحدهای تولیدکننده ماشین‌آلات کشور موجب شده است تا تامین بخش عمده‌ای از ماشین‌‌آلات مورد استفاده در واحدهای فولادسازی از طریق ساخت داخل میسر شود؛ چنان‌که امروز، با توجه به امکانات ساخت داخل و توانمندی سازندگان داخلی و بومی، امکان ساخت بیش از 90 درصد تجهیزات کارگاه فولادسازی، سیستم‌های اتوماسیون و ابزار دقیق و اندازه‌گیری مانند انواع PLC، موتورهای الکتریکی، گیربکس‌ها، سیستم‌های توزین و طراحی و ساخت سیستم‌های هیدرولیکی در داخل مهیاست و این تجهیزات در داخل تامین شده‌اند. یکی از تجهیزات جانبی و مهم کوره‌های قوس الکتریکی، سیستم تزریق کک اکسیژن و آهک است. با توجه به اهمیت این سیستم، با تکیه بر دانش کارشناسان و حمایت مدیران، شرکت فولاد خوزستان اقدام به بومی‌سازی این تجهیز کرد و 423 قطعه و ترسیم نقشه‌های ساخت به تعداد 124 شیت در مدت سه ماه به اتمام رسید و با همکاری شرکت‌های بومی، در مدت زمان شش ماه، کار ساخت، نصب و راه‌اندازی انجام شد. اکنون تمام مشکلات سیستم قدیمی برطرف شده و از سیستم جدید با بازدهی بالاتری نسبت به نمونه خارجی بهره‌برداری شده است. گفتنی است که این سیستم از سال 1390 روی کوره 4 شرکت فولاد خوزستان در سرویس قرار دارد.

کاهش هزینه‌ و ارتقای کیفیت، ارمغان استفاده از ماشین‌آلات تولید داخل

شرکت فولاد خوزستان در سال‌های گذشته به طور مستمر از واردات ماشین‌آلات و تجهیزات خود کاسته و به تبع آن خریدهای ساخت داخل را افزایش داده و این روند هر سال نسبت به سال قبل افزایشی چشمگیر داشته است. امروز بخش قابل توجهی از ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در در واحدهای ذوب، فولادریزی و جرثقیل این شرکت از محل تولیدات داخلی تامین می‌شود.

شرکت فولاد خوزستان توانسته است با ساخت قطعات و تجهیزات داخلی در زمینه‌های مختلفی همچون ساخت موتورهای الکتریکی، یونیت‌های هیدرولیک، جک‌های هیدرولیک و نیوماتیک، انواع گیربکس‌ها، انواع کوپلینگ‌ها، مبدل‌های حرارتی، سیستم‌های اندازه‌گیری و توزین، انواع ولوها، اگزوز فن و دمنده‌ها و سایر تجهیزات استفاده‌شده در خطوط ریخته‌گری همچون میزهای قالب، سیستم‌های کشاننده و صاف‌کننده، ماشین‌های برش و انواع تجهیزات خنک‌کاری شمش، به عملکردی مشابه و بعضا به کیفیتی بهتر از نمونه خارجی دست پیدا کند. از جمله ماشین‌آلات می‌توان به کوره‌های پاتیلی اشاره کرد که به همت کارشناسان و مدیریت محترم شرکت و با همکاری کنسرسیومی از شرکت‌های معتبر داخلی شروع شد. انجام این مهم با اتکا به دانش فنی داخلی و همچنین تجارب ارزنده چندین‌ساله در این زمینه صورت گرفت. در نهایت، کار بسیار بزرگ بومی‌سازی این ماشین به اتمام رسید و در حال حاضر، با گذشت چندین سال از اجرای پروژه، شاهد در مدار بودن این ماشین و تاثیر آن در روند تولید شرکت فولاد خوزستان هستیم.

با توجه به هزینه‌های ارزشی ماشین‌آلات و قطعات خارجی و هزینه‌های حمل‌ونقل و ترخیص و نگهداری و طولانی بودن زمان تامین از زمان سفارش تا خرید، قطعا تامین از طریق سازندگان داخلی هزینه‌های جانبی را کاهش خواهد داد و در قیمت تمام‌شده تجهیز، نقشی مهم خواهد داشت، به طوری که در بسیاری از موارد، قیمت تمام‌شده تجهیز ساخت داخل بیش از 60 درصد از قیمت نمونه خارجی ارزان‌تر است.

 
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6384

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family