• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شرکت وِلس‌مینرالز یک پروژه لیتیومی جدید را در شوره‌زار آتاکامای شیلی آغاز کرده است. این اقدام شرکت کانادایی به دنبال گرایش هر چه بیشتر بخش انرژی جهان به سمت و سوی فناوری‌های تجدیدپذیر انجام شده است.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از دنیای معدن، تقاضا برای باتری‌های «لیتیوم‌یون» در حال زیاد شدن است و آتاکاما می‌تواند منبعی باکیفیت و فرصتی چشمگیر برای دستیابی به لیتیوم مورد نیاز بازار و رونق دادن به آن باشد. با رشد تقاضای لیتیوم انتظار می‌رود که در ۵ سال آینده میزان نیاز به لیتیومی که در باتری‌ها است، دو برابر شود و این همان اتفاقی است که ولس‌مینرالز امیدوار است بتواند بر آن سرمایه‌گذاری کند. شوره‌زار «آتاکاما» بزرگترین سطح نمکی جهان است و با تکیه بر آن شیلی توانسته تاکنون دومین تولیدکننده بزرگ لیتیوم شود و منابع فراوان شیلی را در اختیار بگیرد. این شوره‌زار همچنین فرصتی ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های جدید مانند ولس‌مینرالز شده است. به گزارش صمت به نقل از ماینینگ‌فناوری هِنک وان آلفِن مدیرعامل این شرکت می‌گوید: وقتی ولس‌مینرالز به من ارث رسید، ابتدا به بازار اورانیوم در آرژانتین روی آوردم. اورانیوم در آن زمان پررونق بود ولی این رونق بعدها از بین رفت و فعالیت ما در آرژانتین که در مرحله تحقیقات اولیه بود، متوقف شد. با این اتفاق ولس‌مینرالز کنار رفت تا اینکه در سال گذشته (۲۰۱۶) تصمیم گرفتم این شرکت را احیا کنم. البته کار خود را با لیتیوم شروع نکردم. با پروژه‌های طلا پیش رفتم و لیتیوم را یک ماده حاشیه‌ای می‌پنداشتم که مدت‌ها بود ذخایر آن در امریکای جنوبی به حال خود رها شده بودند. او ادامه داد: ۲۶ سال است که من به امریکای جنوبی می‌روم و با دقت در ذخایر لیتیوم این قاره متوجه شدم این ماده نمی‌تواند تنها یک عضو جدید در میان انواع کالاهای معدنی باشد، بلکه ماده‌ای است که به طور کامل آنچه را در دنیای خودروهای برقی و انرژی‌های تجدیدپذیر اتفاق می‌افتد، جهت‌دهی می‌کند. لیتیوم بخش مهمی از این فناوری‌هاست.

اگر بخواهید باتری خود را شارژ کنید لیتیوم لازم دارید، شاید باتری‌های بزرگ به لیتیوم نیاز نداشته باشند، اما اگر می‌خواهید وسایل شما کوچکتر شوند، لیتیوم یکی از معدود موادی است که می‌تواند این کار را انجام دهد. آلفِن در ادامه سخنانش درباره پروژه استخراج لیتیوم به سایت آتاکاما پرداخت و گفت: لیتیوم در امریکای جنوبی در مثلثی قرار گرفته که به اصطلاح مثلث طلایی آرژانتین، شیلی و بولیوی لیتیوم نامیده می‌شود. محصول به‌دست آمده از شوره‌زار آتاکاما نیز ۳۵ درصد از کل لیتیوم تولیدی در جهان را دربرمی‌گیرد. ما موفق شدیم قطعه‌ای از این شوره‌زار را به‌دست آوریم. در حال حاضر در آنجا تنها دو شرکت فعال هستند؛ کورفو، اس‌کیواِم و حالا ما با برند ولس‌مینرالز به آنها پیوسته‌ایم. البته بی‌اچ‌بی نیز دیگر شرکتی است که از این شوره‌زار سهم دارد، اما نه برای استخراج لیتیوم بلکه برای به‌دست آوردن آب. این شوره‌زار بهترین شوره‌زار جهان است. بهترین نرخ تبخیر را دارد، بسیار پهناور است و نمونه‌ای منحصربه‌فرد به شمار می‌آید. ما در پایانه شمالی شوره‌زار هستیم و عملیات مربوط به اکتشاف را شروع کرده‌ایم. ابتدا بخشی از اکتشافات آب‌زمین‌شناسی و ژئوفیزیکی را انجام می‌دهیم و سپس حفاری را شروع می‌کنیم. امیدواریم تا ۳ماه آینده حفاری را تا حدودی پیش برده باشیم تا پس از آن درجه آب شور را بسنجیم و ببینیم تا چه اندازه می‌توانیم از آن لیتیوم به‌دست آوریم.

مدیرعامل ولس در زمینه کار کردن در شیلی به عنوان یک شرکت کانادایی توضیح داد: شیلی یک کشور به نسبت توسعه‌یافته است، وقتی در شیلی هستید فکر می‌کنید در امریکای شمالی هستید. شیلی، دولت، قوانین و مقررات کاری ثابتی دارد و به خوبی می‌دانید در چه چارچوبی باید کار کنید. در بسیاری کشورهای دیگر قوانین یک‌شبه تغییر می‌کند، اما شیلی از این جنبه ثبات دارد و بنابراین کشور خوبی برای کار و سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید. وی در پاسخ به این پرسش که آیا فناوری خودروهای برقی می‌تواند کلید موفقیت لیتیوم باشد، گفت: درحال‌حاضر ۳۵ درصد از مصرف لیتیوم جهان در باتری‌هاست و در ۵ تا ۶ سال آینده این رقم به ۷۵ درصد می‌رسد. بنابراین اگر به روند فعالیت دنیا دقت کنید، می‌بینید که دولت‌ها در واقع ایده خودروهای الکتریکی را تقویت می‌کنند. به طور نمونه استفاده از خودروهای الکتریکی در قوانین نروژ ثبت شده است. همچنین به تازگی همه خودروسازان آلمانی دور هم جمع شدند و شروع به ساخت ایستگاه‌های شارژ در سراسر اروپا کرده‌اند تا بتوانند ابزار حمل‌ونقل برقی را به بازار بیاورند. چین به عنوان کشوری که مشکلات اساسی در زمینه آلودگی هوا دارد -همان مشکلی که در لندن هم وجود دارد- مجبور است به وسایل حمل‌ونقل برقی برای جابه‌جایی بار و انسان فکر کند. آخرین باری که من در چین بودم، از یک کارخانه ساخت باتری دیدن کردم و به این نتیجه رسیدم که آنها واقعا به سمت و سوی استفاده از ماشین‌های حمل‌ونقلی برقی پیش می‌روند. در شهرهای بزرگ یا هر جای دیگر جهان نیاز به باتری‌های لیتیوم‌یون داریم تا هوا را از آلودگی تصفیه کنیم. در چنین فضایی پیش‌بینی می‌شود که آینده هر چه بیشتر به لیتیوم وابسته باشد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family