• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بازار باتری‌های لیتیوم- یون گرافیت، به‌دلیل فشار جهانی در برابر استفاده از سوخت‌های فسیلی و تعهد به رویکرد انرژی‌های پاک، به سرعت در حال رشد است. در این بین، گرافیت نیز به‌عنوان جزء کم‌تر شناخته شده باتری‌های لیتیوم- یون، از این رشد بهره می‌برد. در این گزارش نگاهی به این عنصر پرمصرف در باتری‌ها انداخته می‌شود.

به گزارش «فلزات آنلاین» شواهد و تحلیل‌ها نشان می‌دهد که تا سال 2026 از هر 6 خودروی فروخته شده در جهان، یک خودرو، الکتریکی خواهد بود و این نشان از وجود عزمی جهانی در راستای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نظیر کربن دی‌اکسید و جلوگیری از تغییرات نابه‌سامان آب و هوایی دارد. تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی امیدوارند تا با استفاده از باتری‌ها بتوانند به کاهش نرخ آلودگی و تغییرات شرایط جوی کمک کنند.

در سال‌‎های اخیر تقاضای جهانی برای گرافیت به صورت قابل توجهی افزایش یافته است و با توجه به رشد عظیم تولید خودروهای الکتریکی، تقاضای گرافیت در سال‌های آینده افزایش بیشتری خواهد یافت. امروزه دولت‌های سراسر جهان، قوانینی را برای منع استفاده از سوخت‌های فسیلی و ماشین‌آلات دیزلی وضع کرده‌اند تا افراد حقیقی و حقوقی را مجبور به ایجاد رویکردی برای تولید و استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی کنند.

لیتیوم به‌عنوان یکی از اجزای اصلی مورد استفاده در باتری‌ها در انقلاب خودروهای الکتریکی شناخته شده است، اما گرافیت که کمتر مورد توجه واقع شده است هنوز یکی از عناصر اصلی سازنده باتری‌های لیتیوم- یون است. در حقیقت اگر گفته شود که باتری‌های لیتیوم- یون بیشتر از لیتیوم به گرافیت نیاز دارند، بزرگنمایی خاصی صورت نگرفته است؛ چرا که میزان مصرف گرافیت در این باتری‌ها چیزی بیش از 10 تا 20 برابر لیتیوم مصرف شده در آن‌ها است. ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا گفته است عنوان درست‌تر برای این باتری‌ها، عبارت «نیکل – گرافیت» است و نه لیتیوم- یون، چرا که میزان مصرف لیتیوم در این مدل از باتری‌ها کمتر از 2 درصد است.

در هر صورت در باتری‌های محبوب لیتیوم- یون، گرافیت، الکترود منفی (آند) را تشکیل می‌دهد. یون‌های لیتیومی با عبور از میان بافر الکترولیت از آند به سمت کاتد ارسال می‌شوند. مزیت استفاده از گرافیت چرخه عمر بالا و همچنین فراوانی آن است. گرافیت در سطوح اتمی، به صورت ساختارهای لانه زنبوری منظم هدایت الکتریکی قابل توجهی را از خود نشان می‌دهد که برای تولید باتری‌های قابل شارژ بسیار لازم و ضروری است.

شایان ذکر است که تمامی گرافیت‌های موجود نمی‎‌توانند به‌عنوان آند مورد استفاده قرار بگیرند. انواع گرافیت‌های موجود عبارتند از، گرافیت پرک (Flake)، آمورف (Amorphous)، رگه‎‌ای (Vein) و گرافیت مصنوعی (Synthetic). در سطوح میکروسکوپی، گرافیت پرک؛ 6 ضلعی، صاف و مسطح به‌نظر می‌رسد. گرافیت پرک، خود به دسته‌های، کوچک، متوسط، بزرگ و یا درشت  تقسیم می‌شود، اما از این میان گرافیت پرک بزرگ برای تولید باتری‌ها مناسب است و گرافیت پرک کوچک نمی‎‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

بیشتر گرافیت تولید شده در جهان توسط کشور چین عرضه می‌شود. کشورهای هند و برزیل در رتبه‌های دوم و سوم جهان در تولید گرافیت قرار می‌گیرند و دیگر منابع نظیر پروژه Berkwood’s Lac Guéret در کبک کانادا هنوز به‌صورت کامل محصولات خود را عرضه نکرده‌اند.

 مواد معدنی گرافیتی از طریق معادن روباز و نیز زیرزمینی، در کنار سنگ‌های آهکی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. لازم به‌ذکر است که گرافیت پرک مطلوب توسط صنایع بعدی از زنجیره تأمین صنعت گرافیت حاصل می‌شود. میزان خلوص گرافیت حاصل شده نیز بسیار مهم است؛ چرا که گرافیت خالص‌تر به فرآیند‌های بعدی کمتری نیاز خواهد داشت. نمودار 1 بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گرافیت جهان را در سال 2017 نشان می‌دهد.

                                                    

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family