در پی شکستگی استک کائوپر کوره بلند شماره 2 ذوب آهن اصفهان که با تدبیر و خلاقیت تلاشگران این شرکت منجر به توقف تولید نشد، عملیات بازسازی این تجهیز
غلامحسین انصاریان، رئیس هیات مدیره شرکت فولاد اکسین، گفت: قراردادهای مطمئنی در زمینه فرآیند تولید ورق‌های فولادی مورد نیاز صنعت نفت و گاز تا سال‌های
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان پیشنهادی چالش‌ها و راهکارهای توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد را قرائت کرد. به گزارش اخبارفلزات به
 رئیس شرکت ایمیدرو گفت: صادرات محصولات فولادی به جای شمش فولاد بسیار با اهمیت است. به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، خداداد غریب‌پور
جزئیات کامل تولید آهن اسفنجی، فولاد میانی و محصولات فولادی در ایران مجموع تولید فولاد کشور با رشد ۱۰ درصدی نسبت به دوره شش ماهه نخست سال گذشته
بهای بیلت CIS در آخرین ارزیابی با رشد اندک، ۴۰۹ دلار فوب دریای سیاه ارزیابی شد در حالیکه انتظار افزایش تقاضای آسیا و افزایش قیمت ترکیه، موجب شده
 • روند موفقیت آمیز بازسازی استک کائوپرهای کوره بلند شماره 2

 • مقررات محدودکننده صادرات وزارت صمت، دست ما را بسته است

 • گزارش کمیسیون صنایع و معادن درباره بازار فولاد قرائت شد

 • انتقال صادرات از شمش به اسنپ فولادی یک ضرورت است

 • رشد ۱۰ درصدی تولید فولاد کشور در نیمه نخست سال جاری

 • روند قیمت فولاد و محصولات فولادی بررسی شد

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

رییس هیات عامل ایمیدرو در مراسم افتتاحیه بیست و دومین سمپوزیوم فولاد گفت: ضمن تشکر از مجلس برای اعتماد به وزیر و برنامه های توسعه ای وی، در راستای سیاست‌های وزارت صمت، قیمت فولاد را مدیریت می کنیم. به این شکل که قیمت فولاد را برای ذینفعان اقتصادی می کنیم و به زودی قیمت ها در بازار متعادل خواهد شد. در واقع اعتقاد ما به دخالت در بازار نیست بلکه مدیریت بازار باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایمیدرو، خداداد غریب پور در ادامه افزود: ما در کنار مردم هستیم تا شرایط بازار فولاد شامل شمش و ورق برای مردم متعادل شود. همچنین در این زمینه نیز شاهدیم که فولاد و سنگ آهن در بازار سرمایه، با تشکیل صندوق های بازار گردان لیدر بازارگردانی شده‌اند تا بازار متعادل شود.

وی افزود: امسال به مرز ۳۲ میلیون تن تولید فولاد دست خواهیم یافت. همچنین تولید فولاد ایران در هشت ماه  سال ۲۰۲۰ با رشد بیشتر ۱۱ درصدی همراه شد در شرایطی که تولید فولاد در جهان نزولی بود.

 غریب پور از افتتاح ۲.۲ میلیارد دلار طرح در سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۱۷ میلیارد دلار توسط ایمیدرو و شرکت های تابعه در معدن و صنایع معدنی سرمایه گذاری شده است. همچنین سال گذشته این حوزه با  صدور ۸ میلیارد دلار کالا در صدر تامین کنندگان ارز قرار  گرفت.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی برای توسعه زیربناها سرمایه گذاری ۵ میلیارد یورویی است در ادامه افزود: 14 مرز جاده و ۵ مرز دریایی داریم این ظرفیت کم نظیر است. اکنون با احتساب اسکله منطقه پارسیان و منطقه خلیج فارس، دو بندر تخصصی معدن و صنایع معدنی داریم.

رییس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: توسعه بخش ریل و جاده در سنگان با مشارکت کنسرسیوم بخش خصوصی انجام می شود.

وی ادامه داد: شرکت های معدن و صنایع معدنی در حال ارایه خدماتی در قالب مسئولیت اجتماعی هستند  وما نیز  به توسعه فولاد های کیفی و سبک و همچنین  کاهش انتشار کارهای گلخانه ای توجه داریم.

به گفته غریب پور، سال گذشته بیش از ۱۲ میلیون تن فولاد به خارج کشور صادر شد. از سوی دیگر تقاضای داخلی فولاد حدود ۱۵ میلیون تن است.

غریب پور افزود: اکنون سایر صنایع، بانک ها و ... نیز در حال تدارک برای بازارگردانی هستند و بازار بورس نیز  با حرکت شرکت های فولادی به سمت متعادل شدن پیش می رود.

به گفته وی، توسعه و سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی اکنون زاینده شده و تامین مالی را انجام می‌دهد.

وی افزود: طی بیست سال پیش ۳۵۰۰ گرید فولاد تولید شده که حاصل تحقیقات در دنیاست و 3.9 درصد از تولید ناخالص دنیا متعلق به فولاد است. همچنین اشتغال مستقیم و غیر مستقیم فولاد در دنیا بیش از ۹۰ میلیون نفر است.

وی ادامه داد: بخش پژوهش ایمیدرو، رشد ۵۰ درصدی داشته و این برنامه با رویکرد تقاضا محوری صورت می گیرد.در واقع پژوهش اکنون برای رفع مسأله انجام می شود.

به گفته غریب پور، خوشبختانه ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه ای با بهره گیری از توانمندی دانشگاه ها درحال  برطرف کردن نیازهای معدن و صنایع معدنی است. همچنین برنامه ما این است در قالب سمینارها، استادان دانشگاه دستاوردهای خود را به نمایش و اشتراک بگذارند.

وی گفت: با همکاری دانشگاه خواجه نصیر و بخش خصوصی شبیه ساز اپراتور هدایت دامپتراک به نمایش درآمد و هدف از ارایه این شبیه ساز به صفر رساندن حوادث رانندگی در معادن است.

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه رویکرد همکاری ایمیدرو با دانشگاه ها و انجمن های تخصصی، تقاضا محوری است در ادامه افزود: سال گذشته ۱۷۰ نیاز را شناسایی کردیم و در حال کار بر روی آن ها هستیم و نتایج این تحقیقات در حال نمایان شدن است. در فولاد نیز به دستاوردهای بزرگی دست یافته آیم که می تواند این صنعت را الگوی سایر صنایع کند.

وی ادامه داد: هیچ‌ نگرانی برای تامین سنگ آهن اهداف چشم انداز نداریم. همچنین هدف‌گذاری یک میلیون متر حفاری را پیش رو داریم. حفاری در عمق یکی از اهداف ما در این مسیر است.

به گفته وی، برخی ذخایر سنگ آهن فعلی اگرچه رو به تمام است اما معادن جدیدی نیز کشف شده است. برای مثال در پهنه جازموریان و بهرام گور ذخایر قابل توجهی کشف شده است. همچنین آنومالی در حوزه مس در سیستان و بلوچستان کشف شده که تقریبا به اندازه سرچشمه ذخیره دارد.

غریب پور افزود: کنسرسیوم بخش خصوصی پایا حدود ۶۰ هزار کیلومتر مربع محدوده اکتشافی در اختیار دارد. بنابراین باید شرکت های بزرگ، شرکت حفاری تاسیس کنند و در حوزه اکتشاف حضور فعال تری داشته باشند.

به گفته وی، امسال ۵۰۰ میلیون یورو هدف بومی سازی انجام شده است  و در صنعت فولادنیز 90درصد آب صنعت فولاد بازیافت می شود. چرا که ما باید هم رضایت مردم و هم توجه به محیط زیست را در فرایند توسعه مد نظر قرار دهیم.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: ما آماده هر نوع همکاری با سازمان محیط زیست و منابع طبیعی هستیم تا توسعه بخش معدن و صنایع معدنی را هدایت کنیم.

وی ادامه داد: ذخایر چادرملو در حال اتمام بود اما با فعالیت های اکتشافی که در دست اجراست به ذخایر قابل قبولی دست خواهیم یافت.

به گفته غریب پور، امسال تولید آهن اسفنجی به ۳۷ میلیون و تولید فولاد به مرز ،۳۲ میلیون تن می رسد.

وی با بیان اینکه به ازای هر شغل در صنایع بالادستی معدن تا ۱۴ شغل در دیگر صنایع ایجاد می شود در ادامه گفت: ارزش افزوده بخش معدن در صنایع دیگر تا ۴۰ برابر می شود.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6849

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family