تولید روزانه فولاد خام چین با 8700 تن افزایش هفتگی، برای دهه اول کاری و بعد از تعطیلات هفته طلایی چین (9 الی 19 اکتبر)، به طور متوسط به 2.94 میلیون
ذی نفعان و طرف های قرارداد احداث کارخانه کنسانتره سنگ­آهن «مجتمع فولاد خراسان»، در محل احداث پروژه در سنگان خواف گرد یک میز نشستند تا ضمن بررسی وضعیت
 رییس هیات مدیره شرکت فولاد اکسین: اکسین در مسیر اصلی خود قرار گرفته است. به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی شرکت، روز دوشنبه ۲۹ مهرماه
جلسه ارزيابی عملکرد شش ماهه ذوب آهن اصفهان با حضور مدیرعامل و دیگر مدیران ارشد تاصیکو و مدیران شرکت ذوب آهن اصفهان به صورت ویدئو کنفرانس 30 مهرماه در
جلسه ارزيابی عملکرد شش ماهه ذوب آهن اصفهان با حضور مدیرعامل و دیگر مدیران ارشد تاصیکو و مدیران شرکت ذوب آهن اصفهان به صورت ویدئو کنفرانس 30 مهرماه در
تجلیل رئیس دادگستری استان خوزستان و معاون سپاه استان از مدیرعامل شرکت فولاد اکسین به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی، امروز چهارشنبه مورخ
 • افزایش تولید فولاد خام و کنسانتره سنگ آهن چین

 • پروژه سنگان فولاد خراسان، جنبه ملی دارد

 • اکسین کانون پروژه عظیم گوره به جاسک است

 • ذوب آهن اصفهان از زیان انباشته خارج شد​

 • ذوب آهن اصفهان از زیان انباشته خارج شد​

 • با مشارکت دو شرکت فولاد خوزستان و فولاد اکسین 70نفر زندانی غیر عمد آزاد شدند

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

بازار فولاد در طول هفته‌های گذشته با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو بوده است. تولید فولاد در ۵ ماه نخست امسال صعودی گزارش شده است و باید اقرار کرد تولیدکنندگان فولاد تلاش کرده‌اند تا شعار جهش تولید را محقق کنند.

با این وجود، در همین بازه زمانی صادرات فولاد کاهش یافت. بدون تردید تداوم این روند فعالیت فولادسازان را به‌شدت متاثر می‌کند. در چنین شرایطی از متولیان امر انتظار می‌رود در ماه‌های باقیمانده از سال، سیاست‌های صادرات‌گرا در قبال صنعت فولاد اتخاذ کرده و برای افزایش صادرات فولاد، مشوق‌های صادراتی درنظر بگیرند.

تولید صعودی، صادرات نزولی

بررسی تولید در زنجیره فولاد حکایت از این دارد که تولید این فلز در ۵ ماه نخست امسال رشد ۱۰ درصدی و تولید آهن اسفنجی افزایش ۱۱ درصدی را تجربه کرده است. در ادامه باید تاکید کرد تولید محصولات فولادی در ۵ ماه نخست امسال، حدود ۳ درصد بیشتر شده است.
به‌گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد، با وجود رشد تولید فولاد در ماه‌های نخست امسال، شاهد کاهش صادرات در همین بازه زمانی هستیم. افت صادرات فولاد ایران در ۵ ماهه نخست امسال را باید ناشی از مقررات محدودکننده صادرات دانست. بنا به تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در ۵ ماهه ماه نخست امسال، ۲ میلیون و ۹۵۷ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش شدید ۲۸.۹ درصدی را نشان می‌دهد.

در ۵ ماه نخست امسال، صادرات فولاد میانی کشور نیز ۲ میلیون و ۲۱۳ هزار تن بوده که کاهش ۱۸ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در ۵ ماهه نخست سال ۹۹، یک میلیون و ۷۶۱ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۴۵۲ هزار تن بوده است. یعنی صادرات اسلب در بازه زمانی مورد بررسی، کاهش شدید ۵۶ درصدی را تجربه کرده و صادرات بیلت و بلوم، ۷ درصد رشد داشته است. کل صادرات محصولات فولادی کشور در ۵ ماه نخست سال ۹۹ برابر ۷۴۴ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد. از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۶۲۰ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در مجموع ۵ ماه نخست امسال، ۴۴ درصد کاهش یافته است.
صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در این دوره و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۷ درصد کاهش یافته است. صادرات آهن اسفنجی نیز در دوره ۵ ماهه نخست امسال، با کاهش ۶۸ درصدی به ۱۶۹ هزار تن رسیده است.

مقررات سختگیرانه صادرات

نکته عجیب ماجرای کاهش صادرات فولاد کشور این است که با وجود تحریم‌ها و همچنین محدودیت‌های بین‌المللی مربوط به بحران کرونا، به‌تازگی مقررات داخلی صادرات فولاد نیز سختگیرانه‌تر شده و صادرات فولاد میانی و محصولات فولادی منوط به اخذ مجوز از دفتر معاونت امور معادن و صنایع‌معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت است!
به‌دلیل کاهش صادرات فولاد، اقتصاد ایران در ۵ ماه نخست امسال نتوانسته از فرصت افزایش تولید فولاد در کشور استفاده مطلوب کند. گفتنی است برای ایجاد ثبات در بازار ارز، تسهیل صادرات فولاد از اهمیت بالایی برخوردار است و در ماه‌های باقیمانده از امسال، ضروری است که سیاست‌های صادرات‌گرا در قبال صنعت فولاد اتخاذ و برای افزایش صادرات فولاد، مشوق‌های صادراتی درنظر گرفته شود.
گفتنی است انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در اوایل اردیبهشت طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجادشده با بحران کرونا و همچنین محدودیت‌های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.

فولادی‌ها بازده خوبی دارند

بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته را باید «کاوه» دانست. گرچه بیشتر نمادهای بازار سرمایه، همچنان درگیر ریزش هستند که از اواسط مرداد تاکنون ادامه دارد، اما در هفته گذشته، نمادهای فولادی، بازگشت خوبی را تجربه کردند و بیشتر نمادهای فولادی بازدهی مثبت داشتند. نماد کاوه در هفته گذشته، بازدهی قابل توجه ۲۷.۳ درصدی را تجربه کرد و از میان نمادهای فولادی، بیشترین بازدهی مربوط به سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بود.

تلاش مبارکه برای حمایت از فولاد

هفته گذشته شاهد تلاش ایمیدرو برای نجات بازار سرمایه و همین‌طور اقدام جدی فولاد مبارکه در حمایت از سهام خود بود. خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو، هفته گذشته برای حمایت از بازار سرمایه، نشستی با رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین مدیران شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی بازار سرمایه برگزار کرد. ایمیدرو از این به بعد با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع‌معدنی بازار سهام را برعهده گرفت.
این تصمیمی بود که در نشست رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران خرد اتخاذ شد.
تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان، اجرای مصوبه بورس درباره ۱۰ درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس در خصوص اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت‌ها، تجدید ارزیابی در صورت لزوم، افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل، هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابع ایمیدرو جزو پیشنهادهای ایمیدرو برای حمایت از بازار سرمایه بود.

سخن پایانی

در هفته گذشته، با مصوبه هیات مدیره فولاد مبارکه اصفهان، این شرکت درخواست مجوز خرید ۲ میلیارد و ۹۰ میلیون سهام خزانه را به سازمان بورس ارسال کرد. فولاد مبارکه با خرید سهام خزانه و نگهداری حداکثر ۲ ساله آن، قصد حمایت از سهام a را در شرایط پرنوسان بازار دارد. استفاده از مکانیسم خرید و نگهداری سهام خزانه، یک راهکار شرکت‌ها برای حمایت از سهام‌شان در شرایط هیجانی بازار بورس است. خرید این حجم از سهام خزانه که در فاصله اول مهر تا اول آذر امسال انجام خواهد شد، یک سیگنال قوی برای فعالان بازار بورس است که نماد فولاد در قیمت‌های فعلی کاملاً ارزنده است.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6539

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family